Japonsko

11. 3. 2011 16:01
Japonsko je světovou hospodářskou velmocí a jednou z vedoucích sil v regionu. To i přes zpomalení hospodářského růstu a nevýznamné nerostné zdroje.
Japonsko vlajka
Japonsko vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Japonsko je světovou hospodářskou velmocí a jednou z asijských mocností, a to i přes zpomalení hospodářského růstu v 90. letech 20. století a nevýznamné nerostné zdroje.

Hospodářství Japonska v posledních letech sužuje deflace a především obrovský státní dluh. Japonsko má velmi silný průmyslový sektor, mezi nejvýznamnější společnosti patří například Toyota Motor, Hitachi, Mitsubishi, Canon, Sony, Ricoh, Sharp, Aeon a mnoho a mnoho dalších.

Hlavním městem Japonska je Tokio, počet obyvatel země se pohybuje kolem 126,5 milionů. Populace postupně stárne a vymírá. Drtivou většinu obyvatel tvoří rodilí Japonci, z náboženství převažuje šintoismus a buddhismus.

Japonsko se během 19. a 20. století stalo vedoucí velmocí v regionu. Jeho růst doprovázela vojenská tažení, Japonsko okupovalo Taiwan, Jižní Sachalin a Koreu. V roce 1937 spustilo invazi do Číny a v roce 1941 v rámci útoku na Pearl Harbor zaútočilo i na USA. Než bylo na konci druhé světové války, po svržení atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu, poraženo, ovládalo východní a jihovýchodní Asii. Dodnes přetrvávají některé územní spory mezi Japonskem a Ruskem a Čínou.

Ačkoliv bylo zachováno císařství, patří dnes politická moc voleným zástupcům. Během poválečné obnovy byl nastartován - i díky velkým americkým investicím - raketový hospodářský růst země, který se začal zastavovat během devadesátých let 20. století.

Celosvětovou krizi Japonsko, které je prakticky bez významnějších nerostných zdrojů a je tak z velké části závislé na obchodu s ostatními zeměmi, nezvládlo nejlépe. Jedním z dopadů (přispěla k tomu i zvyšující se nezaměstanost a obavy pramenící ze stárnutí populace) byla výměna dlouhodobě vládnoucí Liberálně-demokratické strany. Ta, s výjimkou jedenácti měsíců na přelomu let 1993 a 1994, vládla v zemi od roku 1953.

Přesto se Japonsko s následky krize nakonec vyrovnalo, i když bylo mezitím na pozici druhé nejsilnější ekonomiky světa nahrazeno Čínou (HDP Japonska bylo v roce 2010 5,47 bilionu dolarů, zatímco Čína se vyšplhala na hodnotu 5,88 bilionu dolarů).

Japonská kultura je světem sama pro sebe, od tradičních maleb, poezie a sochařství, přes japonskou kuchyni, kulturu bojových sportů a umění po japonský pop-art a mangu jako jeden z jeho produktů.

I přes veškerý pokrok a rozsáhlou "westernizaci" celé země si Japonsko zachovává v mnoha oblastech svou svébytnost. Příkladem je třeba soudnictví a systém trestů, stejně jako způsob jejich vykonávání. V tomto ohledu už bylo Japonsko vystaveno i kritice od Amnesty International.

 

Právě se děje

Další zprávy