Nissan

8. 7. 2011 16:09
Nissan je japonská automobilka, která je dvojkou na japonském trhu. V roce 1999 se spojila s Renaultem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Nissan je japonská automobilka, která vznikla v roce 1933. Původně byla součástí konglomerátu Nissan Group, zaměřujícího se především na trh s realitami a pojišťovnictví. Po spojení s Renaultem v roce 1999 a restrukturalizaci Carlose Ghosena se osamostatnila.

Spolu s Hondou a Toyotou jsou významnými hráči na americkém trhu. Doma je Nissan - hned za Toyotou - druhý.

Prezidentem automobilky, jejíž zisk v roce 2009 přesáhl 80 miliard dolarů, je brazilsko-libanonský obchodník Carlos Ghosn, který zároveň šéfuje společnému koncernu Renault-Nissan.

Historie

Původní název automobilky zněl Datsun, podle začátečních písmen svých zakladatelů. Zpočátku vyráběla pouze nákladní auta, ve třicátých letech 20.století však začala i s produkcí menších automobilů. Název Nissan dostala automobilka v roce 1934.

Začátky Nissanu se kromě nákladních aut nesly také ve znamení výroby letadel a motorů pro vojenská vozidla. Zaměření firmy se změnilo až po návštěvě šéfdesignera Williana R. Gorhama v americkém Detroitu. Nissan poté začal postupně navazovat partnerství s evropskými automobilkami - britským Austinem (Britská automobilová společnost) a později také s francouzským Renaultem a britským Hillmanem.

V prvních letech po navázání spolupráce s Austinem prodával Nissan pouze jejich auta. Ve vlastní výrobě pak začal využívat jejich specifik a svoje znalosti zhodnotil ve výrobě Nissanu L (1967-1986), Datsunu 510 (1968-1973) a sportovního Datsunu 240Z (1969-1987). V roce 1966, po spojení se společností Prince Motor, začal vyrábět auta Skyline a Gloria.

V 50. letech se Nissan vydal na zahraniční trhy a začal vyrábět malá auta, která více vyhovovala tamějším zákazníkům . V roce 1959 založil svoji americkou pobočku; kromě toho působil i v Austrálii. V té době vyráběl Nissan další modely Datsun, nejčastěji v italském stylu, například sportovní Datsun Fairlady, Datsun 510 nebo Datsun 240Z. Později se rozšířil i do Mexika, Taiwanu nebo Jihoafrické republiky. Vznik evropských poboček bylo vynuceno exportními přirážkami - jako první si zvolil Sunderland v jihovýchodní Anglii. V roce 2001 založil Nissan pobočku v Brazílii a v roce 2005 také v Indii. Po uzavření spolupráce s Renaultem zaměřila společnost svoji pozornost na čínský trh a produkci malých automobilů v Evropě.

Spolupráci s Renaultem uzavřel Nissan v roce 1999. Vlastní 15 % akcií francouzské automobilky, zatímco ta získala více než 40% podíl v Nissanu. Výsledkem spolupráce bylo například obnovení produkce luxusních vozů Infiniti nebo Nissanu 180.

21.století

V roce 2010 se konsorcium rozrostlo o německý Daimler, který získal podíl 3,9 % v automobilce Renault-Nissan (ta na oplátku získala stejný podíl Daimleru). Cílem spojených automobilek je především produkce elektrických automobilů na baterie. Nejnovějším modelem tohoto typu je Nissan Leaf - evropské i světové auto roku 2011. Toto ocenění získal vůz zároveň jako první elektromobil v historii.

Automobilka Nissan sídlí v japonské Jokohamě, kam se přestěhovala v roce 2009 z Tokya. Ekonomickou krizi automobilka zvládla dobře, přestože část zaměstnanců propuštěna, a továrna v Sunderlandu na dva týdny uzavřena. Pokles prodeje aut mezi lety 2008 a 2009 však byl nakonec pouhých 400 tisíc vozů. V roce 2010 se pak automobilka poprvé přehoupla přes hranici 4 milionů prodaných vozů.

Kromě již zmíněných zemí vyrábí Nissan své automobily například v Mexiku, Pákistánu, Španělsku, Thajsku nebo Rusku. Nově hodlá investovat zejména ve Velké Británii.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Evropský parlament schválil dohodu o vystoupení Británie z EU

Evropský parlament ve středu schválil dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie, která Spojenému království umožní v pátek o půlnoci spořádaně evropský blok po 47 letech opustit. Drtivá většina poslanců podpořila pakt, díky němuž budou mít obě strany od soboty 11 měsíců na dojednání budoucích vztahů. Dohodu musí ještě ve čtvrtek potvrdit zástupci členských zemí, než vstoupí v platnost.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Územní členění Česka se částečně sjednotí, schválil to Senát

Územní členění České republiky se částečně sjednotí. Vesnice by už zpravidla neměly patřit do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Výjimky bude moci stanovit vyhláškou ministerstvo vnitra. Počítá s tím vládní návrh zákona o územním členění státu, který ve středu schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Výjimky by se měly týkat obcí z Turnovska, které nyní patří do tří okresů. V doprovodném usnesení to ministerstvu doporučily obě komory Parlamentu. Původní vládní návrh novely předpokládal, že působnost by na Turnovsku změnilo 16 z 37 obcí. Jejich starostové ale argumentovali tím, že změna by lidem výrazně zhoršila dostupnost úřadů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy