Hummer

31. 10. 2011 13:11
Historie terénního automobilu, původně vyráběného pro americkou armádu sahá do roku 1979.
Hummer H2.
Hummer H2. | Foto: Hummer.com

Historie americké automobilky Hummer sahá do roku 1979, kdy americká armáda vyhlásila výběrové řízení na nový typ armádních vozidel s označením HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle).

Vozidlo, které přesně splňovalo požadavky ministerstva, zkonstruovala společnost AM General. Mezi kritéria pro vozidlo patřilo uzpůsobení pro více druhů nadstaveb, zvládnutí až 40 procent bočního náklonu a schopnost vyjet stoupání až šedesátiprocentní svah, dále silný motor a schopnost vydržet minimálně dvanáct let drsného používání. Do roku 1989 bylo pro americkou armádu vyrobeno 55 tisíc těchto vozidel a dalších více než 33 tisíc objednáno.

Humvee, jak se tehdy vozy jmenovaly, bylo poprvé použito ve válce v Perském zálivu v letech 1990-91, kam bylo posláno 20 tisíc kusů. Poté následovala jeho civilní verze. Vozy Humvee byly americké armádě dodávány až do roku 2000, kdo došlo k prodeji civilní části Hummer do rukou společnosti General Motors. Po jejím bankrotu v roce 2009 měla značka Hummer přejít pod křídla čínské společnosti Tengzhong, čínské úřady však jeho nákup zamítly. Původní vlastník tak pokračuje v hledání nového majitele.

Nejpopulárnějšími modely byly v minulosti Hummer H1, jehož výroba však byla spolu s civilnější verzí H2 utlumena. Pokračuje pouze výroba nejmenšího modelu H3.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy