Jeep

14. 9. 2011 21:29
Jeep je tradiční a nejstarší výrobce off-roadů a sportovních užitkových vozů, jehož jméno je někdy obecně používáno pro tento typ aut. Patří společnosti Chrysler.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Jeep je tradiční a nejstarší výrobce off-roadů a sportovních užitkových vozů, jehož jméno je někdy obecně používáno pro tento typ aut. Patří společnosti Chrysler.

První jeepy vznikly v roce 1941 ze soutěže americké armády na lehký terénní automobil s pohonem všech čtyř kol, který by vážil maximálně 590 kg a uvezl 272 kg. Vítězem se stala společnost Willys-Overland s modelem MB, která vzápětí začala automobily vyrábět v americkém Toledu. Pro civilní účely začala vyrábět takové automobily v roce 1945.

Značku Jeep v průběhu její existence nesly na kapotě různé typy automobilů: obojživelné vozy, autogira, nákladní, odlehčené pro potřeby parašutistů, polopásové vozidlo, sněžný traktor, drezínu, prodlouženou verzi nebo dokonce opancéřovaný vůz.

Po druhé světové válce až dodnes se Jeepy vyráběly v šestadvaceti zemích světa, momentálně automobil kromě USA sjíždí s pásů například v Argentině nebo Indii. Během své existence získala americká značka třikrát titul auto roku – v roce 1973 s modelem CJ7, v roce 1984 s XJ (Jeep Cherokee/Wagoneer) a v roce 1985 Jeep Comanche.

Jeep za šedesát let svého života vystřídal řadu majitelů. Původní Willys-Overland jím byl pouze do roku 1953, kdy jí převzala společnost Kaiser, od roku 1963 Kaiser-Jeep. V letech 1970 – 1987 byl jejím majitelem American Motors Corporation a od té doby Jeep v rámci různých koncernů vlastní Chrysler.

Současná řada Jeepů čítá pět modelů: Jeep Wrangler, Jeep Grand Cherokee, Jeep Liberty, Jeep Compass a Jeep Patriot.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy