Cadillac

26. 10. 2011 14:34
Historie legendární americké automobilky Cadillac s dlouhými ploutvemi ve znaku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Americký výrobce luxusních automobilů Cadillac vznikl v roce 1902 v Detroitu. Od roku 1909 až dodnes jej vlastní společnost General Motors.

První vůz byl zkonstruován hned v roce 1902 a šlo o Caddilac 10 hp. Automobilka přicházela v předválečné a meziválečné době na trh s mnoha inovacemi - v roce 1910 vyrobila první plně uzavřený vůz, v roce 1912 pak jako první velkosériový výrobce vybavila své auta elektrickým startérem a elektrickým osvícením a v roce 1915 si americký výrobce připsal další světové prvenství, když uvedl na trh vodou chlazený osmiválcový motor o síle 70 koní, který dosahoval rychlosti přes 100 km/hod. O patnáct let později pak Cadillac představil motor o více než dvojnásobné síle.

Mezi nejznámější vozy předválečné éry patřily Cadillac A z roku 1903, Cadillac S z roku 1908 nebo Cadillac LaSale z roku 1927. Pak přišla hospodářská krize a druhá světová válka, které výrobu automobilů utlumily.

Po válce se americká automobilka rychle zmobilizovala a v roce 1949 vyrobila svůj miliontý vůz. Poválečné modely, mezi které patřily např. modely Fleetwood, DeVille nebo Eldorado, se v 50. a 60. letech vyznačovaly vysokými zadními ploutvemi, panoramatickým předním sklem a velkými chromovanými částmi. Vozy Cadillac se v té době velmi dobře prodávaly a automobilka vyráběla až dvě stě tisíc kusů vozů za rok. Změnu přinesla až ropná krize 70. let, která donutila Cadillac zaměřit se na úspornější vozy, čehož výrazem byl model Seville. Přesto sedmdesátá a osmdesátá léta představovala v historii automobilky slabší léta.

Na přelomu nového tisíciletí představil Cadillac na detroitském autosalonu novou koncepci designu zvanou Art&Science, která se vyznačuje ostrými hranami, výraznými přechody, vertikálními předními a zadními světlomety a dominantní hranatou přední mřížkou. Prvními zástupci této nové filozofie se staly v roce 2002 modely DeVille a Escalade, o rok později je doplnil model CTS a v roce 2004 SUV model SRX a roadster XLR. Nabídka Cadillacu pro rok 2011 zahrnuje modely sedanů STS a DTS, pro rok 2012 pak americký výrobce připravuje sériovou řadu kupé, sedanů a kombi CTS, crossoverů SRX a SUV modelu Escalade.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy