General Motors

29. 6. 2011 17:24
General Motors je druhý největší výrobce automobilů na světě. Společnost sídlí v americkém Detroitu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Společnost General Motors z amerického Detroitu patří spolu s Toyotou k největším výrobcům automobilů na světě.

General Motors v době před vyhlášením bankrotu v roce 2009 vyrábělo auta ve 33 zemích světa a působila na trzích 157 zemí. Pod její hlavičku spadaly značky Buick, Caddilac, Chevrolet, Pontiac, Hummer, Daewoo, Saab či Opel.

Společnost byla založena v roce 1908 Williamem C. Durantem a Charlesem Stewartem Mottem a po ekonomických problémech, které vyústily v její bankrot, obnovena v roce 2009.

Po restrukturalizaci je většinovým majitelem GM vláda Spojených států, která do záchrany automobilky investovala nejvíce peněz. Hlavními odbytišti vozů General Motors jsou Spojené státy, Čína a Brazílie.

Předsedou představenstva je Daniel Francis Akerson.

Inovace z dílen General Motors

Automobilka General Motors je známá zejména díky mnoha inovacím, které během více než stoleté historie přinesla světu. V dílnách GM vznikl například elektrický spouštěč, plně automatická převodovka, katalyzátor výfukových plynů, netříštivé bezpečnostní sklo nebo neformovatelný sloupek volantu.

Značka GM pronikla, kromě automobilového, i do řady jiných odvětví. Jako první na světě například vyvinula mechanickou srdeční pumpu, lunární vozítko pro posádku vesmírné lodi Apollo 15 a byla nápomocna i při vývoji prvního počítačového systému na světě.

Historie

Základem General Motors se stala automobilka Buick. Následoval jí Oldsmobile, vyrábějící jeden z nejoblíbenějších automobilů minulého století Curved Dash, méně úspěšný Oakland a Caddilac. Ten měl konkurovat tehdy prosperujícímu Fordu T. Další exkluzivní značku získalo GM v roce 1926, kdy se jeho součástí stal Pontiac. Koncern pak rozšířili ještě australský Holden, v roce 1925 - jako první evropská automobilka - britský Vauxhall, vyrábějící dnes vyrábí americkou obdobu Opelu. V roce 1929 se součástí amerického holdingu stal i samotný německý Opel.

Světová hospodářská krize a druhá světová válka znamenaly v historii GM horší období, které však rychle vystřídal poválečný rozmach, spojený se jménem dlouholetého generálního ředitele a předsedy správní rady automobilky Alfreda P. Sloana.

Padesátá léta zasvětilo General Motors inovacím luxusních vozů, v šedesátých letech se pak zaměřilo i na vozy střední třídy. Sedmdesátá léta se táhla ve znamení Chevroletu Vega, stejně jako Oldsmobilů, které byly v této době třetími nejprodávanějšími auty ve Spojených státech. Po krátké recesi na konci 70. a začátku 80. let automobilka opět nabrala kondici, mimo jiné i díky zaměření se na produkci malých vozů.

Nahoru a dolů

Devadesátá léta znamenala pro automobilku opět pokles, zapříčiněný ekonomickou recesí a válkou v Zálivu, jehož důsledkem byla i sedmitýdenní stávka v továrně ve Flintu. Na konci dekády se sice situace zlepšila, zejména díky produkci menších nákladních a sportovních vozidel, zásadní zvrat však přinesl teroristický útok na Spojené státy v září roku 2001.

General Motors začalo postupně začal upadat do recese. Nejhorší období ve své historii zažila automobilka na začátku 21. století. V té době přijala svůj restrukturalizační plán; na začátku června 2009 pak dokonce požádala o ochranu před věřiteli a připsala si neslavný rekord v podobě třetího největšího bankrotu v USA a zároveň největšího bankrotu automobilky v historii. Řešením se stalo utlumení výroby Saabu a přesun čtyř značek do klidové fáze, připravené na následné obnovení. Po státem organizované restrukturalizaci, do níž americká administrativa vložila 50 miliard dolarů, se automobilka zaměřila na výrobu čtyř svých značek - Chevrolet, Buick, GMC a Cadillac.

Koncernu se nakonec podařilo snížit dluh a v roce 2010 se vrátil na akciové trhy. Vzhledem k problémům konkurenční Toyoty se předpokládá, že se GM stane v roce 2011 opět světovou jedničkou ve výrobě automobilů.

Budoucnost firmy

General Motors je lídrem na trhu vozidel na alternativní pohon. V loňském roce například automobilka začala přijímat objednávky na elektromobil Chevrolet Volt. Firma už běžně prodává hybridní vozy, plug-in hybridy a vyvíjí auta s vodíkovým pohonem.

General Motors plánuje také rozšíření působnosti. Od roku 2012 má začít výroba automobilů Chevrolet v Rusku a nové továrny mají vzniknout také v Číně. Tam hodlá ve spolupráci s firmou SAIC Motor vyvíjet motory a převodovky pro malé modely s nízkou spotřebou.

Bude nicméně nutné ještě vyřešit problémy s Opelem, kterému odmítla německá vláda pomoci. Vedení společnosti prý dokonce uvažuje o jeho prodeji.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy