Daimler

8. 7. 2011 16:14
Německá automobilka Daimler, druhý největší producent nákladních a třicátý největší producent osobních automobilů na světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Daimler

Německá automobilka Daimler je druhým největším producentem nákladních a třicátým největším producentem osobních automobilů na světě.

Kromě automobilů vyrábí také autobusy, poskytuje finanční služby, vlastní rozhodující podíl v letecké společnosti EADS a od roku 2009 je rozhodujícím majitelem stáje formule 1 pod názvem Mercedes GP.

Šéfem společnosti je od roku 2006 Dieter Zetsche. V roce 2010 dosáhl Daimler zisku 97 miliard dolarů.

Ekonomika společnosti

Podíly v Daimleru drží společnosti z Kuvajtu, Spojených arabských emirátů a po uzavření dohody také Renault s Nissanem. Podíly společností z Německa (28,2%) jsou nižší než je celkový podíl ostatních evropských zemí dohromady (36,9%).

Daimler prodává auta značek Mercedes-Benz, luxusních AMG, minivozů Smart, nákladní automobily Freigthliner, Mitsubishi Fuso nebo Western Star a autobusy Mercedes, Orion nebo Setra.

Daimler drží pětačtyřicetiprocentní podíl také v závodní stáji Formule 1 Mercedes GP (dříve Brawn GP), která vznikla v roce 2009.

Korupce

V roce 2010 postihl automobilku obrovský skandál, když vyšlo najevo, že v letech 1998 až 2008 její manažeři upláceli zahraniční představitele, aby si zajistili vládní kontrakty po celém světě. Na úplatky údajně společnost vyhradila 56 milionů dolarů.

Historie

Automobilka Daimler vznikla v roce 1924 spojením společností Benz (založené v roce 1883) a motorového podniku Daimler (založeného v roce 1890). Ještě dva roky automobilky pokračovaly v separátní výrobě svých značek, pod společnou hlavičkou Mercedes-Benz začaly vystupovat až v roce 1926.

V roce 1998 se společnost spojila s americkou automobilkou Chrysler, se kterou spolupracovala do roku 2007, kdy po sérii problémů a obrovském zadlužení prodaly společnou značku za 5,5 miliardy dolarů společnosti Cerebus Capital Management.

Od té doby působí Daimler zase pod samostatnou hlavičkou. Nejnovější akvizicí Daimleru je spolupráce se sjednocenou automobilkou Renault-Nissan, která byla uzavřena v srpnu 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy