Saab

19. 10. 2011 11:12
Švédská automobilka Saab prochází v poslední době turbulentním vývojem, zachraňovat jí museli Čínaně. Její historie začala v roce 1945.
Logo automobilky Saab.
Logo automobilky Saab. | Foto: Aktuálně.cz

Historie švédské automobilky Saab začala v roce 1945, kdy se společnost, původně zaměřená na výrobu letadel, zaměřila na osobní automobily. Donedávna patřil Saab do koncernu General Motors, jeho nejbližší budoucnost je nejistá.

První prototyp Saabu byl dokončen v roce 1946 a nesl označení 92001. Počáteční číslice 9 označovala automobilovou divizi, jednička pak první automobil. Po představení dalšího prototypu 92002 byla sériová výroba prvního vozu 92 zahájena v roce 1949.

Milník pro švédskou autmobilku znamenal rok 1955, kdy představila nový Saab 93 se svisle orientovanou maskou, typickou pro Saaby 60. let. Vůz byl nově poháněn tříválcem (dosud používaly Saaby dvouválec).

Po představení sportovní verze, tzv. Sonettů, a netradičně řešeného Saab 900 EV1, přišel Saab s dalším průlomovým modelem, kterým se stal v roce 1960 Saab 96. který bylo možné koupit také v tehdejším Československu a jako první na českém trhu byly standardně vybaveny bezpečnostními pásy a předními kotoučovými brzdami. Druhým, a zároveň posledním modelem Saab v Československu byl model 99.

Do prestižní vyšší třídy vstoupil Saab v roce 1984 modelem Saab 9000. Nedlouho poté se polovičním vlastníkem Saabu stal americký koncern General Motors. Prvním plodem tohoto spojení se stal model 900 druhé generace, který byl znovu prodáván také v Československu.

Dalším produktem švédsko-americké automobilky se stal Saab 9-5 (od roku 1997), následovaný verzí 9-3. Na konci prvního desetiletí 21. století General Motors prodal Saab nizozemskému výrobci, který se po prodeji divize sportovních aut přejmenoval na Swedish Automobile. Prvním modelem pod nizozemským vlastnictvím se stal inovovaný model 9-5 pro rok 2010, následovaný modelem 9-4, které jsou spolu s 9-3 současnou produktovou nabídkou Saabu. Pro příští rok automobilka plánuje nahradit 9-3 dosud nepojmenovaným modelem (předzvěstí je zřejmě koncept PhoeniX), který by měla představit v říjnu 2012.

V témže roce však začaly další finanční problémy švédsko-nizozemské značky, která neměla na výplaty zaměstnanců a v květnu se dohodla s čínskou automobilkou Hawtai Motor, která poskytla 150 milionů euro na její záchranu. Problémy Saabu však stále pokračovaly, vedení nebylo schopno platit mzdy zaměstnancům a vše vyvrcholilo druhým vyhlášením ochrany před bankrotem za poslední tři roky v září 2011. Následným cílem bylo zachovat společnost ve stavu, aby čínská vláda mohla dát záruky květnovému slibu automobilky Pangda koupit 24% Saabu za 60 milionů euro. Od září prochází automobilka prochází restrukturalizací.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy