Heinz Fischer

17. 7. 2012 16:31
Heinz Fischer je rakouský politik a současný prezident Rakouska.
Heinz Fischer.
Heinz Fischer. | Foto: Reuters

Heinz Fischer se narodil 9. října 1938 v Grazu.

Od roku 2004 je rakouským prezidentem. Ve volbách porazil pravicovou protikandidátku Benitu Ferrero-Waldnerovou, v roce 2010 zvítězil podruhé. Funkční období mu vyprší v roce 2016.

Sociální demokrat byl poslancem rakouského parlamentu už od roku 1971, v letech 1990 až 2002 vykonával funkci předsedy parlamentu.

Před volbami v roce 2010 Fischer tvrdě kritizoval poválečné dekrety někdejšího prezidenta ČSR Edvarda Beneše. V pozdravném poselství rakouskému landsmanšaftu je označil za "těžké bezpráví".

Na konci roku 2011 se mu v Rakousku dostalo kritiky za to, že kondoloval Severní Koreji k úmrtí diktátora Kim Čong-ila.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Klíčový svědek v kauze letounů CASA dostane odškodné 312 tisíc korun

Klíčový svědek v kauze letounů CASA Karel Daňhel dostane od Národního bezpečnostního úřadu a ministerstva financí 312 500 korun za odebrání prověrky a zničení profesní kariéry. Původně u soudu žádal o 400 tisíc.

před 26 minutami

Nový Zéland odmítl propustit z vězení Čecha, který pašoval drogy

Novozélandské úřady odmítly žádost českého občana Karla Šroubka o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává šestiletý trest za pašování drog. Informoval o tom ve středu novozélandský list The New Zealand Herald. Podle výboru, který o podmínečném propuštění rozhoduje, představuje Šroubek nadále příliš velké riziko pro společnost a na svobodu by se teď dostat neměl.

"Má na kontě řadu ilegálních aktivit jak v České republice, tak na Novém Zélandu. Některé jsou spojeny s násilím, jiné s drogami a další s podvody," konstatoval výbor. Poukázal i na Šroubkovo "spojení se zločinci v Česku a s motorkářským gangem Hells Angels na Novém Zélandu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy