Saab

19. 10. 2011 11:12
Švédská automobilka Saab prochází v poslední době turbulentním vývojem, zachraňovat jí museli Čínaně. Její historie začala v roce 1945.
Logo automobilky Saab.
Logo automobilky Saab. | Foto: Aktuálně.cz

Historie švédské automobilky Saab začala v roce 1945, kdy se společnost, původně zaměřená na výrobu letadel, zaměřila na osobní automobily. Donedávna patřil Saab do koncernu General Motors, jeho nejbližší budoucnost je nejistá.

První prototyp Saabu byl dokončen v roce 1946 a nesl označení 92001. Počáteční číslice 9 označovala automobilovou divizi, jednička pak první automobil. Po představení dalšího prototypu 92002 byla sériová výroba prvního vozu 92 zahájena v roce 1949.

Milník pro švédskou autmobilku znamenal rok 1955, kdy představila nový Saab 93 se svisle orientovanou maskou, typickou pro Saaby 60. let. Vůz byl nově poháněn tříválcem (dosud používaly Saaby dvouválec).

Po představení sportovní verze, tzv. Sonettů, a netradičně řešeného Saab 900 EV1, přišel Saab s dalším průlomovým modelem, kterým se stal v roce 1960 Saab 96. který bylo možné koupit také v tehdejším Československu a jako první na českém trhu byly standardně vybaveny bezpečnostními pásy a předními kotoučovými brzdami. Druhým, a zároveň posledním modelem Saab v Československu byl model 99.

Do prestižní vyšší třídy vstoupil Saab v roce 1984 modelem Saab 9000. Nedlouho poté se polovičním vlastníkem Saabu stal americký koncern General Motors. Prvním plodem tohoto spojení se stal model 900 druhé generace, který byl znovu prodáván také v Československu.

Dalším produktem švédsko-americké automobilky se stal Saab 9-5 (od roku 1997), následovaný verzí 9-3. Na konci prvního desetiletí 21. století General Motors prodal Saab nizozemskému výrobci, který se po prodeji divize sportovních aut přejmenoval na Swedish Automobile. Prvním modelem pod nizozemským vlastnictvím se stal inovovaný model 9-5 pro rok 2010, následovaný modelem 9-4, které jsou spolu s 9-3 současnou produktovou nabídkou Saabu. Pro příští rok automobilka plánuje nahradit 9-3 dosud nepojmenovaným modelem (předzvěstí je zřejmě koncept PhoeniX), který by měla představit v říjnu 2012.

V témže roce však začaly další finanční problémy švédsko-nizozemské značky, která neměla na výplaty zaměstnanců a v květnu se dohodla s čínskou automobilkou Hawtai Motor, která poskytla 150 milionů euro na její záchranu. Problémy Saabu však stále pokračovaly, vedení nebylo schopno platit mzdy zaměstnancům a vše vyvrcholilo druhým vyhlášením ochrany před bankrotem za poslední tři roky v září 2011. Následným cílem bylo zachovat společnost ve stavu, aby čínská vláda mohla dát záruky květnovému slibu automobilky Pangda koupit 24% Saabu za 60 milionů euro. Od září prochází automobilka prochází restrukturalizací.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy