Renault

7. 7. 2011 12:04
Automobilka Renault je jedničkou na francouzském trhu, kde pravidelně poráží konkurenční automobilky Citroen a Peugeot.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Renault

Automobilka Renault je jedničkou na francouzském trhu, kde pravidelně poráží konkurenční automobilky Citroen a Peugeot. Renault je společně s Nissanem třetí největší automobilkou světa s prodejem více než šesti milionů kusů (v roce 2008, o dva roky později činily prodeje už jen 3,1 milionu vozů).

Historie

Automobilka Renault byla založena v roce 1899 bratry Louisem, Marcelem a Fernandem Renaultovými. Prvním typem automobilu byl Renault Voiturette 1CV, který Louis prodal příteli svého otce na Vánoce roku 1899. Renault se stal okamžitě úspěšným a kromě výroby osobních automobilů zamířil také na pole motoristického sportu. Tím bylo předznamenáno jeho další působení. V předválečné době Renault vyráběl také taxíky, autobusy, válečná letadla nebo tanky.

Po válce se Renault zaměřil na výrobu zemědělských a průmyslových strojů, na trhu osobních automobilů zaměřil pozornost na malé "lidové vozy". Krize na burzovních trzích však jeho rozvoj zpomalila. V meziválečné době Renault vyráběl auta mnoha typů, od malých až po velmi velké, například v roce 1928 vyprodukoval 45 tisíc automobilů. V témže roce francouzská automobilka uvedla na trh velké automobily značky Stella.

Po francouzské kapitulaci v roce 1940 odmítl Louis Renault vyrábět tanky pro nacistické Německo a namísto toho produkoval nákladní vozidla pro německé okupanty. Po osvobození továrny od nacistické nadvlády byl Renault obviněn z kolaborace a ve vězení v roce 1944 zemřel. V roce 1945 byla následně jeho společnost dekretem generála de Gaulla vyvlastněna a převedena pod francouzský stát (od kterého nyní požadují potomci Louise Renaulta odškodnění). Vedení společnosti převzal Pierre Lefaucheux, pod nímž došlo k obnovení prosperity automobilky.

Navázání mezinárodní spolupráce

Lefaucheux zaznamenal úspěch výrobou modelu 4CV, který konkuroval například Volkswagen Beetle a jehož se do roku 1961 prodalo více než půl milionu kusů. Po úspěchu začal Renault expandovat do dalších zemí, zejména v Severní Americe a Africe.

Následně začal Renault vyrábět řadu číslovaných vozů, přičemž největší úspěch zaznamenaly modely Renault 4, Renault 8, Renault 10 a Renault 16. Úspěšné však byly i další vozy, a to i během energetické krize v roce 1973. V 60. letech se Renault zaměřil také na výrobu velkých automobilů, a proto navázal spolupráci s americkou automobilkou Nash Motor Rambler. Svoje portfolio následně rozšířil, založením dceřiné společnosti Dacia, i na východní trhy - konkrétně Rumunsko. Spolupráci navázal též s automobilkami Volvo, Peugeot nebo American Motors. Ve spolupráci s ní začal vyrábět vozy Jeep Cherokee.

Během 80. let se automobilka zaměřila na severoamerické trhy produkcí modelu Renault Alliance (1983), následovaného Renaultem Encore a Eagle Premier (1987). Na evropské půdě vznikly například modely Renault 5, Renault 9 nebo luxusní Renault 25. Ve té době se také začala firma věnovat vývoji vozidel pro motoristický sport.

V roce 1984 postihla Renault krize, kterou měl zažehnat Georges Besse. Osekal náklady, vystoupil z motoristického sportu a vyhodil mnoho zaměstnanců. Jeho opatření přinesla v roce 1986 zmenšení dluhu na polovinu. V témže roce byl zavražděn komunistickou teroristickou skupinou. Nahradil jej Raymond Lévy, který v Besseho linii pokračoval.

Renault dosáhl pod jeho vedením mnoha úspěchů, například s automobily Clio (vyráběnými od roku 1990). Automobilka se také vrátila k nazývání modelů podle jmen, nikoliv čísel (Escape, Twingo a v polovině 90. let Mégane).

Privatizace a partnerství s Nissanem

Devadesátá léta také znamenala výraznou změnu ve vlastnické struktuře Renaultu. Od roku 1996 je společnost v soukromých rukách (stát má dnes v Renaultu patnáctiprocentní podíl). Změna vlastnické struktury znamenala další rozvoj automobilky a expanzi na nové trhy v Brazílii a Turecku.

V roce 1999 uzavřel Renault partnerství s japonskou automobilkou Nissan, které se stalo první svého druhu mezi francouzskou a japonskou společností. Renault získal 36,8% podíl v Nissanu, který koupil na oplátku 15% podíl ve francouzské automobilce. Ve stejném roce také Renault koupil 99 % rumunské automobilky Dacia.

21. století

V novém století se Renault zaměřil na další produkci značek Mégane a Laguna. Jeho vozy si získaly pověst jedněch z nejbezpečnějších na světě.

Kromě toho si Renault prošel i řadou skandálů, počínaje průmyslovou špionáží, přes obvinění, z krádeže dat konkurečního závodního týmu McLaren či podvodné závodní taktiky při závodech formule 1.

Vytvoření aliance s německou společnosti Daimler v roce 2010 přinese na trh nové vozy, které na bázi Renault Twingo nahradí dosavadní vozy Smart německé automobilky. Svoji pozornost zaměřil Renault také do Ruska. Prostřednictvím Nissanu se chce věnovat výrobě ekologických vozů. Prototyp Nissan Leaf byl dokonce prvním elektromobilem, který získal titul Auto roku 2011 v v Evropě i celosvětově.

Šéfem automobilky je brazilsko-libanonský obchodník Carlos Ghosn.

 

Právě se děje

Další zprávy