Egypt

Aktualizováno 18. 8. 2013 19:01
Nejpříhodnější dobou pro cestování po Egyptě je zima. Na opalování a návštěvu turistických letovisek je vhodné jet na dovolenou od dubna do července.
Egypt (Ilustrační foto)
Egypt (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Egypt se rozprostírá v subtropickém podnebném pásmu na hranici severní Afriky a svou nepatrnou částí leží v Asii (Sinajský poloostrov). Velká část země je tvořena pouští (Sahara, Arabská a Libyjská poušť).

Státní hranice jsou tvořeny se Sudánem na jihu, s Libyí na západě a s Izraelem na severovýchodě. Omývá jej Rudé moře na východě a Středozemní moře na severu.

Podnebí v Egyptě se označuje za aridní pouštní, přičemž sever země je chladnější a na jihu jsou velké výkyvy teplot (v zimě průměrně 14 °C a letní teploty 30 °C). Počasí je v létě velice horké a prakticky neprší.

Mezi největší města patří Káhira, Alexandrie, Gíza a Šubrá al-Chejma.

Základní údaje

Hlavní město: Káhira
Rozloha: 1 001 739 km²
Nejvyšší bod: Hora svaté Kateřiny (2 642 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+2
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 82 000 000
Hustota zalidnění: 76 ob. / km²
Jazyk: arabština
Národnostní složení: Egypťané
Náboženství: islám
Státní zřízení: Unitární poloprezidentská republika
Vznik: 28. února 1922
Měna: egyptská libra (100 piastrů) (EGP)

Historie

Počátky starověké historie sahají do roku 3150 př. n. l., kdy faraon Menes sjednotil Horní a Dolní Egypt. Takto vznikla Stará říše, v níž měl faraon neomezenou moc a byl uctíván jako syn slunečního boha Re.

Po rozpadu Staré říše čekala země dlouho na opětovného sjednotitele a velkého rozmachu se jí dostalo za vlády Thutmose I. kolem roku 1500 př. n. l. Jednoho z jeho nástupců, faraona Achnatona, proslavila náboženská reforma a jeho krásná žena Nefertiti.

Na konci 18. století se do Egypta dostala napoleonova armáda, v 19. století začala stavba Suezského kanálu, která zemi zadlužila. Roku 1875 se největším akcionářem kanálu stala Velká Británie a 18. prosince 1914 byl Egypt označen za její protektorát. Roku 1922 byla vyhlášena samostatnost a vznik Egyptského království.

Egypt se zcela osamostatnil až v roce 1954, kdy byl zaveden socialistický způsob vlády, a dva roky na to byl zestátněn Suezský kanál. Od roku 1958 byla vytvořena spolu se Sýrií Sjednocená arabská republika, avšak Sýrie tento svazek v roce 1961 opustila.

Roku 2011 zažíval Egypt v ulicích velké nepokoje, demonstrace v celé zemi organizovali odpůrci prezidenta Husního Mubaraka a prezident byl nucen 11. února 2011 rezignovat.

Hospodářství

Ekonomika země je závislá zejména na zemědělství, vývozu ropy a velice významný je turistický ruch. Přes tři miliony Egypťanů pracuje za hranicemi státu, zejména v zemích Perského zálivu, Saudské Arábii a Evropě.

Hlavní příjmy plynou z cestovního ruchu a lodní přepravy Suezským průplavem. Dále má stát vlastní rezervy plynu a vyvinutý energetický trh založený na ropě, uhlí a vodní energetice. Nezaměstnanost se dotýká desetiny obyvatel. Pěstují se datle, fíky, eukalyptus a palmové ratolesti.

Zajímavosti

  • Na osm milionů Egypťanů žije v zahraničí.
  • S označením Egypt (Égyptus) přišli Řekové, Egypťané měli pro svou zemi různé názvy. Jedním z nich byl Kemet (Černá země).
  • Nejvíce laureátů Nobelovy ceny z celé Afriky pochází z Egypta.
  • Mezi nejoblíbenější sport patří fotbal, dále squash a tenis.
  • Jsou zde pouze tři roční období – zima (15. listopad až 15. březen), první léto (15. březen až 15. červenec) a druhé léto (do 15. listopadu).
  • Na předměstí Káhiry (vesnice Birkaš) jsou každý pátek velbloudí trhy. U města El-Aríš jsou každoročně pořádány velbloudí dostihy (polovina dubna, konec října).

Obyvatelstvo a náboženství

Egypt je třetí nejlidnatější zemí v Africe, a to zejména díky zlepšení lékařské péče mezi roky 1970 – 2010. Nepočetnějším etnikem jsou Egypťané, následují Turci, Řekové a Beduíni. Na Sinajském poloostrově žijí Berbeři. Za muslimy se označuje 90 % obyvatel, ostatní jsou koptskými křesťany. Oficiálním jazykem je moderní standardní arabština. Hovorově se nejvíce užívá egyptská arabština (68 %) a saidi (29 %).

Politický systém

Egypt byl sice do roku 2011 republikou, avšak po odstoupení prezidenta byla v referendu přijata nová demokratická ústava. Ve volbách z roku 2012 zvítězili islamisté. Prví se umístila islamistická Strana svobody a spravedlnosti (tvoří ji Muslimské bratrstvo), která získala v průměru 41 %. Na druhém místě se umístila islamistická Strana světla hlásící se k salafismu (wahhábismu) s výsledným ziskem 28 % hlasů. Současným prezidentem je Abd al-Fattáh as-Sísí.

Dovolená a cestování

Turisté nejvíce zavítají na pyramidy v Gíze, Abú Simbel (situovaný jižně od Asuánu) a Karnacký chrámový komplex. Hlavní město Káhira je navštěvovanou turistickou destinací zejména díky Egyptskému muzeu, Citadele s dvojicí bašt a alabastrové mešitě Muhammada Alího z 19. století. Velice teplé Rudé moře nabízí turistům možnost šnorchlováni. Mezi přímořská letoviska se řadí Hurghada, Taba a Šarm aš-Šajch.

Mezi navštěvovaná města patří Memphis, kde je ukryta vápencová socha Ramsese II., Alexandrie s Pompeiovým sloupem a Římským divadlem, a město Asuán, kde naleznete krásnou botanickou zahradu.

Luxor, Údolí králů, bývá hlavním cílem turistů, kteří si neodpustí vidět na vlastní oči obelisky královny Hatšepsovet či kolosální sochy Ramesse II.

 

Právě se děje

Další zprávy