spisovatel

Spisovateli Savianovi hrozí kvůli sporu s premiérkou až tři roky vězení

Kvůli sporu se současnou italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou hrozí spisovateli Robertu Savianovi až tři roky vězení. Saviano v roce 2020 nazval v televizi tehdejší opoziční političku parchantkou kvůli jejímu postoji k záchraně migrantů, píše agentura ANSA. V Římě dnes začal proces, který posoudí, zda se Saviano dopustil trestného činu pomluvy. Premiérčin advokát uvedl, že jeho klientka zváží, zda trestní oznámení na známého spisovatele stáhne.

Saviano nazval parchanty Meloniovou a současného ministra dopravy Mattea Salviniho, když komentoval úmrtí malého dítěte, které zemřelo při ztroskotání lodi pževážející migranty ze severní Afriky do Itálie. Spisovatel poukázal na tvrdý přístup dvojice krajně pravicových politiků například vůči lodím humanitárních organizací, jež přebírají na palubu migranty z chatrných plavidel a člunů.

Advokát současné premiérky Luca Libra uvedl, že právě toto označení představuje podstatu trestného činu pomluvy, kterého se spisovatel údajně dopustil. "Parchant není kritika, ale nadávka," uvedl. Podle advokáta ale Meloniová zvažuje, že oznámení stáhne. Dnes se k procesu přidal jako poškozený současný ministr dopravy a šéf Ligy Salvini.

Zdroj: ČTK

Zemřel francouzský romanopisec Teulé. V Česku proslul knihou Potřeby pro sebevrahy

Ve věku 69 let zemřel francouzský romanopisec, karikaturista a scenárista Jean Teulé. Podle agentury AFP podlehl srdečnímu infarktu. Byl známý také českým čtenářům, nakladatelství Garamond v překladech Alana Beguivina a Tomáše Havla vydalo jeho románovou biografii Já, François Villon a prózu Potřeby pro sebevrahy. Podle ní roku 2012 vznikl film Obchod pro sebevrahy v hlavní roli s Bernardem Alanem.

Spisovatel od roku 1998 žil se svou partnerkou, herečkou Miou-Miou. "Betty Mialetová a Bernard Barrault s nesmírným smutkem potvrzují, že náš spisovatel Jean Teulé podlehl srdečnímu infarktu," uvedlo v prohlášení jeho francouzské nakladatelství Mialet-Barrault.

Teulé dle policie zemřel doma v Paříži. Podle počátečního vyšetřování by úmrtí mohlo souviset s otravou jídlem v restauraci, tuto hypotézu ale policie ještě musí potvrdit.

Zdroj: ČTK

Zemřel britský spisovatel Nicholas Evans, autor románu Zaříkávač koní

Ve věku 72 let zemřel britský spisovatel Nicholas Evans, který je známý především jako autor románu Zaříkávač koní. Oznámila to v pondělí společnost United Agents, která spisovatele zastupuje. Podle bestselleru Zaříkávač koní, vydaného v roce 1995, natočil americký režisér a herec Robert Redford stejnojmenný film (1998), do něhož obsadil sebe či Scarlett Johanssonovou.

Společnost United Agents uvedla, že Evans "zemřel náhle" 9. srpna na infarkt. Výtisků románu Zaříkávač koní, jímž autor debutoval, se ve světě prodalo více než 15 milionů. Hrdinou příběhu je ošetřovatel koní Tom Booker, který léčí 14letou Grace a jejího koně z vážných zranění a traumat utrpěných při vyjížďce.

Evans vystudoval práva a pracoval také jako novinář, scénárista a producent televizních dokumentárních filmů. Napsal rovněž romány Hranice zoufalství, Hrdinové ohně či Vlci.

Zdroj: ČTK
Pokračovat