Suzuki

28. 7. 2011 12:49
Suzuki je japonská automobilka, zaměřující se však zejména na výrobu motocyklů.
Foto: Aktuálně.cz

Suzuki je japonská automobilka, založená v roce 1909. Známá je především díky výrobě motocyklů, které ji reprezentují také v závodech MotoGP. Na poli automobilového průmyslu pak spolupracuje s dalšími automobilkami.

Šéfem automobilky Suzuki je potomek zakladatele společnosti Osamu Suzuki.

Počátky

Společnost Suzuki se původně zaměřovala na výrobu tkalcovských stavů, ve třicátých letech 20. století však rozšířila výrobu i o malé automobily. Poté, co USA schválily dovoz bavlny do poválečného Japonska, se firma na čas vrátila ke své původní produkci. Po krachu trhu s bavlnou v roce 1951 se však Suzuki definitivně přeorientovala na motoristický průmysl.

Světová expanze

Společnost Suzuki Motor Co., Ltd. vznikla v roce 1954. Již následující rok vyrobila svůj první automobil - Suzuki Suzulight (první motocykl byl oproti tomu - pod názvem Power Free - vyroben už v roce 1952). Portfolio firmy postupně doplnily lehké čtyřkolky, automobily, lodní motory, motorové čluny a jízdní kola. Došlo k rychlé expanzi i na další trhy - v roce 1963 otevřela firma svůj závod v Los Angeles v Kalifornii, v roce 1973 v kanadském Ontariu, v roce 1974 v Indonésii a v roce 1980 v Austrálii. Expanze pokračovala i v následujících letech, kdy společnost otevřela další závody i v Indii a Pákistánu, na Novém Zélandu. V rámci licenční výroby se dostala i do Evropy, konkrétně do Španělska. Spolupráce s automobilkou Daewoo ji v roce 1991 otevřela korejský trh. Rozvoj společnosti se nezastavil a dále pokračoval vstupem na další trhy, ať už se jednalo o Maďarsko, Egypt, Čínu či Vietnam.

Kromě expanze na světové trhy uzavírala Suzuki dohody o spolupráci s dalšími světovými automobilkami - v roce 1981 to byly společnosti General Motors a Isuzu; o dva roky později pak vytvořila strategické partnerství s indickou společností Maruti (v níž nakonec získala v roce 2002 většinový podíl). V roce 2003 se dohodla s Fiatem na společném vývoji sportovních a užitkových vozidel (dohoda spočívala mimo jiné také v dodávkách motorů).

V roce 2010 pak pětinu japonské automobilky koupil koncern Volkswagen.

Motocyklový průmysl

Suzuki byla vždy úspěšná v motoristickém sportu - už v roce 1962 vyhrála značka Suzuki první světový šampionát ve třídě do 50 ccm. Úspěchy v motosportu podnítily Suzuki k sériové výrobě velmi výkonných dvoutaktních motorů, z nichž zřejmě nejznámějším se stal model GT750. Japonská společnost postupně přicházela také s novými a úspornějšími čtyřtakty, ať už o dvouch (Suzuki GS400 a později Suzuki GS500) nebo čtyřech (model Suzuki GS750) válcích. V roce 1980 přišla firma s motocyklem GSX1100S KATANA, který posléze nastolil designový trend pro motocykly, jenž se udržel až do devadesátých let.

V roce 1985 byla zahájena výroba slavné Suzuki GSX-R750, která je považována za zakladatele kategorie supersportovních strojů; o deset let později pak přišla na trh první motorka Suzuki ze série Bandit. Kromě této série, zastoupené například modely GSF1250S Bandit a GSF650 Bandit, vyrábí Suzuki sportovní motorky řady GSX (modely jako GSX-R1000 nebo GSX650F), SFV650 Gladius a nebo standardní motorky B-King či GSR600.

Spolupráce s automobilkami

Automobilová výroba Suzuki je od roku 1985 Suzuki spojena se spoluprací s řadou dalších automobilek. Tak například modely Cultus, Ignis, Carry nebo Wagon R byly vyrobeny ve spolupráci s General Motors, model SX4 s Fiatem, Swift se Subaru, Vitara a Kei s Mazdou a model Alto byl vyráběn spolu s Nissanem.

Suzuki v současnosti (srpen 2011) stále vyrábí značky Grand Vitara II, Ignis, Jimny, Splash, Swift II, SX4 a XL7.

Motoristický sport

Suzuki je aktivní také na poli automobilového a motocyklového sportu. Svůj tým měla v závodech WRC (Suzuki World Rallye Team), kde však v roce 2008 kvůli ekonomické krizi po necelých dvou letech skončila.

V motocyklových závodech série MotoGP má zastoupení v podobě stáje Rizla Suzuki MotoGP.

 

Právě se děje

před 56 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy