Terorismus

Aktualizováno 26. 11. 2010 6:58
Terorismus je plánované, promyšlené a politicky či nábožensky motivované násilí, sloužící k dosažení vytčených cílů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Terorismus je možné popsat jako promyšlené použití násilí nebo hrozby násilím, obvykle zaměřené proti nezúčastněným osobám, s cílem vyvolat strach a obrátit na sebe pozornost. Účelem je dosáhnout politických, náboženských nebo ideologických cílů. Zahrnuje i kriminální zločiny, jež jsou ve své podstatě symbolické a jsou cestou k dosažení jiných cílů, než na které je kriminální čin zaměřen.

Teroristické činy lze rozdělit na činy spadající pod tzv. superterorismus, využívající jaderné, radiační, chemické a biologické zbraně a další, nekonvenční, formy, kterými jsou psychologický (zahrnující propagandu či falšování informací k ovlivňění rozhodování lidí) a informační terorismus (zneužívající informačních technologií v různých formách) spolu se svou nejvýznamnější odnoží, kyberterorismem.

Politika uplatňovaná proti terorismu většinou demokratických zemí sestává z následujících bodů: Teroristům se neustupuje a neuzavírají se s nimi žádné dohody, musí být dopadeni a souzeni, je nutné izolovat státy podporující teroristy, vyvíjet na ně nátlak. V neposlední řadě je nutné zajistit mezinárodní spolupráci v boji proti teroru.

Mezi nejvýznamnější evropské teroristické organizace patří podle dokumentu Rady EU: Pokračující Irská republikánská armáda (CIRA), Baskicko a jeho svoboda (ETA), Antifašistické skupiny odporu prvního října (G. R. A. P. O.), Hamas-Izz al-Din al-Qassem (teroristické křídlo hnutí Hamás), Loajalistický dobrovolnický sbor (LVF), Oranžští dobrovolníci (OV), Palestinský islámský džihád (PIJ), skutečná IRA, Obránci rudé ruky (RHD), Revoluční buňky, Revoluční organizace 17. listopadu, Revoluční lidový boj (ELA), Ulsterské obranné sdružení/Ulsterští bojovníci za svobodu (UDA/UFF).

Mezi významné světové teroristické organizace patří Al-Káida, Rudí Khmerové, Al-Džihád, Palestinská osvobozenecká fronta, Hizballáh, Hamás, Palestinský islámský džihád a mnohé další.

 

Právě se děje

Další zprávy