divadlo

Zemřel režisér, dramaturg a divadelní manažer Mojmír Weimann. Bylo mu 77 let

V pondělí zemřel Mojmír Weimann, dramaturg, režisér a divadelní manažer. Bylo mu 77 let. Na přelomu tisíciletí působil jako ředitel Národního divadla Brno. O jeho smrti informovala vedoucí oddělení umělecké dokumentace Národního divadla Brno Jitka Nováková.

Weimann se narodil v roce 1943 v Třebíči. Po absolutoriu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde studoval angličtinu, ruštinu a divadelní vědu, nastoupil do Slezského divadla v Opavě, odkud po roce přešel jako dramaturg a později umělecký šéf operety do tehdejšího Státního divadla v Ostravě. V roce 1980 nastoupil do Hudebního divadla v Karlíně, spolupracoval také s divadlem Semafor.

Později jako umělecký šéf působil v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a jako ředitel vedl Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V letech 1996 až 2002 byl ředitelem Národního divadla Brno, kde také režíroval, například muzikály Jižní Pacifik a Zorba nebo operu Bohéma. V posledních letech se věnoval psaní o dějinách a osobnostech brněnského a plzeňského divadla.

Zdroj: ČTK

Na Letní shakespearovské slavnosti přišlo 90 tisíc lidí

Divadelní představení letošních Letních shakespearovských slavností podle pořadatelů navštívilo 90 748 diváků, tedy jen o něco málo než v posledním předpandemickém roce 2019, kdy dorazilo 99 782 lidí. Kvůli nejistotě, jaké bude na produkci počasí, ale také z důvodu protiepidemických opatření letos přibylo těch, kdo nákup vstupenek odkládali na poslední chvíli. Trend byl výraznější než loni.

Organizátoři nyní sestavují budoucí program. Věří, že v roce 2022 už se slavnosti odehrají v běžném režimu. Loni začaly Letní shakespearovské slavnosti kvůli koronaviru o měsíc později, vidělo je 62 341 diváků.

Zdroj: ČTK

Na Letní Letnou přišlo přes 50 tisíc lidí

Letošní ročník festivalu Letní Letná navštívilo přes 50 tisíc lidí. Divácky nejúspěšnější byla představení francouzských souborů, vyprodané sály ale měly také české novocirkusové ansámbly. Dvoutýdenní akce skončila v úterý. V posledním předpandemickém roce 2019 zaznamenala Letní Letná 60 tisíc lidí, uvedli pořadatelé. Ti vloni návštěvnost nezveřejnili, kvůli protipandemickým opatřením tehdy přehlídka trvala jen týden.

Až nyní se festival vrátil s plnohodnotným programem. "S ohledem na pandemickou situaci se dá říci, že letošní návštěvnost překonala naše očekávání," konstatuje ředitel festivalu Jiří Turek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat