Terorismus

Aktualizováno 26. 11. 2010 6:58
Terorismus je plánované, promyšlené a politicky či nábožensky motivované násilí, sloužící k dosažení vytčených cílů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Terorismus je možné popsat jako promyšlené použití násilí nebo hrozby násilím, obvykle zaměřené proti nezúčastněným osobám, s cílem vyvolat strach a obrátit na sebe pozornost. Účelem je dosáhnout politických, náboženských nebo ideologických cílů. Zahrnuje i kriminální zločiny, jež jsou ve své podstatě symbolické a jsou cestou k dosažení jiných cílů, než na které je kriminální čin zaměřen.

Teroristické činy lze rozdělit na činy spadající pod tzv. superterorismus, využívající jaderné, radiační, chemické a biologické zbraně a další, nekonvenční, formy, kterými jsou psychologický (zahrnující propagandu či falšování informací k ovlivňění rozhodování lidí) a informační terorismus (zneužívající informačních technologií v různých formách) spolu se svou nejvýznamnější odnoží, kyberterorismem.

Politika uplatňovaná proti terorismu většinou demokratických zemí sestává z následujících bodů: Teroristům se neustupuje a neuzavírají se s nimi žádné dohody, musí být dopadeni a souzeni, je nutné izolovat státy podporující teroristy, vyvíjet na ně nátlak. V neposlední řadě je nutné zajistit mezinárodní spolupráci v boji proti teroru.

Mezi nejvýznamnější evropské teroristické organizace patří podle dokumentu Rady EU: Pokračující Irská republikánská armáda (CIRA), Baskicko a jeho svoboda (ETA), Antifašistické skupiny odporu prvního října (G. R. A. P. O.), Hamas-Izz al-Din al-Qassem (teroristické křídlo hnutí Hamás), Loajalistický dobrovolnický sbor (LVF), Oranžští dobrovolníci (OV), Palestinský islámský džihád (PIJ), skutečná IRA, Obránci rudé ruky (RHD), Revoluční buňky, Revoluční organizace 17. listopadu, Revoluční lidový boj (ELA), Ulsterské obranné sdružení/Ulsterští bojovníci za svobodu (UDA/UFF).

Mezi významné světové teroristické organizace patří Al-Káida, Rudí Khmerové, Al-Džihád, Palestinská osvobozenecká fronta, Hizballáh, Hamás, Palestinský islámský džihád a mnohé další.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy