NASA

Aktualizováno 6. 12. 2010 15:02
NASA, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, je americká vládní agentura jež se zabývá objevováním vesmíru, leteckému výzkumu, čistě vědeckému výzkumu a vývoji aplikací pro vesmírné technologie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

NASA, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, je americká vládní agentura, jež se zabývá objevováním vesmíru, leteckým výzkumem, čistě vědeckým výzkumem a vývojem aplikací pro vesmírné technologie.

NASA je organizací hospodařící s rozpočtem o celkové výši 100 miliard dolarů - platí dohromady pro období 2011 až 2015 - který tak počítá s šestimiliardovým nárůstem oproti roku 2010.

I přes nárůst rozpočtu pro NASA se americký prezident Barack Obama rozhodl ukončit program letů s lidskou posádkou Constellation, jehož součástí byly lety s lidskou posádkou na Měsíc a Mars a americká účast na programu Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Z tohoto programu tak budou pokračovat jen účast Američanů na ISS (nejméně do roku 2015) a vývoj modulu Orion jako záchranné kapsule z ISS a možného mezistupně pro pokračování v pilotovaných letech.

V reakci na vypuštění prvního sovětského satelitu založil americký prezident Dwight D. Eisenhower NASA v roce 1958. Jeho nástupce John F. Kennedy se zaměřil především na vyslání astronautů na Měsíc do konce šedesátých let. To se nakonec - díky projektům Mercury a Gemini – povedlo misi Apollo 11. Neil Armstrong a Buzz Aldrin se 20. července 1969 stali prvními lidmi, kteří vstoupili na povrch Měsíce.

Mezitím se NASA věnovala (a dodnes stále věnuje) vývoji různých komunikačních, meteorologických a jiných druhů satelitů.

Dalšími výraznými milníky byl start prvního raketoplánu v roce 1981, Mars Pathfinder jako první zařízení na povrchu Marsu v roce 1997 a spuštění Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2000.

Satelity Terra a Aqua se staly vlajkovými loděmi satelitního systému EOS, dlouhodobě sledujícího proměny planety Země.

Kromě toho stojí za zmínku úspěchy výzkumných "vozítek" na Marsu, Hubbleova vesmírného teleskopu vypuštěného v roce 1990 nebo sondy Cassini na oběžnici Saturnu.

Vedení NASA, kterému předsedá od července 2009 Charles F. Bolden, sídlí ve Washingtonu DC.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy