Řím

2. 6. 2014 11:59
Při návštěvě hlavního města Itálie jako by člověk cestoval časem. Ne nadarmo se Římu říká Věčné město.
Svatopetrské náměstí, pohled z baziliky svatého Petra, Řím
Svatopetrské náměstí, pohled z baziliky svatého Petra, Řím | Foto: Isifa/Thinkstock

Při návštěvě hlavního města Itálie jako by člověk cestoval časem. Ne nadarmo se Římu říká Věčné město. Po staletí byl totiž hlavním městem Římské říše a například jazyk a právní řád zde se používající se stal vzorem mnoha dalších států. Dnešní Řím uspokojí nejen milovníky historie, ale také módní nadšence a gurmány.

Řím je hlavním městem Itálie a také oblasti Lazio a provincie Roma. Nachází se ve střední části Itálie a v minulosti se rozkládalo na sedmi pahorcích na pravém břehu řeky Tibery. Centrum města je zapsáno na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. To není nijak překvapivý fakt, v Římě skutečně narazíte na pamětihodnost na každém rohu. Raritou je samostatný stát Vatikán nacházející se fakticky uprostřed města Řím, který je sídlem katolické církve v čele s papežem.

Řím - základní údaje

Název: Řím

Stát: Itálie

Počet obyvatel: 2 650 000

Rozloha: 1 285 km²

Nadmořská výška: 20 m.n.m.

Hustota obyvatel: 2 066 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +39

Ačkoliv je město z velké části zasvěceno baroku, výjimkou není gotický nebo renesanční prvek tu a tam se nacházející na všudypřítomných palácích. Inu, i Řím prošel za svou tisíciletou historii vývojem. Italská povaha plná temperamentu a chuti užít si život na vás bude křičet na každém kroku. Nesnažte se Italy usměrňovat nebo napravovat jejich denní harmonogram. Prostě si zvykněte na to, že ve tři hodiny odpoledne se všechny restaurace zavírají a snídá se vestoje croissant s kávou.

Historie

O vzniku Říma se povídají pověsti hned v několika verzích. Jedna z nich praví, že byl založen bratry Romulem a Rémem, jež byli v košíku vhozeni do řeky Tibery a následně odkojeni vlčicí. Ti se měli při snaze pojmenovat nové město pohádat, Rémus byl zabit, a tak město dostalo název Roma. Jiná pověst tvrdí, že bylo město založeno 21. dubna 753 př. n. l. záhadnými Etrusky, jinde se dopátráte důkazů podporujících vznik města již v 16. století před naším letopočtem.

V roce 800 našeho letopočtu byl Karel Veliký korunován císařem Svaté říše římské, v roce 1629 byla vysvěcena bazilika Sv. Petra. V té době měl Řím asi 100 tisíc obyvatel. V 17. století střídá renesanci baroko, v té době je postaveno mnoho církevních, ale i světských paláců a fontán, kterými je Řím doslova proslulý. Tehdy došlo také k modernizaci města, zmizely úzké křivolaké uličky a vznikly široké bulváry.

V roce 1929 je založen samostatný stát Vatikán. V roce 1960 se v Římě konaly letní Olympijské hry a o dvacet let později byl spolu s Vatikánem zapsán na seznam UNESCO.

Turistické zajímavosti

římské Koloseum, Itálie
římské Koloseum, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Vidět všechny římské památky není možné, ani kdyby měl člověk k dispozici celý měsíc. Mezi ty nejznámější, jež by neměl vynechat žádný turista, určitě patří největší antické divadlo Koloseum pocházející z roku 80, zachovalý Pantheon z roku 118 nebo zbytky antického fóra na Forum Romanum.

Turisticky nejvděčnější jsou stovky fontán a kašen, které jsou různě po městě pospojovány důvtipným systémem veřejných vodovodů. Jasnou královnu mezi nimi je barokní fontána di Trevi vybudována v letech 1732 až 1762 podle návrhu Nicoli Salviho. Název di Trevi byl zřejmě odvozen od křížení tří silnic (italsky tre vie), které jsou v blízkosti fontány. Bazilik a kostelů je v Římě stejně jako fontán.

Stojí za to vidět především pětici větších bazilik, mezi ně patří bazilika Sv. Petra, Sv. Jana v Lateránu, Panny Marie Sněžné, Sv. Pavla za hradbami a Sv. Vavřince za hradbami. Nejnavštěvovanější je dozajista bazilika Sv. Petra, která spolu se Svatopeterským náměstím, Apoštolským palácem a Vatikánskými zahradami tvoří srdce Vatikánu.

Počasí

Itálie se nachází z poloviny v subtropickém pásu a z poloviny v mírném pásu, oba tyto pásy tedy ovlivňují střední část státu, kde se nachází Řím. Průměrná teplota v létě se zde pohybuje okolo 30 stupňů, v zimě pak kolem 20 stupňů. Léta mohou být velmi suchá a horká, zimy zase mírné, ale s vydatnými dešťovými srážkami. Vysoká vlhkost vzduchu však zaručuje pocit mnohem větší zimy. I když se vám v zimě poštěstí vidět padat sníh, na zemi se udrží jen pár minut. Pro návštěvu Říma jsou nejlepší měsíce květen a červen a září s říjnem. Pokud se chcete vyhnout obrovským frontám před památkami, naplánujte si svoji návštěvu mimo nejvýznamnější křesťanské svátky. Aktuální počasí v Římě naleznete na webu Počasí od Centrum.

 

Právě se děje

Další zprávy