Hummer

31. 10. 2011 13:11
Historie terénního automobilu, původně vyráběného pro americkou armádu sahá do roku 1979.
Hummer H2.
Hummer H2. | Foto: Hummer.com

Historie americké automobilky Hummer sahá do roku 1979, kdy americká armáda vyhlásila výběrové řízení na nový typ armádních vozidel s označením HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle).

Vozidlo, které přesně splňovalo požadavky ministerstva, zkonstruovala společnost AM General. Mezi kritéria pro vozidlo patřilo uzpůsobení pro více druhů nadstaveb, zvládnutí až 40 procent bočního náklonu a schopnost vyjet stoupání až šedesátiprocentní svah, dále silný motor a schopnost vydržet minimálně dvanáct let drsného používání. Do roku 1989 bylo pro americkou armádu vyrobeno 55 tisíc těchto vozidel a dalších více než 33 tisíc objednáno.

Humvee, jak se tehdy vozy jmenovaly, bylo poprvé použito ve válce v Perském zálivu v letech 1990-91, kam bylo posláno 20 tisíc kusů. Poté následovala jeho civilní verze. Vozy Humvee byly americké armádě dodávány až do roku 2000, kdo došlo k prodeji civilní části Hummer do rukou společnosti General Motors. Po jejím bankrotu v roce 2009 měla značka Hummer přejít pod křídla čínské společnosti Tengzhong, čínské úřady však jeho nákup zamítly. Původní vlastník tak pokračuje v hledání nového majitele.

Nejpopulárnějšími modely byly v minulosti Hummer H1, jehož výroba však byla spolu s civilnější verzí H2 utlumena. Pokračuje pouze výroba nejmenšího modelu H3.

 

Právě se děje

Další zprávy