NASA

Aktualizováno 6. 12. 2010 15:02
NASA, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, je americká vládní agentura jež se zabývá objevováním vesmíru, leteckému výzkumu, čistě vědeckému výzkumu a vývoji aplikací pro vesmírné technologie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

NASA, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, je americká vládní agentura, jež se zabývá objevováním vesmíru, leteckým výzkumem, čistě vědeckým výzkumem a vývojem aplikací pro vesmírné technologie.

NASA je organizací hospodařící s rozpočtem o celkové výši 100 miliard dolarů - platí dohromady pro období 2011 až 2015 - který tak počítá s šestimiliardovým nárůstem oproti roku 2010.

I přes nárůst rozpočtu pro NASA se americký prezident Barack Obama rozhodl ukončit program letů s lidskou posádkou Constellation, jehož součástí byly lety s lidskou posádkou na Měsíc a Mars a americká účast na programu Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Z tohoto programu tak budou pokračovat jen účast Američanů na ISS (nejméně do roku 2015) a vývoj modulu Orion jako záchranné kapsule z ISS a možného mezistupně pro pokračování v pilotovaných letech.

V reakci na vypuštění prvního sovětského satelitu založil americký prezident Dwight D. Eisenhower NASA v roce 1958. Jeho nástupce John F. Kennedy se zaměřil především na vyslání astronautů na Měsíc do konce šedesátých let. To se nakonec - díky projektům Mercury a Gemini – povedlo misi Apollo 11. Neil Armstrong a Buzz Aldrin se 20. července 1969 stali prvními lidmi, kteří vstoupili na povrch Měsíce.

Mezitím se NASA věnovala (a dodnes stále věnuje) vývoji různých komunikačních, meteorologických a jiných druhů satelitů.

Dalšími výraznými milníky byl start prvního raketoplánu v roce 1981, Mars Pathfinder jako první zařízení na povrchu Marsu v roce 1997 a spuštění Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2000.

Satelity Terra a Aqua se staly vlajkovými loděmi satelitního systému EOS, dlouhodobě sledujícího proměny planety Země.

Kromě toho stojí za zmínku úspěchy výzkumných "vozítek" na Marsu, Hubbleova vesmírného teleskopu vypuštěného v roce 1990 nebo sondy Cassini na oběžnici Saturnu.

Vedení NASA, kterému předsedá od července 2009 Charles F. Bolden, sídlí ve Washingtonu DC.

 

Právě se děje

Další zprávy