Neapol

15. 12. 2014 12:01
S trochou nadsázky se dá o Neapoli říci, že všechno, co jste o ní kdy slyšeli, je pravda. Je totiž velkolepá, krásná a levná, ale také špinavá, neudržovaná a poněkud matoucí.
Foto: Thinkstock

A pro Čecha stejně nepochopitelná jako italská povaha.

Třetí největší město Itálie leží na západním pobřeží v Neapolském zálivu mezi činnou sopkou Vesuv a vulkanickým územím Campi Flegrei. Že je na zvěstech o neapolské nepořádnosti něco pravdy zjistíte hned po příjezdu do města. O pytle s odpadky a starý nábytek budete zakopávat na každé druhé ulici, ale po čase zjistíte, že to málokomu hne žlučí. Všemožný nepořádek se tu prostě a jednoduše odhazuje na zem, tuto vlastnost v místních obyvatelích posílili neapolští popeláři, kteří stávkují zhruba stejně často jako letecká společnost Lufthansa.

Neapol - základní údaje

Název: Neapol           

Stát: Itálie

Počet obyvatel: 965 000

Rozloha: 117 km²

Nadmořská výška: 17 m.n.m.

Hustota obyvatel: 8 214 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +81

Přes všudypřítomný nepořádek a jakousi zašlost je však Neapol stále krásné město. Panorama se sopkou Vesuv, historické centrum zapsané v roce 1995 na seznam světového dědictví UNESCO nebo přístav s obrovskými loděmi ve vás zanechá hlubokou stopu i přesto, že vás často i samotní obyvatelé budou odrazovat od procházek nočními uličkami. Jediné, co se vám tu však může stát, je že vás srazí třináctiletá holčička na mopedu. Neapol je domovem pizzy Margherity, fotbalového klubu SSC Napoli a zločinecké organizace Camorra. Angličtina vám tu nebude moc platná, italština konec konců taky ne. Místní mluví zvláštním dialektem a namísto S vyslovují Š. Pokud se vám nebude chtít šlapat pěšky, ani použít jeden z otřískaných automobilů či mopedů, můžete využít místní metro, které zahrnuje také tři lanovky vedoucí do místních kopců.

Historie

Město Neapol bylo založeno Řeky zhruba v 8. století př. n. l. Na jeho místě již tehdy existovalo město Partenope, jinak také Palepolis (staré město), proto dostala nová část název Néa-pólis (nové město). V roce 326 př. n. l. jej dobyli Římané, kteří město okupovali až do roku 476 n. l., kdy byl poslední římský císař sesazen gótským králem Odoakrem. V 6. století město dobyli Byzantinci a poté se stalo nezávislým vévodstvím. Až do té doby, kdy jej dobyli Normané a nastolili Sicilské království s hlavním městem Palermem.

V roce 1266 jej papež postoupil Anjouovcům, kteří přenesli hlavní město z Palerma do Neapole. Od té doby se ve vedení města vystřídali Španělé a Rakušané, až se Neapolské království v roce 1734 opět stalo nezávislým a v 18. století začalo nebývale vzkvétat. Ke konci 18. století byla Neapol dobyta Francouzi v čele s Napoleonem a v roce 1860 připojena k Italskému království. V roce 1973, tedy před zhruba 40 lety, vypukla ve městě vlivem špatných hygienických podmínek epidemie cholery, na kterou zemřelo 30 osob. O 35 let později město proslulo krizí spojenou s odpadky, jež spočívala v tom, že město nebylo schopné zajistit kvůli plným skládkám odvoz odpadků, které se tak hromadily v ulicích.

Turistické zajímavosti

Oběť z Pompejí
Oběť z Pompejí | Foto: Thinkstock

I když je Neapol město s nejvíce sakrálními stavbami na světě, bude vás to nejspíš, stejně jako i ostatní turisty, táhnout nejdříve k sopce Vesuv. Dostat se k ní můžete autobusem a v nejvýše položené části pak terénním vozem, který vás vyveze pod okraj kráteru. Dál už musíte pěšky. To, co uvidíte, vás asi trochu zklame, žádná bublající láva, jen puch síry a proužky páry. Když už se vypravíte sem, neměli byste minout Pompeje, vykopané zpod sopečného prachu.

V samotném městě pak musíte navštívit některý z hradů, za návštěvu stojí například ten s názvem Castel dell´Ovo (hrad vejce), který doplňuje panorama zálivu. Středověká pověst tvrdí, že svůj název získal od antického básníka Vergilia, který ukryl čarovné vejce do základů stavby. V dnešní době se zde konají výstavy a nachází se zde rybářská vesnice.

Královský palác ze 17. století nabízí přepychově zařízené a freskami zdobené sály s mramorovým Schodištěm cti. Vedle něj se nachází exotická zahrada založená roku 1841. Pokud budete mít dostatek času, navštivte také podzemní hřbitov Fontannele, slavné neapolské katakomby nebo se prostě jen projděte po hlavní třídě Spacca Napoli, kde narazíte na mnoho zajímavých náměstí a kostelů. Pro vyznavače skutečné Itálie doporučujeme navštívit místní španělskou čtvrť, kde jsou uličky tak úzké, že zde neprojedou auta. Právě zde narazíte na ty nejlepší restaurace a bary.

Počasí

Jelikož se město nachází v jižní části Itálie, je v Neapoli poměrně teplo po celý rok. Pokud máte rádi dusnější počasí, zavítejte sem v červenci nebo srpnu, kdy teploty dosahují až 30 stupňů. V září a říjnu se teplota stále drží kolem 25 stupňů, ušetříte však na letence. Teplo je také v květnu a červnu, moře je však v tu dobu ještě studené. V zimě se teploty pohybují okolo 14 stupňů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy