Heinz Fischer

17. 7. 2012 16:31
Heinz Fischer je rakouský politik a současný prezident Rakouska.
Heinz Fischer.
Heinz Fischer. | Foto: Reuters

Heinz Fischer se narodil 9. října 1938 v Grazu.

Od roku 2004 je rakouským prezidentem. Ve volbách porazil pravicovou protikandidátku Benitu Ferrero-Waldnerovou, v roce 2010 zvítězil podruhé. Funkční období mu vyprší v roce 2016.

Sociální demokrat byl poslancem rakouského parlamentu už od roku 1971, v letech 1990 až 2002 vykonával funkci předsedy parlamentu.

Před volbami v roce 2010 Fischer tvrdě kritizoval poválečné dekrety někdejšího prezidenta ČSR Edvarda Beneše. V pozdravném poselství rakouskému landsmanšaftu je označil za "těžké bezpráví".

Na konci roku 2011 se mu v Rakousku dostalo kritiky za to, že kondoloval Severní Koreji k úmrtí diktátora Kim Čong-ila.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Růst české ekonomiky zpomalil

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu meziroční růst 2,8 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta. Analytici ve 3. čtvrtletí počítali s růstem meziročně o 2,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy