Chrysler

11. 8. 2011 11:52
Chrysler je americkou automobilkou, která byla v letech 1998 až 2007 součástí společného koncernu s automobilkou Daimler. Od června 2011 je majoritním vlastníkem italský Fiat.
Chrysler
Chrysler | Foto: Reuters

Chrysler je americkým výrobcem automobilů, který byl v letech 1998 až 2007 součástí koncernu DaimlerChrysler. Od června 2011 je jeho většinovým vlastníkem italská automobilka Fiat.

Chrysler je nejmenším z takzvané "Velké trojky" amerických výrobců automobilů. Podle dat z roku 2009 je šestnáctým největším producentem automobilů na světě. Objem prodaných aut dosahuje okolo 960 tisíc.

Ředitelem společnosti byl k srpnu 2011 C. Robert Kidder a prezidentem Sergio Marchionne.

Historie

Společnost byla založena v roce 1925 Walterem Chryslerem transformací firmy Maxwell Motor Company, která výrobu automobilů o dva roky dříve zastavila. V roce 1926 pak Chrysler přišel s prvním automobilem - modelem Chrysler Six.

Zpočátku se automobilka zaměřovala na výrobu vysoce kvalitních automobilů, které jí však nepřinášely očekávané zisky, proto se začala zaměřovat i na další segmenty trhu. Pro méně movité zákazníky vytvořila značku Plymouth, pro střední příjmovou kategorii pak vozidla DeSoto a pro bohaté pak luxusní značku Imperial. Kromě toho koupila a používala značku Dodge.

Chrysler v té době patřil mezi tři největší americké automobilky a byl původcem řady technických a designových inovací. Během první poloviny 20. století tak vznikla řada unikátních modelů, jako Airflow, Thunderbolt či Town&Country.

Luxusní automobily

Chrysler se po celou dobu své existence zaměřoval primárně na výrobu luxusních automobilů. Vedoucí značkou tak byl dlouhou dobu Imperial. Ten byl dokonce v roce 1955 osamostatněn, aby mohl lépe konkurovat Lincolnům a Caddilacům. V padesátých letech přišla automobilka Chrysler také s luxusním vozem Chrysler 300, který se pod označením Chrysler 300C s řadou inovací prodává dodnes.

Vstup na evropské trhy a první krize

V šedesátých letech firma expandovala do Evropy, kde koupila tři automobilky, včetně francouzské Simca. Kvůli krizi, jež přišla v sedmdesátých letech ji však vzápětí prodala. Zároveň ale dala vznik takzvaným "muscle cars" (vysoce výkonným automobilům; nejčastěji se takto označují americká auta 60. a 70. let s náhonem na zadní kola a vybavená motory V8). Chryslerem vyráběný Dodge Charger - vybavený původně závodním motorem Hemi - se stal velmi populárním vozem.

V průběhu osmdesátých let se Chrysler dostal do ekonomických potíží a musela se za něj zaručit americká vláda. Na počátku devadesátých let se Chrysler do Evropy vrátil - v rakouském závodě Magna-Steyr se začaly vyrábět modely Chrysler Voyager a Jeep Grand Cherokee, jenž se tam spolu s Chryslerem 300C a Jeepem Commander dělá dodnes.

Spojení s Daimlerem

V roce 1998 se automobilka Chrysler spojila s německým Daimlerem. Spojení však nepřineslo očekávané výsledky, proto se koncern rozhodl v roce 2007 odprodat Chrysler společnosti Cerberus Capital Management. Tu ale těžce postihla ekonomická krize, proto se - již podruhé - musela záchrany Chrysleru ujmout americká vláda. Do detroitské automobilky "nalila" vláda nakonec kolem 6,6 miliard dolarů.

Zachráněnou automobilku poté koupil italský Fiat. Společnosti se dohodly na prodeji svých modelů ve Spojených státech, respektive Evropě, pod společnou značkou Fiat. Ta chce zároveň na americký trh přivést také automobily své další značky Lancia.

Současné (2011) modely

V současné době Chrysler nabízí, vedle značek Jeep a Dodge, také modely Chrysler 300C/300C Touring, Chrysler Sebring, Chrysler Sebring Cabrio, Chrysler PT Cruiser a Chrysler Grand Voyager.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy