Daimler

8. 7. 2011 16:14
Německá automobilka Daimler, druhý největší producent nákladních a třicátý největší producent osobních automobilů na světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Daimler

Německá automobilka Daimler je druhým největším producentem nákladních a třicátým největším producentem osobních automobilů na světě.

Kromě automobilů vyrábí také autobusy, poskytuje finanční služby, vlastní rozhodující podíl v letecké společnosti EADS a od roku 2009 je rozhodujícím majitelem stáje formule 1 pod názvem Mercedes GP.

Šéfem společnosti je od roku 2006 Dieter Zetsche. V roce 2010 dosáhl Daimler zisku 97 miliard dolarů.

Ekonomika společnosti

Podíly v Daimleru drží společnosti z Kuvajtu, Spojených arabských emirátů a po uzavření dohody také Renault s Nissanem. Podíly společností z Německa (28,2%) jsou nižší než je celkový podíl ostatních evropských zemí dohromady (36,9%).

Daimler prodává auta značek Mercedes-Benz, luxusních AMG, minivozů Smart, nákladní automobily Freigthliner, Mitsubishi Fuso nebo Western Star a autobusy Mercedes, Orion nebo Setra.

Daimler drží pětačtyřicetiprocentní podíl také v závodní stáji Formule 1 Mercedes GP (dříve Brawn GP), která vznikla v roce 2009.

Korupce

V roce 2010 postihl automobilku obrovský skandál, když vyšlo najevo, že v letech 1998 až 2008 její manažeři upláceli zahraniční představitele, aby si zajistili vládní kontrakty po celém světě. Na úplatky údajně společnost vyhradila 56 milionů dolarů.

Historie

Automobilka Daimler vznikla v roce 1924 spojením společností Benz (založené v roce 1883) a motorového podniku Daimler (založeného v roce 1890). Ještě dva roky automobilky pokračovaly v separátní výrobě svých značek, pod společnou hlavičkou Mercedes-Benz začaly vystupovat až v roce 1926.

V roce 1998 se společnost spojila s americkou automobilkou Chrysler, se kterou spolupracovala do roku 2007, kdy po sérii problémů a obrovském zadlužení prodaly společnou značku za 5,5 miliardy dolarů společnosti Cerebus Capital Management.

Od té doby působí Daimler zase pod samostatnou hlavičkou. Nejnovější akvizicí Daimleru je spolupráce se sjednocenou automobilkou Renault-Nissan, která byla uzavřena v srpnu 2010.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy