Egypt

Aktualizováno 18. 8. 2013 19:01
Nejpříhodnější dobou pro cestování po Egyptě je zima. Na opalování a návštěvu turistických letovisek je vhodné jet na dovolenou od dubna do července.
Egypt (Ilustrační foto)
Egypt (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Egypt se rozprostírá v subtropickém podnebném pásmu na hranici severní Afriky a svou nepatrnou částí leží v Asii (Sinajský poloostrov). Velká část země je tvořena pouští (Sahara, Arabská a Libyjská poušť).

Státní hranice jsou tvořeny se Sudánem na jihu, s Libyí na západě a s Izraelem na severovýchodě. Omývá jej Rudé moře na východě a Středozemní moře na severu.

Podnebí v Egyptě se označuje za aridní pouštní, přičemž sever země je chladnější a na jihu jsou velké výkyvy teplot (v zimě průměrně 14 °C a letní teploty 30 °C). Počasí je v létě velice horké a prakticky neprší.

Mezi největší města patří Káhira, Alexandrie, Gíza a Šubrá al-Chejma.

Základní údaje

Hlavní město: Káhira
Rozloha: 1 001 739 km²
Nejvyšší bod: Hora svaté Kateřiny (2 642 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+2
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 82 000 000
Hustota zalidnění: 76 ob. / km²
Jazyk: arabština
Národnostní složení: Egypťané
Náboženství: islám
Státní zřízení: Unitární poloprezidentská republika
Vznik: 28. února 1922
Měna: egyptská libra (100 piastrů) (EGP)

Historie

Počátky starověké historie sahají do roku 3150 př. n. l., kdy faraon Menes sjednotil Horní a Dolní Egypt. Takto vznikla Stará říše, v níž měl faraon neomezenou moc a byl uctíván jako syn slunečního boha Re.

Po rozpadu Staré říše čekala země dlouho na opětovného sjednotitele a velkého rozmachu se jí dostalo za vlády Thutmose I. kolem roku 1500 př. n. l. Jednoho z jeho nástupců, faraona Achnatona, proslavila náboženská reforma a jeho krásná žena Nefertiti.

Na konci 18. století se do Egypta dostala napoleonova armáda, v 19. století začala stavba Suezského kanálu, která zemi zadlužila. Roku 1875 se největším akcionářem kanálu stala Velká Británie a 18. prosince 1914 byl Egypt označen za její protektorát. Roku 1922 byla vyhlášena samostatnost a vznik Egyptského království.

Egypt se zcela osamostatnil až v roce 1954, kdy byl zaveden socialistický způsob vlády, a dva roky na to byl zestátněn Suezský kanál. Od roku 1958 byla vytvořena spolu se Sýrií Sjednocená arabská republika, avšak Sýrie tento svazek v roce 1961 opustila.

Roku 2011 zažíval Egypt v ulicích velké nepokoje, demonstrace v celé zemi organizovali odpůrci prezidenta Husního Mubaraka a prezident byl nucen 11. února 2011 rezignovat.

Hospodářství

Ekonomika země je závislá zejména na zemědělství, vývozu ropy a velice významný je turistický ruch. Přes tři miliony Egypťanů pracuje za hranicemi státu, zejména v zemích Perského zálivu, Saudské Arábii a Evropě.

Hlavní příjmy plynou z cestovního ruchu a lodní přepravy Suezským průplavem. Dále má stát vlastní rezervy plynu a vyvinutý energetický trh založený na ropě, uhlí a vodní energetice. Nezaměstnanost se dotýká desetiny obyvatel. Pěstují se datle, fíky, eukalyptus a palmové ratolesti.

Zajímavosti

  • Na osm milionů Egypťanů žije v zahraničí.
  • S označením Egypt (Égyptus) přišli Řekové, Egypťané měli pro svou zemi různé názvy. Jedním z nich byl Kemet (Černá země).
  • Nejvíce laureátů Nobelovy ceny z celé Afriky pochází z Egypta.
  • Mezi nejoblíbenější sport patří fotbal, dále squash a tenis.
  • Jsou zde pouze tři roční období – zima (15. listopad až 15. březen), první léto (15. březen až 15. červenec) a druhé léto (do 15. listopadu).
  • Na předměstí Káhiry (vesnice Birkaš) jsou každý pátek velbloudí trhy. U města El-Aríš jsou každoročně pořádány velbloudí dostihy (polovina dubna, konec října).

Obyvatelstvo a náboženství

Egypt je třetí nejlidnatější zemí v Africe, a to zejména díky zlepšení lékařské péče mezi roky 1970 – 2010. Nepočetnějším etnikem jsou Egypťané, následují Turci, Řekové a Beduíni. Na Sinajském poloostrově žijí Berbeři. Za muslimy se označuje 90 % obyvatel, ostatní jsou koptskými křesťany. Oficiálním jazykem je moderní standardní arabština. Hovorově se nejvíce užívá egyptská arabština (68 %) a saidi (29 %).

Politický systém

Egypt byl sice do roku 2011 republikou, avšak po odstoupení prezidenta byla v referendu přijata nová demokratická ústava. Ve volbách z roku 2012 zvítězili islamisté. Prví se umístila islamistická Strana svobody a spravedlnosti (tvoří ji Muslimské bratrstvo), která získala v průměru 41 %. Na druhém místě se umístila islamistická Strana světla hlásící se k salafismu (wahhábismu) s výsledným ziskem 28 % hlasů. Současným prezidentem je Abd al-Fattáh as-Sísí.

Dovolená a cestování

Turisté nejvíce zavítají na pyramidy v Gíze, Abú Simbel (situovaný jižně od Asuánu) a Karnacký chrámový komplex. Hlavní město Káhira je navštěvovanou turistickou destinací zejména díky Egyptskému muzeu, Citadele s dvojicí bašt a alabastrové mešitě Muhammada Alího z 19. století. Velice teplé Rudé moře nabízí turistům možnost šnorchlováni. Mezi přímořská letoviska se řadí Hurghada, Taba a Šarm aš-Šajch.

Mezi navštěvovaná města patří Memphis, kde je ukryta vápencová socha Ramsese II., Alexandrie s Pompeiovým sloupem a Římským divadlem, a město Asuán, kde naleznete krásnou botanickou zahradu.

Luxor, Údolí králů, bývá hlavním cílem turistů, kteří si neodpustí vidět na vlastní oči obelisky královny Hatšepsovet či kolosální sochy Ramesse II.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Bývalý hongkongský magnát stráví šest let za mřížemi, kritizoval Čínu

Soud v Hongkongu poslal do vězení na pět let a devět měsíců bývalého mediálního magnáta Jimmyho Laie, který patří k největším hongkongským kritikům Číny. Soud ho již dříve shledal vinným z podvodu. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch se jedná o odplatu čínských úřadů za podporu prodemokratického hnutí v bývalé britské kolonii.

Soud Laie uznal vinným z podvodů, ve kterých figurovaly jeho společnosti, a to včetně vydavatelství známého liberálního deníku Apple Daily. Lai je ve vězení od konce roku 2020, protože byl odsouzen za nedovolené shromažďování.

Soudce, který vydal nový rozsudek, uvedl, že odsouzení bývalého magnáta není útokem na svobodu tisku. Jiného názoru jsou ale lidskoprávní organizace, podle kterých soud nedodržoval práva obžalovaného. "Kriminální případ vypracovaný Pekingem proti Jimmymu Laiovi je odplata proti vedoucímu stoupenci demokracie a svobody tisku v Hongkongu," uvedla Maya Wangová z organizace Human Rights Watch.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Končí šéf nakladatelství Penguin Random House, koupi rivala mu zakázal soud

Po neúspěšném pokusu o spojení s rivalem končí ve funkci Markus Dohle, ředitel největšího vydavatelského domu na světě Penguin Random House. Jak píše agentura AP, odchází ke konci roku. "Po téměř 15 letech v představenstvu předávám otěže," uvedl. Rozhodl se tak poté, co americký soud firmě minulý měsíc zakázal, aby za 2,18 miliardy dolarů, v přepočtu 54 miliard korun, koupila konkurenční nakladatelství Simon & Schuster.

V ostře sledovaném antimonopolním případu soudkyně dala za pravdu ministerstvu spravedlnosti USA, které plánovanou fúzi zažalovalo z obav, že drasticky sníží konkurenci na knižním trhu a povede k nižším honorářům pro autory. Toto úsilí za Penguin Random House vedl právě nyní končící šéf Markus Dohle. Nahradí jej o šest let mladší manažer indického původu Nihar Malaviya, který ho dosud zastupoval a měl na starost americkou divizi.

Čtyřiapadesátiletý Dohle ve firmě pracoval od roku 1994, smlouvu měl do prosince 2025. Jeho odchod potvrdila německá mediální společnosti Bertelsmann, jež Penguin Random House vlastní. "Mrzí nás jeho rozhodnutí odejít. Pod jeho vedením se firma zaměřovala na růst a ziskovost. Knižní divize má dnes více než dvojnásobný obrat a čtyřnásobný zisk, než když nastupoval," doplňuje Christopher Mohn, předseda dozorčí rady Bertelsmannu.

Bertelsmann se ve smlouvě zavázal, že v případě neúspěchu fúze zaplatí majiteli Simon & Schuster, což je firma Paramount Global, pokutu okolo 200 milionů dolarů, to znamená pět miliard korun, doplňuje deník New York Times. Další nemalé výdaje bude mít vlastník Penguin Random House s uhrazením nákladů obhajoby proti žalobě ze strany ministerstva spravedlnosti.

Zdroj: AP
před 55 minutami

Příbuzní úřednice zastřelené na pracovišti na Vinohradech chtějí po státu deset milionů korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). Žena měla manžela a dvě děti. Úřad jim již v minulosti vyplatil více než dva miliony korun, uhradil také náklady na pohřebné.

"Požadujeme hlavně lidskost, nic podobného se v novodobé historii nestalo, takže to ani nejde pořádně s něčím porovnat. Navíc jde o deset milionů pro tři lidi, oni ztratili maminku a manželku, rodina si ponese následky po zbytek svého života," řekl deníku právník pozůstalých Jiří Matzner. Rodina chce od státu také doplatit asi 150 000 korun výživného a rovněž měsíčně vyplácet budoucí náklady na výživu.

Úřednici zavraždil v pracovní době Jiří Dvořák, kterému tento týden vrchní soud potvrdil doživotní trest. Podle zákona je i taková mimořádná událost považována za pracovní úraz. Pozůstalí mají v takovém případě nárok na dvacetinásobek průměrné mzdy, což bylo loni 692 000 korun. Úřad už tuto částku každému z pozůstalých vyplatil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy