General Motors

29. 6. 2011 17:24
General Motors je druhý největší výrobce automobilů na světě. Společnost sídlí v americkém Detroitu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Společnost General Motors z amerického Detroitu patří spolu s Toyotou k největším výrobcům automobilů na světě.

General Motors v době před vyhlášením bankrotu v roce 2009 vyrábělo auta ve 33 zemích světa a působila na trzích 157 zemí. Pod její hlavičku spadaly značky Buick, Caddilac, Chevrolet, Pontiac, Hummer, Daewoo, Saab či Opel.

Společnost byla založena v roce 1908 Williamem C. Durantem a Charlesem Stewartem Mottem a po ekonomických problémech, které vyústily v její bankrot, obnovena v roce 2009.

Po restrukturalizaci je většinovým majitelem GM vláda Spojených států, která do záchrany automobilky investovala nejvíce peněz. Hlavními odbytišti vozů General Motors jsou Spojené státy, Čína a Brazílie.

Předsedou představenstva je Daniel Francis Akerson.

Inovace z dílen General Motors

Automobilka General Motors je známá zejména díky mnoha inovacím, které během více než stoleté historie přinesla světu. V dílnách GM vznikl například elektrický spouštěč, plně automatická převodovka, katalyzátor výfukových plynů, netříštivé bezpečnostní sklo nebo neformovatelný sloupek volantu.

Značka GM pronikla, kromě automobilového, i do řady jiných odvětví. Jako první na světě například vyvinula mechanickou srdeční pumpu, lunární vozítko pro posádku vesmírné lodi Apollo 15 a byla nápomocna i při vývoji prvního počítačového systému na světě.

Historie

Základem General Motors se stala automobilka Buick. Následoval jí Oldsmobile, vyrábějící jeden z nejoblíbenějších automobilů minulého století Curved Dash, méně úspěšný Oakland a Caddilac. Ten měl konkurovat tehdy prosperujícímu Fordu T. Další exkluzivní značku získalo GM v roce 1926, kdy se jeho součástí stal Pontiac. Koncern pak rozšířili ještě australský Holden, v roce 1925 - jako první evropská automobilka - britský Vauxhall, vyrábějící dnes vyrábí americkou obdobu Opelu. V roce 1929 se součástí amerického holdingu stal i samotný německý Opel.

Světová hospodářská krize a druhá světová válka znamenaly v historii GM horší období, které však rychle vystřídal poválečný rozmach, spojený se jménem dlouholetého generálního ředitele a předsedy správní rady automobilky Alfreda P. Sloana.

Padesátá léta zasvětilo General Motors inovacím luxusních vozů, v šedesátých letech se pak zaměřilo i na vozy střední třídy. Sedmdesátá léta se táhla ve znamení Chevroletu Vega, stejně jako Oldsmobilů, které byly v této době třetími nejprodávanějšími auty ve Spojených státech. Po krátké recesi na konci 70. a začátku 80. let automobilka opět nabrala kondici, mimo jiné i díky zaměření se na produkci malých vozů.

Nahoru a dolů

Devadesátá léta znamenala pro automobilku opět pokles, zapříčiněný ekonomickou recesí a válkou v Zálivu, jehož důsledkem byla i sedmitýdenní stávka v továrně ve Flintu. Na konci dekády se sice situace zlepšila, zejména díky produkci menších nákladních a sportovních vozidel, zásadní zvrat však přinesl teroristický útok na Spojené státy v září roku 2001.

General Motors začalo postupně začal upadat do recese. Nejhorší období ve své historii zažila automobilka na začátku 21. století. V té době přijala svůj restrukturalizační plán; na začátku června 2009 pak dokonce požádala o ochranu před věřiteli a připsala si neslavný rekord v podobě třetího největšího bankrotu v USA a zároveň největšího bankrotu automobilky v historii. Řešením se stalo utlumení výroby Saabu a přesun čtyř značek do klidové fáze, připravené na následné obnovení. Po státem organizované restrukturalizaci, do níž americká administrativa vložila 50 miliard dolarů, se automobilka zaměřila na výrobu čtyř svých značek - Chevrolet, Buick, GMC a Cadillac.

Koncernu se nakonec podařilo snížit dluh a v roce 2010 se vrátil na akciové trhy. Vzhledem k problémům konkurenční Toyoty se předpokládá, že se GM stane v roce 2011 opět světovou jedničkou ve výrobě automobilů.

Budoucnost firmy

General Motors je lídrem na trhu vozidel na alternativní pohon. V loňském roce například automobilka začala přijímat objednávky na elektromobil Chevrolet Volt. Firma už běžně prodává hybridní vozy, plug-in hybridy a vyvíjí auta s vodíkovým pohonem.

General Motors plánuje také rozšíření působnosti. Od roku 2012 má začít výroba automobilů Chevrolet v Rusku a nové továrny mají vzniknout také v Číně. Tam hodlá ve spolupráci s firmou SAIC Motor vyvíjet motory a převodovky pro malé modely s nízkou spotřebou.

Bude nicméně nutné ještě vyřešit problémy s Opelem, kterému odmítla německá vláda pomoci. Vedení společnosti prý dokonce uvažuje o jeho prodeji.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají.Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy