Afrika

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci na severu Mosambiku sťali hlavu 12 lidem, možná cizincům

Na severu Mosambiku ve městě Palma objevili 12 těl s uťatou hlavou, může se jednat o cizince. K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát, píše agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Násilí se odehrálo v den jednání vedoucích představitelů členských zemí Společenství pro rozvoj jižní Afriky o bezpečnosti, zejména kvůli jinému útoku IS v Palmě, při kterém na konci března zemřela padesátka lidí.

"Byli svázaní a popravení zde," uvedl policejní velitel Pedro da Silva. Národnost obětí podle něj není jistá, ale nejspíš jsou to cizinci, protože mají bílou barvu pleti.

Zdroj: ČTK

Konflikt mezi dvěma etiopskými státy má nejméně 100 obětí

Nejméně stovku mrtvých si od pátku vyžádaly střety mezi dvěma státy etiopské federace - Afarskem a Somali. Oběťmi jsou civilisté včetně žen a dětí, sdělil agentuře Reuters náměstek policejního komisaře Afarska Ahmed Humed. Ali Bedel, mluvčí sousedící somálské oblasti, uvedl, že v pátek bylo zabito 25 lidí a při dnešním útoku zemřel dosud neznámý počet civilistů. Obě strany popírají, že jsou původci násilí a viní ze střetů protivníka.

Agentuře Reuters se nepodařilo ověřit, zda oněch 25 mrtvých, o kterých informovala strana Somali, bylo už zahrnuto ve stovce mrtvých, o nichž informovala Etiopie, anebo zda jde o další oběti.

Střety v této pohraniční oblasti propukly dříve, než šest měsíců trvající konflikt na severu Etiopie ve státu Tigraj. Násilí v oblasti Afarska se znovu rozhořelo v době, kdy Etiopie chystá červnové volby považované za test křehké národní jednoty.

Zdroj: ČTK

V Kongu bylo odsouzeno k smrti 16 lidí za vraždu epidemiologa

Vojenský soud v konžské provincii Severní Kivu dnes odsoudil 16 lidí k trestu smrti za vraždu epidemiologa z týmu Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2019. Tým v zemi působil kvůli epidemii eboly. Mezi odsouzenými, kteří jsou na útěku před justicí, je i jeden z místních kolegů zavražděného, napsala agentura AFP. Kongo od roku 2003 trest smrti nevykonává.

Kamerunského epidemiologa Richarda Kibounga zastřelili v dubnu 2019 při pracovní schůzi v nemocnici ve městě Butembo, které tehdy patřilo mezi ohniska nákazy eboly. Jeho smrt WHO velmi pobouřila. Podle místní zdrojů, které cituje agentura AFP, byla vražda součástí širšího plánu místních lékařů, kteří chtěli vyděsit a vyhnat své zahraniční kolegy.

Důvodem neshody mezi místními a zahraničními doktory byly údajně velké rozdíly v ohodnocení. Podle prokurátora Jeana-Baptisty Kumby místní lékaři dostávali příplatek 20 dolarů za den, zatímco zahraničním doktorům bylo vypláceno 20 000 dolarů měsíčně. Obžaloba tvrdila, že vraždu zorganizoval lékař Jean-Paul Mundama, který ale její provedení svěřil dalším lidem. Podle obhájce byl Mundama tou dobou v Egyptě. Rozsudek obhájce překvapil.

Zdroj: ČTK

Při plavbě z Afriky na Kanárské ostrovy zemřeli čtyři migranti

Při plavbě z Afriky ke španělským Kanárským ostrovům zemřeli čtyři lidé, dalších 43 pasažérů z lodi s migranty se podařilo zachránit. V úterý o tom podle agentury AP informovala španělská pobřežní stráž. Podle ní další tři lidé skončili v péči zdravotníků na ostrově Tenerife kvůli vážným popáleninám.

Pobřežní stráž zasahovala u člunu, který se na moři ocitl v nouzi. Na palubě objevila tři mrtvé muže, další zemřel na pobřeží kvůli selhání srdce. Podle AP jde o první oběti z řad migrantů, kteří v posledním roce připlouvají nebezpečnou trasou přes Atlantik v nebývale vysokých počtech. Na souostroví se v roce 2020 dostalo více než 23 tisíc migrantů, v roce 2019 jich bylo méně než 3000.

Při pokusu o překonání Atlantského oceánu na povětšinou přeplněných a nedostatečně vybavených lodích za loňský rok zemřely stovky lidí, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci. Nezisková organizace Caminando Fronteras uvádí, že na moři cestou na Kanárské ostrovy loni zemřelo dokonce 1851 lidí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat