Jeep

14. 9. 2011 21:29
Jeep je tradiční a nejstarší výrobce off-roadů a sportovních užitkových vozů, jehož jméno je někdy obecně používáno pro tento typ aut. Patří společnosti Chrysler.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Jeep je tradiční a nejstarší výrobce off-roadů a sportovních užitkových vozů, jehož jméno je někdy obecně používáno pro tento typ aut. Patří společnosti Chrysler.

První jeepy vznikly v roce 1941 ze soutěže americké armády na lehký terénní automobil s pohonem všech čtyř kol, který by vážil maximálně 590 kg a uvezl 272 kg. Vítězem se stala společnost Willys-Overland s modelem MB, která vzápětí začala automobily vyrábět v americkém Toledu. Pro civilní účely začala vyrábět takové automobily v roce 1945.

Značku Jeep v průběhu její existence nesly na kapotě různé typy automobilů: obojživelné vozy, autogira, nákladní, odlehčené pro potřeby parašutistů, polopásové vozidlo, sněžný traktor, drezínu, prodlouženou verzi nebo dokonce opancéřovaný vůz.

Po druhé světové válce až dodnes se Jeepy vyráběly v šestadvaceti zemích světa, momentálně automobil kromě USA sjíždí s pásů například v Argentině nebo Indii. Během své existence získala americká značka třikrát titul auto roku – v roce 1973 s modelem CJ7, v roce 1984 s XJ (Jeep Cherokee/Wagoneer) a v roce 1985 Jeep Comanche.

Jeep za šedesát let svého života vystřídal řadu majitelů. Původní Willys-Overland jím byl pouze do roku 1953, kdy jí převzala společnost Kaiser, od roku 1963 Kaiser-Jeep. V letech 1970 – 1987 byl jejím majitelem American Motors Corporation a od té doby Jeep v rámci různých koncernů vlastní Chrysler.

Současná řada Jeepů čítá pět modelů: Jeep Wrangler, Jeep Grand Cherokee, Jeep Liberty, Jeep Compass a Jeep Patriot.

 

Právě se děje

Další zprávy