Cadillac

26. 10. 2011 14:34
Historie legendární americké automobilky Cadillac s dlouhými ploutvemi ve znaku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Americký výrobce luxusních automobilů Cadillac vznikl v roce 1902 v Detroitu. Od roku 1909 až dodnes jej vlastní společnost General Motors.

První vůz byl zkonstruován hned v roce 1902 a šlo o Caddilac 10 hp. Automobilka přicházela v předválečné a meziválečné době na trh s mnoha inovacemi - v roce 1910 vyrobila první plně uzavřený vůz, v roce 1912 pak jako první velkosériový výrobce vybavila své auta elektrickým startérem a elektrickým osvícením a v roce 1915 si americký výrobce připsal další světové prvenství, když uvedl na trh vodou chlazený osmiválcový motor o síle 70 koní, který dosahoval rychlosti přes 100 km/hod. O patnáct let později pak Cadillac představil motor o více než dvojnásobné síle.

Mezi nejznámější vozy předválečné éry patřily Cadillac A z roku 1903, Cadillac S z roku 1908 nebo Cadillac LaSale z roku 1927. Pak přišla hospodářská krize a druhá světová válka, které výrobu automobilů utlumily.

Po válce se americká automobilka rychle zmobilizovala a v roce 1949 vyrobila svůj miliontý vůz. Poválečné modely, mezi které patřily např. modely Fleetwood, DeVille nebo Eldorado, se v 50. a 60. letech vyznačovaly vysokými zadními ploutvemi, panoramatickým předním sklem a velkými chromovanými částmi. Vozy Cadillac se v té době velmi dobře prodávaly a automobilka vyráběla až dvě stě tisíc kusů vozů za rok. Změnu přinesla až ropná krize 70. let, která donutila Cadillac zaměřit se na úspornější vozy, čehož výrazem byl model Seville. Přesto sedmdesátá a osmdesátá léta představovala v historii automobilky slabší léta.

Na přelomu nového tisíciletí představil Cadillac na detroitském autosalonu novou koncepci designu zvanou Art&Science, která se vyznačuje ostrými hranami, výraznými přechody, vertikálními předními a zadními světlomety a dominantní hranatou přední mřížkou. Prvními zástupci této nové filozofie se staly v roce 2002 modely DeVille a Escalade, o rok později je doplnil model CTS a v roce 2004 SUV model SRX a roadster XLR. Nabídka Cadillacu pro rok 2011 zahrnuje modely sedanů STS a DTS, pro rok 2012 pak americký výrobce připravuje sériovou řadu kupé, sedanů a kombi CTS, crossoverů SRX a SUV modelu Escalade.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Při výbuchu ve výrobním areálu na Českolipsku utrpělo zranění několik lidí

Při výbuchu ve výrobním areálu v Hamru na Jezeře na Českolipsku v úterý dopoledne utrpělo zranění několik lidí. Hasiči evakuovali z areálu devět lidí a doporučují nevětrat.

"K výbuchu mělo dojít při míchání nebezpečných látek, zatím nevíme o jaké jde, které byly v kombinaci s vodou," řekla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Po výbuchu nastal i menší požár kabelů, který ale podle mluvčí hasičů již uhasili. "Takže oblast není nebezpečná, nicméně se doporučuje nevětrat," dodala Hložková. Hasiči mají na místě čtyři jednotky, o výbuchu se dozvěděli zhruba v 10:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Sedmatřicetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy