Terorismus

Aktualizováno 26. 11. 2010 6:58
Terorismus je plánované, promyšlené a politicky či nábožensky motivované násilí, sloužící k dosažení vytčených cílů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Terorismus je možné popsat jako promyšlené použití násilí nebo hrozby násilím, obvykle zaměřené proti nezúčastněným osobám, s cílem vyvolat strach a obrátit na sebe pozornost. Účelem je dosáhnout politických, náboženských nebo ideologických cílů. Zahrnuje i kriminální zločiny, jež jsou ve své podstatě symbolické a jsou cestou k dosažení jiných cílů, než na které je kriminální čin zaměřen.

Teroristické činy lze rozdělit na činy spadající pod tzv. superterorismus, využívající jaderné, radiační, chemické a biologické zbraně a další, nekonvenční, formy, kterými jsou psychologický (zahrnující propagandu či falšování informací k ovlivňění rozhodování lidí) a informační terorismus (zneužívající informačních technologií v různých formách) spolu se svou nejvýznamnější odnoží, kyberterorismem.

Politika uplatňovaná proti terorismu většinou demokratických zemí sestává z následujících bodů: Teroristům se neustupuje a neuzavírají se s nimi žádné dohody, musí být dopadeni a souzeni, je nutné izolovat státy podporující teroristy, vyvíjet na ně nátlak. V neposlední řadě je nutné zajistit mezinárodní spolupráci v boji proti teroru.

Mezi nejvýznamnější evropské teroristické organizace patří podle dokumentu Rady EU: Pokračující Irská republikánská armáda (CIRA), Baskicko a jeho svoboda (ETA), Antifašistické skupiny odporu prvního října (G. R. A. P. O.), Hamas-Izz al-Din al-Qassem (teroristické křídlo hnutí Hamás), Loajalistický dobrovolnický sbor (LVF), Oranžští dobrovolníci (OV), Palestinský islámský džihád (PIJ), skutečná IRA, Obránci rudé ruky (RHD), Revoluční buňky, Revoluční organizace 17. listopadu, Revoluční lidový boj (ELA), Ulsterské obranné sdružení/Ulsterští bojovníci za svobodu (UDA/UFF).

Mezi významné světové teroristické organizace patří Al-Káida, Rudí Khmerové, Al-Džihád, Palestinská osvobozenecká fronta, Hizballáh, Hamás, Palestinský islámský džihád a mnohé další.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Developer Central Group o rok odkládá stavbu více než 700 bytů

Developerská společnosti Central Group odkládá o rok kvůli propadům prodejů stavbu 730 bytů. "Reagujeme na situaci na trhu. V době zpomalení prodejů o více než polovinu není efektivní stavět nové byty na sklad. Panuje blbá nálada a nejistota, lidé sice mají zájem o byty a ptají se, ale nákupy odkládají. Než topit miliardy v zemi, tak je lepší mít je volné pro akvizice," řekl majitel a zakladatel největšího rezidenčního stavitele v Česku Dušan Kunovský. Stávající projekty prodává podle plánu.

Kunovský očekává, že by se prodeje mohly zvednou příští rok a v roce 2024. K tomu je potřeba, aby poklesly vysoké úroky hypoték. "Zlomem, který by měl podle analýz přinést opětovný boom v prodeji bytů, je snížení úroků u hypoték k úrovni tří procent ročně. To už je hranice, kdy se měsíční splátka hypotéky blíží výši měsíčního nájemného," řekl Kunovský.

Zdroj: ČTK
Další zprávy