Suzuki je japonská automobilka, založená v roce 1909. Známá je především díky výrobě motocyklů, které ji reprezentují také v závodech MotoGP. Na poli automobilového průmyslu pak spolupracuje s dalšími automobilkami.
Šéfem automobilky Suzuki je potomek zakladatele společnosti Osamu Suzuki.
Počátky
Společnost Suzuki se původně zaměřovala na výrobu tkalcovských stavů, ve třicátých letech 20. století však rozšířila výrobu i o malé automobily. Poté, co USA schválily dovoz bavlny do poválečného Japonska, se firma na čas vrátila ke své původní produkci. Po krachu trhu s bavlnou v roce 1951 se však Suzuki definitivně přeorientovala na motoristický průmysl.
Světová expanze
Společnost Suzuki Motor Co., Ltd. vznikla v roce 1954. Již následující rok vyrobila svůj první automobil - Suzuki Suzulight (první motocykl byl oproti tomu - pod názvem Power Free - vyroben už v roce 1952). Portfolio firmy postupně doplnily lehké čtyřkolky, automobily, lodní motory, motorové čluny a jízdní kola. Došlo k rychlé expanzi i na další trhy - v roce 1963 otevřela firma svůj závod v Los Angeles v Kalifornii, v roce 1973 v kanadském Ontariu, v roce 1974 v Indonésii a v roce 1980 v Austrálii. Expanze pokračovala i v následujících letech, kdy společnost otevřela další závody i v Indii a Pákistánu, na Novém Zélandu. V rámci licenční výroby se dostala i do Evropy, konkrétně do Španělska. Spolupráce s automobilkou Daewoo ji v roce 1991 otevřela korejský trh. Rozvoj společnosti se nezastavil a dále pokračoval vstupem na další trhy, ať už se jednalo o Maďarsko, Egypt, Čínu či Vietnam.
Kromě expanze na světové trhy uzavírala Suzuki dohody o spolupráci s dalšími světovými automobilkami - v roce 1981 to byly společnosti General Motors a Isuzu; o dva roky později pak vytvořila strategické partnerství s indickou společností Maruti (v níž nakonec získala v roce 2002 většinový podíl). V roce 2003 se dohodla s Fiatem na společném vývoji sportovních a užitkových vozidel (dohoda spočívala mimo jiné také v dodávkách motorů).
V roce 2010 pak pětinu japonské automobilky koupil koncern Volkswagen.
Motocyklový průmysl
Suzuki byla vždy úspěšná v motoristickém sportu - už v roce 1962 vyhrála značka Suzuki první světový šampionát ve třídě do 50 ccm. Úspěchy v motosportu podnítily Suzuki k sériové výrobě velmi výkonných dvoutaktních motorů, z nichž zřejmě nejznámějším se stal model GT750. Japonská společnost postupně přicházela také s novými a úspornějšími čtyřtakty, ať už o dvouch (Suzuki GS400 a později Suzuki GS500) nebo čtyřech (model Suzuki GS750) válcích. V roce 1980 přišla firma s motocyklem GSX1100S KATANA, který posléze nastolil designový trend pro motocykly, jenž se udržel až do devadesátých let.
V roce 1985 byla zahájena výroba slavné Suzuki GSX-R750, která je považována za zakladatele kategorie supersportovních strojů; o deset let později pak přišla na trh první motorka Suzuki ze série Bandit. Kromě této série, zastoupené například modely GSF1250S Bandit a GSF650 Bandit, vyrábí Suzuki sportovní motorky řady GSX (modely jako GSX-R1000 nebo GSX650F), SFV650 Gladius a nebo standardní motorky B-King či GSR600.
Spolupráce s automobilkami
Automobilová výroba Suzuki je od roku 1985 Suzuki spojena se spoluprací s řadou dalších automobilek. Tak například modely Cultus, Ignis, Carry nebo Wagon R byly vyrobeny ve spolupráci s General Motors, model SX4 s Fiatem, Swift se Subaru, Vitara a Kei s Mazdou a model Alto byl vyráběn spolu s Nissanem.
Suzuki v současnosti (srpen 2011) stále vyrábí značky Grand Vitara II, Ignis, Jimny, Splash, Swift II, SX4 a XL7.
Motoristický sport
Suzuki je aktivní také na poli automobilového a motocyklového sportu. Svůj tým měla v závodech WRC (Suzuki World Rallye Team), kde však v roce 2008 kvůli ekonomické krizi po necelých dvou letech skončila.
V motocyklových závodech série MotoGP má zastoupení v podobě stáje Rizla Suzuki MotoGP.