Smart

3. 11. 2011 0:42
Historie německého výrobce městských vozů Smart.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Smart je automobilová značka německé společnosti Daimler, zaměřená na produkci městských cozů. Vznikla v roce 1994.

Prvním modelem bylo Smart Fortwo, který se začal vyrábět v roce 1998 tehdy ještě pod názvem City ve verzích Cabrio a Cupé. V roce 2002 jej nahradil model Smart Crossblade.

O rok později přišly na trh další modely. Druhá generace Smart City, v dalším roce přejmenovaná na ForTwo, a Smart Roadster. Poslední generace ForTwo se začala vyrábět v roce 2007 a jde dnes o jediný produkt Smartu (v roce 2012 má přijít jeho třetí generace). Mezitím však vstoupil na trh ještě model ForFour, v roce 2008 Fortwo ED a pro japonský trh Smart K.

Auta značky Smart jsou kromě Evropy prodávána v Severní a Jižní Americe, Asii i Austrálii. Firma sídlí v německé Böblingenu, závod má také ve francouzském Hambachu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy