Muhammad Mursí

5. 7. 2013 21:20
Muhammad Mursí představoval projev dmeokracie v Egyptě. V roce 2012 byl po rezignaci Husního Mubáraka zvolen v demokratických volbách novým prezidentem.
Muhammad Mursí
Muhammad Mursí | Foto: Reuters

Muhammad Mursí se stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem v Egyptě, ale v červenci 2013 byl po politických rozepřích svržen. Následující měsíce jsou stále ve znamení demonstrací, které v polovině srpna vyvrcholily v krveprolití, při němž zemřelo 464 obyvatel.

Narodil se v srpnu 1951, vystudoval univerzitu v Káhiře a také v Kalifornii, z níž si odnesl doktorandský diplom v oboru inženýrství. Určitý čas působil ještě na americké škole, pak se přesunul zpět do Egypta a vyučoval na tamní univerzitě v Zagazigu.

Byl členem Muslimského bratrstva. Vzhledem k tomu, že náboženským organizacím bylo za vlády Husního Mubáraka zakázáno politické působení, účastnil se voleb v roce 2000 do dolní komory parlamentu (Lidové shromáždění) jako nezávislý. V parlamentu zůstal do roku 2005.

V roce 2011 vytvořilo Muslimské bratrstvo organizaci Strana svobody a spravedlnosti, do níž Mursí přestoupil a stal se i předsedou.

Prezidentské volby 2012 v Egyptě

Od roku 1981 do roku 2011 byl prezidentem Egypta Husní Mubárak, který se své funkce vzdal až po nátlaku vyvolaném velkými demonstracemi. Nakonec mu byl u káhirského soudu udělen doživotní trest odnětí svobody.

Krátce před rezignací Mubáraka byl Mursí s dalšími představiteli Muslimského bratrstva na několik dní uvězněn.

Původním kandidátem do nadcházejících prezidentských voleb, které se uskutečnily v květnu a červnu 2012, byl za Muslimské bratrstvo el-Shater, nicméně byl diskvalifikován. Záložním kandidátem byl právě Mursí, který se tak stal jednou z dominantních osob voleb. V prvním kole získal podobný počet hlasů jako hlavní konkurent Ahmad Šafík, s nímž postoupil do druhého kola. V kampani proti Šafíkovi mohl využít to, že za Mubárakovy vlády byl premiérem, a tak je symbolem zlých časů.

24. června 2012 bylo definitivně oznámeno vítězství Mursího, a to poměrem 51,7 % hlasů.

Svržení Muhammada Mursího

Konec v prezidentském úřadě přišel po roce vládnutí. V Egyptě se opět začalo demonstrovat, částečně proti Mursímu, částečně na jeho obranu. Podnětů bylo několik. Po svém zvolení obnovil v původní podobě parlament, který v době vrcholících prezidentských voleb rozpustil egyptský soud s tím, že ho označil za neústavní. V oblasti ozbrojených složek omezil armádu a odvolal dosavadního ministra obrany.

Zásadní byly snahy o upevnění a zvýšení pravomocí z pozice prezidenta. V listopadu 2012 vydal dekret, kterým omezoval možnost soudů postavit se jeho zákonům a rozpustit parlament. Také se snažil zabránit ústavnímu soudu ve vlivu na ústavní výbor, který vytvářel novou podobu egyptské ústavy a ve kterém byla převážná část islamistických představitelů. Zatímco dekret po protestech nakonec odvolal, podařilo se mu prosadit ústavu v podobě, jakou připravil ústavní výbor (mj. udává maximální počet volebních období prezidenta jako dvě). Stvrdilo jej i lidové referendum v prosinci 2012.

Rozepře ve společnosti vyvrcholila na konci června 2013. Protesty doprovázely výročí Mursího v prezidentském úřadu. Masové demonstrace podpořila i armáda, která dala Mursímu krátký čas na vyřešení situace a dohodu s dalšími politickými představiteli. Mursí hodlal zůstat v pozici a prosazovat tak demokratický hlas lidu, který jej zvolil. Protože během dalších dnů k posunu nedošlo, byl Mursí armádou odstaven 3. července 2013. Zatím je držen na neznámém místě a nebyl z ničeho konkrétního obviněn.

Vedle toho se po svržení Mursího objevily informace, že je spolu s dalšími osobami vyšetřován pro podezření špionáže, podněcování k vraždám demonstrantů, z útoků na vojenská zařízení a poškozování ekonomiky země.

Egyptská justice nyní zjišťuje okolnosti, které vedly k uprchnutí Mursího a dalších z vězení, kam se dostal na začátku roku 2011. Původně jim měli pomáhat místní obyvatelé, ale spekuluje se o vztahu s radikálními skupinami, jako je Hamas a Hizballáh.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy