Smart

3. 11. 2011 0:42
Historie německého výrobce městských vozů Smart.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Smart je automobilová značka německé společnosti Daimler, zaměřená na produkci městských cozů. Vznikla v roce 1994.

Prvním modelem bylo Smart Fortwo, který se začal vyrábět v roce 1998 tehdy ještě pod názvem City ve verzích Cabrio a Cupé. V roce 2002 jej nahradil model Smart Crossblade.

O rok později přišly na trh další modely. Druhá generace Smart City, v dalším roce přejmenovaná na ForTwo, a Smart Roadster. Poslední generace ForTwo se začala vyrábět v roce 2007 a jde dnes o jediný produkt Smartu (v roce 2012 má přijít jeho třetí generace). Mezitím však vstoupil na trh ještě model ForFour, v roce 2008 Fortwo ED a pro japonský trh Smart K.

Auta značky Smart jsou kromě Evropy prodávána v Severní a Jižní Americe, Asii i Austrálii. Firma sídlí v německé Böblingenu, závod má také ve francouzském Hambachu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy