Honda

4. 7. 2011 16:07
Honda je japonská automobilka založená 24. září 1948 a šestým největší světový výrobce automobilů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Honda je japonská automobilka založená 24. září 1948. Je šestým největším výrobcem automobilů na světě, třetím největším v Japonsku a čtvrtým ve Spojených státech.

Kromě výroby automobilů je známá především jako největší výrobce motocyklů na světě. Věnuje se ale také výrobě malých tryskových letadel či robotů. Celkový příjem společnosti za rok 2009 činil 120 miliard dolarů.

Prvním produkovaným automobilem Hondy byl pick-up T360, který byl představen v roce 1963. Následovaly ho modely T500, S500, S600, SM600 a S800. Další modely jako Vamos (1970), Life (1971) a Civic (1972) se vyrábí až dodnes - spolu s dalšími 29 modely, které firma k roku 2011 vyráběla. Patří mezi ně i nejnovější Brio a hybridní elektrický model CR-Z.

Kromě toho Honda vyprodukovala deset typů závodních automobilů, 14 typů motocyklů (k tomu dalších 11 závodních) a 13 typů skútrů.

Celosvětově vyrábí Honda šest řad aut - Fit, Civic, Accord, Insight, CR-V a Odyssey. Civic je dokonce po Toyotě Corolla druhou nejdéle vyráběnou značkou v Severní Americe.

V prvním desetiletí 21. století se Honda zaměřila na produkci malých aut a následně se chce věnovat produkci hybridních automobilů, poháněných především na stlačený plyn, elektřinu a vodík.

Ekonomika Hondy

Nejvyšších zisků dosahuje Honda na severoamerickém kontinentu, kde se i většina zde prodaných automobilů vyrobí. Automobilka se velice dobře vyrovnala s ekonomickou krizí v roce 2008, na rozdíl od svých rivalů. Odborníci to přičítají především zaměření Hondy na malá vozidla o nízké spotřebě a citu pro potřeby zákazníků.

Přesto postihl Hondu v roce 2009 takřka dvoutřetinový propad v exportu. V roce 2011 pak utrpěla po zemětřesení v Japonsku.

Honda kromě Japonska a Spojených států působí v dalších 12 zemích světa, například Číně, Kanadě, Velké Británii, Brazílii, Indii nebo Turecku. Pobočky má v Japonsku, USA, Kanadě, Indii, Číně a Pakistánu. Její akcie se obchodují na burzách v Tokyu, New Yorku, Londýně a Paříži.

Firmu řídí od roku 2009 řídí Takanobu Ito.

Honda na závodní dráze

V roce 1964 Honda vstoupila do seriálu Formule 1, o třicet let později se pak zapojila do série IndyCar. Ze seriálu formulí však firma v roce 2008 kvůli ekonomickým problémům odstoupila.

Tým pro motocyklové závody vznikl v roce 1982, a značka Honda je spojena například se jmény Micka Doohana nebo Valentina Rossiho. Hondu v nejsilnější kubatuře, do 500 ccm, reprezentují Dani Pedrosa, Andrea Dovizioso a Casey Stoner. Další tři jezdci seriálu jezdí s motory této značky.

Sponzoring

Honda je partnerem britského televizního kanálu Channel 4, týmu kanadsko-americké NHL Anaheim Ducks, americké fotbalové ligy Major League Soccer či golfového turnaje Honda Classic.

 

Právě se děje

Další zprávy