Audi patří k nejstarším značkám automobilů. Založena byla již v roce 1899 a během více než století se vypracovala mezi největší prodejce mezi prémiovými vozy. Dnes patří do rodiny automobilů Volkswagen.
Počátky a vznik Auto Union
Automobilku Audi založil August Horch, poté co se ve zlém rozešel se svými partnery z automobilky A Horsch & Cie. Svůj nový podnik Horsch pojmenoval Audi, což je latinský překlad jeho jména.
Když už pro nic jiného, tak si stačí automobilku Audi zapamatovat pro zavedení řízení vlevo, které se ukázalo být lepší pro předjíždění. Stalo se tak v roce 1921 u typu Audi K. Prvním automobilem však byl Wanderer, který Horsch vyrobil v roce 1912. O rok později začala jeho sériová výroba.
V roce 1928 získal majoritu v Audiwerke dánský průmyslník Jörgen Rasmussen a o čtyři roky později se jím řízená automobilka sloučila s Horschovou původní firmou, a dále automobilkou DKW a Wanderer. Tím vznikla společnost Auto Union. Hned o rok později si spojená společnost připsala evropské prvenství ve výrobě automobilu s předním pohonem.
Do války se Audi proslavila řadou novinek, například crash testy, a dobrým postavením na poli závodnických vozů, které pro Audi navrhoval Ferdinand Porsche. Během třicátých let se automobilka se čtyřmi kruhy ve znaku zaměřovala také na produkci menších aut. Poté však přišla válka a utlumení civilní produkce ve prospěch vojenských účelů.
Stěhování do Ingolstadtu a majetkové přesuny
Po válce byla automobilka z východoněmeckém Chemnitzu vyvlastněna a vymazána Sověty z obchodního rejstříku, bavorská zemská vláda za pomoci Marschallova plánu však automobilku, resp. její továrnu záhy obnovila v Ingolstadtu, později jí ještě doplnila o závod v Düsseldorfu. První poválečný vůz DKW Meisterklasse F 89 P vyrobilo Audi v roce 1950.
Padesátá a šedesátá léta byla pro Audi obdobím majetkových přesunů. Nejprve jí v roce 1958 převzala společnost Daimler, nedařilo se jí však tak, jak by si představovala, proto poloviční podíl v Audi získal v roce 1964 Volkswagen (stoprocentním vlastníkem se VW stal v roce 1966). Nový vlastník Audi v roce 1968 ještě sloučil s výrobcem motocyklů a malých automobilů NSU. Jedním z jejích modelů byl například NSU Prinz.
Konec dvoudobých motorů a vůz s pohonem na čtyři kola
Začlenění do koncernu Volkswagen znamenalo pro Audi také konec dosud vyráběných dvoudobých motorů a přechod na čtyřválcový, čtyřdobý motor z produkce Daimler-Benz. Další novinkou byl vstup do kategorie vozů vyšší třídy, který se Audi povedl v roce 1968 prostřednictvím vozu Audi 100. Navazující Audi 80 pak zaznamenalo během šesti let prodej více než milionu kusů.
Na frankfurtském autosalonu v roce 1980 vzbudil pozornost model Audi Quattro, které poprvé mělo pohon na všechna čtyři kola. Po výrobě dalších modelů třetí generace 100 C a 80 B vstoupilo Audi na pole luxusní třídy vozem V8. Další roky mechanici německé firmy pracovali na větším použití hliníku při výrobě automobilů a výsledek se dostavil v roce 1994, kdy Audi představila A8, první sériový vůz kompletně vyráběný z této suroviny. Současně bylo Audi 80 přejmenováno na A4 a Audi 100 na A6, které následovalo v roce v roce 1996 kompaktní A3 a v letech 2000-2005 model A2.
Současné modely
Současná modelová řada Audi zahrnuje modely A1, A3, A4, A5, A6, A7, A8, Audi TT, Audi R8, Audi Q3, Q5 a Q7, sportovní modely S3, S4 (limuzína), S5 (kabriolet) a TTS a závodní modely RS3 (sportback), RS5 a TT RS (obě kupé). Její vozy jsou vyráběny v sedmi závodech, kromě Ingolstadtu a Neckarsulmu (původním sídle NSU) také v Bratislavě, maďarském Györu, čínském Changchunu, Bruselu a Aurangabadu v Indii. Letos prodala automobilka Audi již 759 tisíc aut a v polovině roku 2011 dosáhla meziročního růstu 17,7%.