A pro Čecha stejně nepochopitelná jako italská povaha.
Třetí největší město Itálie leží na západním pobřeží v Neapolském zálivu mezi činnou sopkou Vesuv a vulkanickým územím Campi Flegrei. Že je na zvěstech o neapolské nepořádnosti něco pravdy zjistíte hned po příjezdu do města. O pytle s odpadky a starý nábytek budete zakopávat na každé druhé ulici, ale po čase zjistíte, že to málokomu hne žlučí. Všemožný nepořádek se tu prostě a jednoduše odhazuje na zem, tuto vlastnost v místních obyvatelích posílili neapolští popeláři, kteří stávkují zhruba stejně často jako letecká společnost Lufthansa.
Neapol - základní údaje
Název: Neapol
Stát: Itálie
Počet obyvatel: 965 000
Rozloha: 117 km²
Nadmořská výška: 17 m.n.m.
Hustota obyvatel: 8 214 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +81
Přes všudypřítomný nepořádek a jakousi zašlost je však Neapol stále krásné město. Panorama se sopkou Vesuv, historické centrum zapsané v roce 1995 na seznam světového dědictví UNESCO nebo přístav s obrovskými loděmi ve vás zanechá hlubokou stopu i přesto, že vás často i samotní obyvatelé budou odrazovat od procházek nočními uličkami. Jediné, co se vám tu však může stát, je že vás srazí třináctiletá holčička na mopedu. Neapol je domovem pizzy Margherity, fotbalového klubu SSC Napoli a zločinecké organizace Camorra. Angličtina vám tu nebude moc platná, italština konec konců taky ne. Místní mluví zvláštním dialektem a namísto S vyslovují Š. Pokud se vám nebude chtít šlapat pěšky, ani použít jeden z otřískaných automobilů či mopedů, můžete využít místní metro, které zahrnuje také tři lanovky vedoucí do místních kopců.
Historie
Město Neapol bylo založeno Řeky zhruba v 8. století př. n. l. Na jeho místě již tehdy existovalo město Partenope, jinak také Palepolis (staré město), proto dostala nová část název Néa-pólis (nové město). V roce 326 př. n. l. jej dobyli Římané, kteří město okupovali až do roku 476 n. l., kdy byl poslední římský císař sesazen gótským králem Odoakrem. V 6. století město dobyli Byzantinci a poté se stalo nezávislým vévodstvím. Až do té doby, kdy jej dobyli Normané a nastolili Sicilské království s hlavním městem Palermem.
V roce 1266 jej papež postoupil Anjouovcům, kteří přenesli hlavní město z Palerma do Neapole. Od té doby se ve vedení města vystřídali Španělé a Rakušané, až se Neapolské království v roce 1734 opět stalo nezávislým a v 18. století začalo nebývale vzkvétat. Ke konci 18. století byla Neapol dobyta Francouzi v čele s Napoleonem a v roce 1860 připojena k Italskému království. V roce 1973, tedy před zhruba 40 lety, vypukla ve městě vlivem špatných hygienických podmínek epidemie cholery, na kterou zemřelo 30 osob. O 35 let později město proslulo krizí spojenou s odpadky, jež spočívala v tom, že město nebylo schopné zajistit kvůli plným skládkám odvoz odpadků, které se tak hromadily v ulicích.
Turistické zajímavosti
I když je Neapol město s nejvíce sakrálními stavbami na světě, bude vás to nejspíš, stejně jako i ostatní turisty, táhnout nejdříve k sopce Vesuv. Dostat se k ní můžete autobusem a v nejvýše položené části pak terénním vozem, který vás vyveze pod okraj kráteru. Dál už musíte pěšky. To, co uvidíte, vás asi trochu zklame, žádná bublající láva, jen puch síry a proužky páry. Když už se vypravíte sem, neměli byste minout Pompeje, vykopané zpod sopečného prachu.
V samotném městě pak musíte navštívit některý z hradů, za návštěvu stojí například ten s názvem Castel dell´Ovo (hrad vejce), který doplňuje panorama zálivu. Středověká pověst tvrdí, že svůj název získal od antického básníka Vergilia, který ukryl čarovné vejce do základů stavby. V dnešní době se zde konají výstavy a nachází se zde rybářská vesnice.
Královský palác ze 17. století nabízí přepychově zařízené a freskami zdobené sály s mramorovým Schodištěm cti. Vedle něj se nachází exotická zahrada založená roku 1841. Pokud budete mít dostatek času, navštivte také podzemní hřbitov Fontannele, slavné neapolské katakomby nebo se prostě jen projděte po hlavní třídě Spacca Napoli, kde narazíte na mnoho zajímavých náměstí a kostelů. Pro vyznavače skutečné Itálie doporučujeme navštívit místní španělskou čtvrť, kde jsou uličky tak úzké, že zde neprojedou auta. Právě zde narazíte na ty nejlepší restaurace a bary.
Počasí
Jelikož se město nachází v jižní části Itálie, je v Neapoli poměrně teplo po celý rok. Pokud máte rádi dusnější počasí, zavítejte sem v červenci nebo srpnu, kdy teploty dosahují až 30 stupňů. V září a říjnu se teplota stále drží kolem 25 stupňů, ušetříte však na letence. Teplo je také v květnu a červnu, moře je však v tu dobu ještě studené. V zimě se teploty pohybují okolo 14 stupňů.