Daimler

8. 7. 2011 16:14
Německá automobilka Daimler, druhý největší producent nákladních a třicátý největší producent osobních automobilů na světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Daimler

Německá automobilka Daimler je druhým největším producentem nákladních a třicátým největším producentem osobních automobilů na světě.

Kromě automobilů vyrábí také autobusy, poskytuje finanční služby, vlastní rozhodující podíl v letecké společnosti EADS a od roku 2009 je rozhodujícím majitelem stáje formule 1 pod názvem Mercedes GP.

Šéfem společnosti je od roku 2006 Dieter Zetsche. V roce 2010 dosáhl Daimler zisku 97 miliard dolarů.

Ekonomika společnosti

Podíly v Daimleru drží společnosti z Kuvajtu, Spojených arabských emirátů a po uzavření dohody také Renault s Nissanem. Podíly společností z Německa (28,2%) jsou nižší než je celkový podíl ostatních evropských zemí dohromady (36,9%).

Daimler prodává auta značek Mercedes-Benz, luxusních AMG, minivozů Smart, nákladní automobily Freigthliner, Mitsubishi Fuso nebo Western Star a autobusy Mercedes, Orion nebo Setra.

Daimler drží pětačtyřicetiprocentní podíl také v závodní stáji Formule 1 Mercedes GP (dříve Brawn GP), která vznikla v roce 2009.

Korupce

V roce 2010 postihl automobilku obrovský skandál, když vyšlo najevo, že v letech 1998 až 2008 její manažeři upláceli zahraniční představitele, aby si zajistili vládní kontrakty po celém světě. Na úplatky údajně společnost vyhradila 56 milionů dolarů.

Historie

Automobilka Daimler vznikla v roce 1924 spojením společností Benz (založené v roce 1883) a motorového podniku Daimler (založeného v roce 1890). Ještě dva roky automobilky pokračovaly v separátní výrobě svých značek, pod společnou hlavičkou Mercedes-Benz začaly vystupovat až v roce 1926.

V roce 1998 se společnost spojila s americkou automobilkou Chrysler, se kterou spolupracovala do roku 2007, kdy po sérii problémů a obrovském zadlužení prodaly společnou značku za 5,5 miliardy dolarů společnosti Cerebus Capital Management.

Od té doby působí Daimler zase pod samostatnou hlavičkou. Nejnovější akvizicí Daimleru je spolupráce se sjednocenou automobilkou Renault-Nissan, která byla uzavřena v srpnu 2010.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy