Suzuki

28. 7. 2011 12:49
Suzuki je japonská automobilka, zaměřující se však zejména na výrobu motocyklů.
Foto: Aktuálně.cz

Suzuki je japonská automobilka, založená v roce 1909. Známá je především díky výrobě motocyklů, které ji reprezentují také v závodech MotoGP. Na poli automobilového průmyslu pak spolupracuje s dalšími automobilkami.

Šéfem automobilky Suzuki je potomek zakladatele společnosti Osamu Suzuki.

Počátky

Společnost Suzuki se původně zaměřovala na výrobu tkalcovských stavů, ve třicátých letech 20. století však rozšířila výrobu i o malé automobily. Poté, co USA schválily dovoz bavlny do poválečného Japonska, se firma na čas vrátila ke své původní produkci. Po krachu trhu s bavlnou v roce 1951 se však Suzuki definitivně přeorientovala na motoristický průmysl.

Světová expanze

Společnost Suzuki Motor Co., Ltd. vznikla v roce 1954. Již následující rok vyrobila svůj první automobil - Suzuki Suzulight (první motocykl byl oproti tomu - pod názvem Power Free - vyroben už v roce 1952). Portfolio firmy postupně doplnily lehké čtyřkolky, automobily, lodní motory, motorové čluny a jízdní kola. Došlo k rychlé expanzi i na další trhy - v roce 1963 otevřela firma svůj závod v Los Angeles v Kalifornii, v roce 1973 v kanadském Ontariu, v roce 1974 v Indonésii a v roce 1980 v Austrálii. Expanze pokračovala i v následujících letech, kdy společnost otevřela další závody i v Indii a Pákistánu, na Novém Zélandu. V rámci licenční výroby se dostala i do Evropy, konkrétně do Španělska. Spolupráce s automobilkou Daewoo ji v roce 1991 otevřela korejský trh. Rozvoj společnosti se nezastavil a dále pokračoval vstupem na další trhy, ať už se jednalo o Maďarsko, Egypt, Čínu či Vietnam.

Kromě expanze na světové trhy uzavírala Suzuki dohody o spolupráci s dalšími světovými automobilkami - v roce 1981 to byly společnosti General Motors a Isuzu; o dva roky později pak vytvořila strategické partnerství s indickou společností Maruti (v níž nakonec získala v roce 2002 většinový podíl). V roce 2003 se dohodla s Fiatem na společném vývoji sportovních a užitkových vozidel (dohoda spočívala mimo jiné také v dodávkách motorů).

V roce 2010 pak pětinu japonské automobilky koupil koncern Volkswagen.

Motocyklový průmysl

Suzuki byla vždy úspěšná v motoristickém sportu - už v roce 1962 vyhrála značka Suzuki první světový šampionát ve třídě do 50 ccm. Úspěchy v motosportu podnítily Suzuki k sériové výrobě velmi výkonných dvoutaktních motorů, z nichž zřejmě nejznámějším se stal model GT750. Japonská společnost postupně přicházela také s novými a úspornějšími čtyřtakty, ať už o dvouch (Suzuki GS400 a později Suzuki GS500) nebo čtyřech (model Suzuki GS750) válcích. V roce 1980 přišla firma s motocyklem GSX1100S KATANA, který posléze nastolil designový trend pro motocykly, jenž se udržel až do devadesátých let.

V roce 1985 byla zahájena výroba slavné Suzuki GSX-R750, která je považována za zakladatele kategorie supersportovních strojů; o deset let později pak přišla na trh první motorka Suzuki ze série Bandit. Kromě této série, zastoupené například modely GSF1250S Bandit a GSF650 Bandit, vyrábí Suzuki sportovní motorky řady GSX (modely jako GSX-R1000 nebo GSX650F), SFV650 Gladius a nebo standardní motorky B-King či GSR600.

Spolupráce s automobilkami

Automobilová výroba Suzuki je od roku 1985 Suzuki spojena se spoluprací s řadou dalších automobilek. Tak například modely Cultus, Ignis, Carry nebo Wagon R byly vyrobeny ve spolupráci s General Motors, model SX4 s Fiatem, Swift se Subaru, Vitara a Kei s Mazdou a model Alto byl vyráběn spolu s Nissanem.

Suzuki v současnosti (srpen 2011) stále vyrábí značky Grand Vitara II, Ignis, Jimny, Splash, Swift II, SX4 a XL7.

Motoristický sport

Suzuki je aktivní také na poli automobilového a motocyklového sportu. Svůj tým měla v závodech WRC (Suzuki World Rallye Team), kde však v roce 2008 kvůli ekonomické krizi po necelých dvou letech skončila.

V motocyklových závodech série MotoGP má zastoupení v podobě stáje Rizla Suzuki MotoGP.

 

Právě se děje

před 9 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 19 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 44 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy