Maserati

5. 10. 2011 18:34
Maserati - luxusní italská auta.
Maserati Ghibli 2014.
Maserati Ghibli 2014. | Foto: Maserati

Maserati je italský výrobce sportovních a závodních automobilů, který patří pod automobilku Fiat. Firmu založili bratři Alfieri, Bindo, Carlo, Ettore, Ernesto a Mario Maseratiové v roce 1914 v Boloni, sídlo i továrna se v současné době nachází v Modeně.

Zpočátku byla společnost zaměřena na opravy aut a výrobu zapalovacích svíček. První skutečný Maserati byl zkonstruován v roce 1926, kdy ukončila výrobu závodních aut automobilka Diatto a bratři založili vlastní firmu, jejímiž vlastníky byli až do roku 1937, kdy prodali své akcie rodině Orsi. I poté však ve firmě působili jako konstruktéři.

V roce 1940 se továrna přestěhovala do Modeny, kde působí dodnes. V období druhé světové války vyrábělo Maserati součástky strojů pro armádu, jakmile však válka skončila, vrátila se ihned k výrobě aut, a to řadou nazvanou A6 (A – Alfieri a 6 – řadový šestiválec). Dalšími projekty z padesátých let byly vozy Maserati 200S, 300S, 350S, 450S a v roce 1961 následoval slavný Birdcage. Do té doby se Maserati specializovala na závodní vozy, po nehodě v závodě Mille Miglia však přešla k silničním automobilům. Mezi nejvýznamější vozy té doby patřil šestiválcový vůz Maserati 3500 (2+2 coupe), na který navazoval osmiválcový Maserati 5000, následovaný modely Sebring (v roce 1962), Mistral Coupé (1963) nebo Quattroporte (1963).

Přechod pod Citroën

Roku 1968 přešla automobilka pod francouzskou značku Citroën, Adolfo Orsi zůstal prezidentem, značka však prošla velkými změnami. Vyráběla nové modely, které využívaly techniku Citroënu, např. hydrauliku. Novými modely byly např. Bora (1971), Merak (1972) či Khamsin (1972). Záštita Citroënu však netrvala dlouho, jelikož v roce 1974 se automobilka dostala sama do bankrotu a italskou značku musela zachránit tamější vláda.

Nadvláda De Tomassa

Dalším vládcem italského výrobce se v roce 1975 stal bývalý argentinský závodník Alejandro de Tomasso, pod nímž vznikly vozy Kyalami a Quattroporte. Osmdesátá léta znamenala v činnosti Maserati významné změny, spočívající například v postupném pozastavení výroby běžných sportovních vozů s motory středních výkonů ve prospěch módních hranatých vozů, opatřených silným motorem vpředu a pohonem zadních kol, jehož výrazem byl například Biturbo, který následovaly například vozy Shamal a Ghibli II, nebo ve spolupráci s Chryslerem vyvinutý model Chrysler TC.

Fiat, Ferrari, Fiat

Dalším vlastníkem společnosti se stal v roce 1993 italský Fiat. Jediným modelem vzniklým v této době byl 3200GT, který se vyrábí dodnes ve verzích Coupé a Spyder. Krátce nato však Fiat prodal svůj podíl rivalovi z Maranella, který z Maserati udělal svoji luxusní divizi. Ta vyrobila například dodnes prodávaný model Quattroporte. V roce 2005 se však automobilka s trojzubcem ve znaku vrátila zpět pod křídla Fiatu, který z ní hodlá, spolu s Alfou Romeo, učinit svoji luxusní divizi. Nejnovějším modelem je Maserati GranTurismo MC Stradale, mezi v současnosti prodávané modely patří také Grancabrio.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy