Nissan

8. 7. 2011 16:09
Nissan je japonská automobilka, která je dvojkou na japonském trhu. V roce 1999 se spojila s Renaultem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Nissan je japonská automobilka, která vznikla v roce 1933. Původně byla součástí konglomerátu Nissan Group, zaměřujícího se především na trh s realitami a pojišťovnictví. Po spojení s Renaultem v roce 1999 a restrukturalizaci Carlose Ghosena se osamostatnila.

Spolu s Hondou a Toyotou jsou významnými hráči na americkém trhu. Doma je Nissan - hned za Toyotou - druhý.

Prezidentem automobilky, jejíž zisk v roce 2009 přesáhl 80 miliard dolarů, je brazilsko-libanonský obchodník Carlos Ghosn, který zároveň šéfuje společnému koncernu Renault-Nissan.

Historie

Původní název automobilky zněl Datsun, podle začátečních písmen svých zakladatelů. Zpočátku vyráběla pouze nákladní auta, ve třicátých letech 20.století však začala i s produkcí menších automobilů. Název Nissan dostala automobilka v roce 1934.

Začátky Nissanu se kromě nákladních aut nesly také ve znamení výroby letadel a motorů pro vojenská vozidla. Zaměření firmy se změnilo až po návštěvě šéfdesignera Williana R. Gorhama v americkém Detroitu. Nissan poté začal postupně navazovat partnerství s evropskými automobilkami - britským Austinem (Britská automobilová společnost) a později také s francouzským Renaultem a britským Hillmanem.

V prvních letech po navázání spolupráce s Austinem prodával Nissan pouze jejich auta. Ve vlastní výrobě pak začal využívat jejich specifik a svoje znalosti zhodnotil ve výrobě Nissanu L (1967-1986), Datsunu 510 (1968-1973) a sportovního Datsunu 240Z (1969-1987). V roce 1966, po spojení se společností Prince Motor, začal vyrábět auta Skyline a Gloria.

V 50. letech se Nissan vydal na zahraniční trhy a začal vyrábět malá auta, která více vyhovovala tamějším zákazníkům . V roce 1959 založil svoji americkou pobočku; kromě toho působil i v Austrálii. V té době vyráběl Nissan další modely Datsun, nejčastěji v italském stylu, například sportovní Datsun Fairlady, Datsun 510 nebo Datsun 240Z. Později se rozšířil i do Mexika, Taiwanu nebo Jihoafrické republiky. Vznik evropských poboček bylo vynuceno exportními přirážkami - jako první si zvolil Sunderland v jihovýchodní Anglii. V roce 2001 založil Nissan pobočku v Brazílii a v roce 2005 také v Indii. Po uzavření spolupráce s Renaultem zaměřila společnost svoji pozornost na čínský trh a produkci malých automobilů v Evropě.

Spolupráci s Renaultem uzavřel Nissan v roce 1999. Vlastní 15 % akcií francouzské automobilky, zatímco ta získala více než 40% podíl v Nissanu. Výsledkem spolupráce bylo například obnovení produkce luxusních vozů Infiniti nebo Nissanu 180.

21.století

V roce 2010 se konsorcium rozrostlo o německý Daimler, který získal podíl 3,9 % v automobilce Renault-Nissan (ta na oplátku získala stejný podíl Daimleru). Cílem spojených automobilek je především produkce elektrických automobilů na baterie. Nejnovějším modelem tohoto typu je Nissan Leaf - evropské i světové auto roku 2011. Toto ocenění získal vůz zároveň jako první elektromobil v historii.

Automobilka Nissan sídlí v japonské Jokohamě, kam se přestěhovala v roce 2009 z Tokya. Ekonomickou krizi automobilka zvládla dobře, přestože část zaměstnanců propuštěna, a továrna v Sunderlandu na dva týdny uzavřena. Pokles prodeje aut mezi lety 2008 a 2009 však byl nakonec pouhých 400 tisíc vozů. V roce 2010 se pak automobilka poprvé přehoupla přes hranici 4 milionů prodaných vozů.

Kromě již zmíněných zemí vyrábí Nissan své automobily například v Mexiku, Pákistánu, Španělsku, Thajsku nebo Rusku. Nově hodlá investovat zejména ve Velké Británii.

 

Právě se děje

Další zprávy