General Motors

29. 6. 2011 17:24
General Motors je druhý největší výrobce automobilů na světě. Společnost sídlí v americkém Detroitu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Společnost General Motors z amerického Detroitu patří spolu s Toyotou k největším výrobcům automobilů na světě.

General Motors v době před vyhlášením bankrotu v roce 2009 vyrábělo auta ve 33 zemích světa a působila na trzích 157 zemí. Pod její hlavičku spadaly značky Buick, Caddilac, Chevrolet, Pontiac, Hummer, Daewoo, Saab či Opel.

Společnost byla založena v roce 1908 Williamem C. Durantem a Charlesem Stewartem Mottem a po ekonomických problémech, které vyústily v její bankrot, obnovena v roce 2009.

Po restrukturalizaci je většinovým majitelem GM vláda Spojených států, která do záchrany automobilky investovala nejvíce peněz. Hlavními odbytišti vozů General Motors jsou Spojené státy, Čína a Brazílie.

Předsedou představenstva je Daniel Francis Akerson.

Inovace z dílen General Motors

Automobilka General Motors je známá zejména díky mnoha inovacím, které během více než stoleté historie přinesla světu. V dílnách GM vznikl například elektrický spouštěč, plně automatická převodovka, katalyzátor výfukových plynů, netříštivé bezpečnostní sklo nebo neformovatelný sloupek volantu.

Značka GM pronikla, kromě automobilového, i do řady jiných odvětví. Jako první na světě například vyvinula mechanickou srdeční pumpu, lunární vozítko pro posádku vesmírné lodi Apollo 15 a byla nápomocna i při vývoji prvního počítačového systému na světě.

Historie

Základem General Motors se stala automobilka Buick. Následoval jí Oldsmobile, vyrábějící jeden z nejoblíbenějších automobilů minulého století Curved Dash, méně úspěšný Oakland a Caddilac. Ten měl konkurovat tehdy prosperujícímu Fordu T. Další exkluzivní značku získalo GM v roce 1926, kdy se jeho součástí stal Pontiac. Koncern pak rozšířili ještě australský Holden, v roce 1925 - jako první evropská automobilka - britský Vauxhall, vyrábějící dnes vyrábí americkou obdobu Opelu. V roce 1929 se součástí amerického holdingu stal i samotný německý Opel.

Světová hospodářská krize a druhá světová válka znamenaly v historii GM horší období, které však rychle vystřídal poválečný rozmach, spojený se jménem dlouholetého generálního ředitele a předsedy správní rady automobilky Alfreda P. Sloana.

Padesátá léta zasvětilo General Motors inovacím luxusních vozů, v šedesátých letech se pak zaměřilo i na vozy střední třídy. Sedmdesátá léta se táhla ve znamení Chevroletu Vega, stejně jako Oldsmobilů, které byly v této době třetími nejprodávanějšími auty ve Spojených státech. Po krátké recesi na konci 70. a začátku 80. let automobilka opět nabrala kondici, mimo jiné i díky zaměření se na produkci malých vozů.

Nahoru a dolů

Devadesátá léta znamenala pro automobilku opět pokles, zapříčiněný ekonomickou recesí a válkou v Zálivu, jehož důsledkem byla i sedmitýdenní stávka v továrně ve Flintu. Na konci dekády se sice situace zlepšila, zejména díky produkci menších nákladních a sportovních vozidel, zásadní zvrat však přinesl teroristický útok na Spojené státy v září roku 2001.

General Motors začalo postupně začal upadat do recese. Nejhorší období ve své historii zažila automobilka na začátku 21. století. V té době přijala svůj restrukturalizační plán; na začátku června 2009 pak dokonce požádala o ochranu před věřiteli a připsala si neslavný rekord v podobě třetího největšího bankrotu v USA a zároveň největšího bankrotu automobilky v historii. Řešením se stalo utlumení výroby Saabu a přesun čtyř značek do klidové fáze, připravené na následné obnovení. Po státem organizované restrukturalizaci, do níž americká administrativa vložila 50 miliard dolarů, se automobilka zaměřila na výrobu čtyř svých značek - Chevrolet, Buick, GMC a Cadillac.

Koncernu se nakonec podařilo snížit dluh a v roce 2010 se vrátil na akciové trhy. Vzhledem k problémům konkurenční Toyoty se předpokládá, že se GM stane v roce 2011 opět světovou jedničkou ve výrobě automobilů.

Budoucnost firmy

General Motors je lídrem na trhu vozidel na alternativní pohon. V loňském roce například automobilka začala přijímat objednávky na elektromobil Chevrolet Volt. Firma už běžně prodává hybridní vozy, plug-in hybridy a vyvíjí auta s vodíkovým pohonem.

General Motors plánuje také rozšíření působnosti. Od roku 2012 má začít výroba automobilů Chevrolet v Rusku a nové továrny mají vzniknout také v Číně. Tam hodlá ve spolupráci s firmou SAIC Motor vyvíjet motory a převodovky pro malé modely s nízkou spotřebou.

Bude nicméně nutné ještě vyřešit problémy s Opelem, kterému odmítla německá vláda pomoci. Vedení společnosti prý dokonce uvažuje o jeho prodeji.

 

Právě se děje

Další zprávy