Dodge

2. 11. 2011 11:10
Historie amerického výrobce užitkových a sportovních vozů Dodge.
Dodge RAM.
Dodge RAM. | Foto: Dodge

Dodge je americká automobilka, zaměřená na výrobu víceúčelových vozidel, sportovních užitkových a sportovních aut. Vznikla v roce 1914 a dnes je součástí amerického koncernu Chrysler.

Vlastní auta začal Dodge vyrábět v roce 1915 (prvním vozem bylo tzv. „Old Betsy“) a o třináct let později se stal součástí Chrysleru. Ještě předtím byl Dodge první automobilkou, který otevřel svůj závod v Evropě. Od počátku se Dodge zaměřoval na výrobu nákladních vozů, které používala americká armáda a později se staly populárními i v Evropě. Během 40. let bylo do celého světa vyvezeno 400 tisíc nákladních automobilů. Populární byl například také pick-up Dodge Powerwagon, který se vyráběl až do roku 1970.

Od 50. let Dodge začal používat přístup „Cab Forward“ se silně dopředu posunutým a zakulaceným čelním sklem, stejně tak jako zapuštěnými klikami dveří. Prvním světově známým vozem se stal Dodge Polara, úspěch zaznamenal také subkompaktní hatchback Dodge Omni.

V 80. letech začal americký výrobce kromě užitkových vozů produkovat i sportovní automobily, které byly zhmotněny v konceptu Viper. Sériová výroba tohoto vozu začala o deset let později. Pokračovala však také ve výrobě pick-upů, mezi nejznámější patřily Dodge Rampage a Dodge Dakota. V roce 2005 automobilka vstoupila na evropský trh a dosud zde představila kompaktní model Dodge Caliber, crossover Dodge Nitro, sedan Dodge Avenger a v roce 2008 sportovně-užitkový Dodge Journey. Kromě toho prodává také víceúčelový Caravan (od roku 1984), "pony car" Challenger (1970-74, 1978-83, od 2008), full-size sedan Charger (LX) (od roku 2005) a SUV Durango (1998-2009, od roku 2011). Do příštího roku Dodge uvažuje o uvedení páté generace sportovního modelu Viper.

Vozy Dodge jsou prodávány na trzích v Severní a Jižní Americe, Asii, Austrálii a Evropě. Výkonným ředitelem automobilky je Reid Bigland.

 

Právě se děje

Další zprávy