General Motors

29. 6. 2011 17:24
General Motors je druhý největší výrobce automobilů na světě. Společnost sídlí v americkém Detroitu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Společnost General Motors z amerického Detroitu patří spolu s Toyotou k největším výrobcům automobilů na světě.

General Motors v době před vyhlášením bankrotu v roce 2009 vyrábělo auta ve 33 zemích světa a působila na trzích 157 zemí. Pod její hlavičku spadaly značky Buick, Caddilac, Chevrolet, Pontiac, Hummer, Daewoo, Saab či Opel.

Společnost byla založena v roce 1908 Williamem C. Durantem a Charlesem Stewartem Mottem a po ekonomických problémech, které vyústily v její bankrot, obnovena v roce 2009.

Po restrukturalizaci je většinovým majitelem GM vláda Spojených států, která do záchrany automobilky investovala nejvíce peněz. Hlavními odbytišti vozů General Motors jsou Spojené státy, Čína a Brazílie.

Předsedou představenstva je Daniel Francis Akerson.

Inovace z dílen General Motors

Automobilka General Motors je známá zejména díky mnoha inovacím, které během více než stoleté historie přinesla světu. V dílnách GM vznikl například elektrický spouštěč, plně automatická převodovka, katalyzátor výfukových plynů, netříštivé bezpečnostní sklo nebo neformovatelný sloupek volantu.

Značka GM pronikla, kromě automobilového, i do řady jiných odvětví. Jako první na světě například vyvinula mechanickou srdeční pumpu, lunární vozítko pro posádku vesmírné lodi Apollo 15 a byla nápomocna i při vývoji prvního počítačového systému na světě.

Historie

Základem General Motors se stala automobilka Buick. Následoval jí Oldsmobile, vyrábějící jeden z nejoblíbenějších automobilů minulého století Curved Dash, méně úspěšný Oakland a Caddilac. Ten měl konkurovat tehdy prosperujícímu Fordu T. Další exkluzivní značku získalo GM v roce 1926, kdy se jeho součástí stal Pontiac. Koncern pak rozšířili ještě australský Holden, v roce 1925 - jako první evropská automobilka - britský Vauxhall, vyrábějící dnes vyrábí americkou obdobu Opelu. V roce 1929 se součástí amerického holdingu stal i samotný německý Opel.

Světová hospodářská krize a druhá světová válka znamenaly v historii GM horší období, které však rychle vystřídal poválečný rozmach, spojený se jménem dlouholetého generálního ředitele a předsedy správní rady automobilky Alfreda P. Sloana.

Padesátá léta zasvětilo General Motors inovacím luxusních vozů, v šedesátých letech se pak zaměřilo i na vozy střední třídy. Sedmdesátá léta se táhla ve znamení Chevroletu Vega, stejně jako Oldsmobilů, které byly v této době třetími nejprodávanějšími auty ve Spojených státech. Po krátké recesi na konci 70. a začátku 80. let automobilka opět nabrala kondici, mimo jiné i díky zaměření se na produkci malých vozů.

Nahoru a dolů

Devadesátá léta znamenala pro automobilku opět pokles, zapříčiněný ekonomickou recesí a válkou v Zálivu, jehož důsledkem byla i sedmitýdenní stávka v továrně ve Flintu. Na konci dekády se sice situace zlepšila, zejména díky produkci menších nákladních a sportovních vozidel, zásadní zvrat však přinesl teroristický útok na Spojené státy v září roku 2001.

General Motors začalo postupně začal upadat do recese. Nejhorší období ve své historii zažila automobilka na začátku 21. století. V té době přijala svůj restrukturalizační plán; na začátku června 2009 pak dokonce požádala o ochranu před věřiteli a připsala si neslavný rekord v podobě třetího největšího bankrotu v USA a zároveň největšího bankrotu automobilky v historii. Řešením se stalo utlumení výroby Saabu a přesun čtyř značek do klidové fáze, připravené na následné obnovení. Po státem organizované restrukturalizaci, do níž americká administrativa vložila 50 miliard dolarů, se automobilka zaměřila na výrobu čtyř svých značek - Chevrolet, Buick, GMC a Cadillac.

Koncernu se nakonec podařilo snížit dluh a v roce 2010 se vrátil na akciové trhy. Vzhledem k problémům konkurenční Toyoty se předpokládá, že se GM stane v roce 2011 opět světovou jedničkou ve výrobě automobilů.

Budoucnost firmy

General Motors je lídrem na trhu vozidel na alternativní pohon. V loňském roce například automobilka začala přijímat objednávky na elektromobil Chevrolet Volt. Firma už běžně prodává hybridní vozy, plug-in hybridy a vyvíjí auta s vodíkovým pohonem.

General Motors plánuje také rozšíření působnosti. Od roku 2012 má začít výroba automobilů Chevrolet v Rusku a nové továrny mají vzniknout také v Číně. Tam hodlá ve spolupráci s firmou SAIC Motor vyvíjet motory a převodovky pro malé modely s nízkou spotřebou.

Bude nicméně nutné ještě vyřešit problémy s Opelem, kterému odmítla německá vláda pomoci. Vedení společnosti prý dokonce uvažuje o jeho prodeji.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy