Chrysler

11. 8. 2011 11:52
Chrysler je americkou automobilkou, která byla v letech 1998 až 2007 součástí společného koncernu s automobilkou Daimler. Od června 2011 je majoritním vlastníkem italský Fiat.
Chrysler
Chrysler | Foto: Reuters

Chrysler je americkým výrobcem automobilů, který byl v letech 1998 až 2007 součástí koncernu DaimlerChrysler. Od června 2011 je jeho většinovým vlastníkem italská automobilka Fiat.

Chrysler je nejmenším z takzvané "Velké trojky" amerických výrobců automobilů. Podle dat z roku 2009 je šestnáctým největším producentem automobilů na světě. Objem prodaných aut dosahuje okolo 960 tisíc.

Ředitelem společnosti byl k srpnu 2011 C. Robert Kidder a prezidentem Sergio Marchionne.

Historie

Společnost byla založena v roce 1925 Walterem Chryslerem transformací firmy Maxwell Motor Company, která výrobu automobilů o dva roky dříve zastavila. V roce 1926 pak Chrysler přišel s prvním automobilem - modelem Chrysler Six.

Zpočátku se automobilka zaměřovala na výrobu vysoce kvalitních automobilů, které jí však nepřinášely očekávané zisky, proto se začala zaměřovat i na další segmenty trhu. Pro méně movité zákazníky vytvořila značku Plymouth, pro střední příjmovou kategorii pak vozidla DeSoto a pro bohaté pak luxusní značku Imperial. Kromě toho koupila a používala značku Dodge.

Chrysler v té době patřil mezi tři největší americké automobilky a byl původcem řady technických a designových inovací. Během první poloviny 20. století tak vznikla řada unikátních modelů, jako Airflow, Thunderbolt či Town&Country.

Luxusní automobily

Chrysler se po celou dobu své existence zaměřoval primárně na výrobu luxusních automobilů. Vedoucí značkou tak byl dlouhou dobu Imperial. Ten byl dokonce v roce 1955 osamostatněn, aby mohl lépe konkurovat Lincolnům a Caddilacům. V padesátých letech přišla automobilka Chrysler také s luxusním vozem Chrysler 300, který se pod označením Chrysler 300C s řadou inovací prodává dodnes.

Vstup na evropské trhy a první krize

V šedesátých letech firma expandovala do Evropy, kde koupila tři automobilky, včetně francouzské Simca. Kvůli krizi, jež přišla v sedmdesátých letech ji však vzápětí prodala. Zároveň ale dala vznik takzvaným "muscle cars" (vysoce výkonným automobilům; nejčastěji se takto označují americká auta 60. a 70. let s náhonem na zadní kola a vybavená motory V8). Chryslerem vyráběný Dodge Charger - vybavený původně závodním motorem Hemi - se stal velmi populárním vozem.

V průběhu osmdesátých let se Chrysler dostal do ekonomických potíží a musela se za něj zaručit americká vláda. Na počátku devadesátých let se Chrysler do Evropy vrátil - v rakouském závodě Magna-Steyr se začaly vyrábět modely Chrysler Voyager a Jeep Grand Cherokee, jenž se tam spolu s Chryslerem 300C a Jeepem Commander dělá dodnes.

Spojení s Daimlerem

V roce 1998 se automobilka Chrysler spojila s německým Daimlerem. Spojení však nepřineslo očekávané výsledky, proto se koncern rozhodl v roce 2007 odprodat Chrysler společnosti Cerberus Capital Management. Tu ale těžce postihla ekonomická krize, proto se - již podruhé - musela záchrany Chrysleru ujmout americká vláda. Do detroitské automobilky "nalila" vláda nakonec kolem 6,6 miliard dolarů.

Zachráněnou automobilku poté koupil italský Fiat. Společnosti se dohodly na prodeji svých modelů ve Spojených státech, respektive Evropě, pod společnou značkou Fiat. Ta chce zároveň na americký trh přivést také automobily své další značky Lancia.

Současné (2011) modely

V současné době Chrysler nabízí, vedle značek Jeep a Dodge, také modely Chrysler 300C/300C Touring, Chrysler Sebring, Chrysler Sebring Cabrio, Chrysler PT Cruiser a Chrysler Grand Voyager.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy