Daimler

8. 7. 2011 16:14
Německá automobilka Daimler, druhý největší producent nákladních a třicátý největší producent osobních automobilů na světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Daimler

Německá automobilka Daimler je druhým největším producentem nákladních a třicátým největším producentem osobních automobilů na světě.

Kromě automobilů vyrábí také autobusy, poskytuje finanční služby, vlastní rozhodující podíl v letecké společnosti EADS a od roku 2009 je rozhodujícím majitelem stáje formule 1 pod názvem Mercedes GP.

Šéfem společnosti je od roku 2006 Dieter Zetsche. V roce 2010 dosáhl Daimler zisku 97 miliard dolarů.

Ekonomika společnosti

Podíly v Daimleru drží společnosti z Kuvajtu, Spojených arabských emirátů a po uzavření dohody také Renault s Nissanem. Podíly společností z Německa (28,2%) jsou nižší než je celkový podíl ostatních evropských zemí dohromady (36,9%).

Daimler prodává auta značek Mercedes-Benz, luxusních AMG, minivozů Smart, nákladní automobily Freigthliner, Mitsubishi Fuso nebo Western Star a autobusy Mercedes, Orion nebo Setra.

Daimler drží pětačtyřicetiprocentní podíl také v závodní stáji Formule 1 Mercedes GP (dříve Brawn GP), která vznikla v roce 2009.

Korupce

V roce 2010 postihl automobilku obrovský skandál, když vyšlo najevo, že v letech 1998 až 2008 její manažeři upláceli zahraniční představitele, aby si zajistili vládní kontrakty po celém světě. Na úplatky údajně společnost vyhradila 56 milionů dolarů.

Historie

Automobilka Daimler vznikla v roce 1924 spojením společností Benz (založené v roce 1883) a motorového podniku Daimler (založeného v roce 1890). Ještě dva roky automobilky pokračovaly v separátní výrobě svých značek, pod společnou hlavičkou Mercedes-Benz začaly vystupovat až v roce 1926.

V roce 1998 se společnost spojila s americkou automobilkou Chrysler, se kterou spolupracovala do roku 2007, kdy po sérii problémů a obrovském zadlužení prodaly společnou značku za 5,5 miliardy dolarů společnosti Cerebus Capital Management.

Od té doby působí Daimler zase pod samostatnou hlavičkou. Nejnovější akvizicí Daimleru je spolupráce se sjednocenou automobilkou Renault-Nissan, která byla uzavřena v srpnu 2010.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy