armáda

Armáda dostane děla od francouzské firmy Nexter za 8,5 miliardy korun

Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52 miliardy korun s DPH, informoval v pondělí vládu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group, který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny.

Podle ministerstva by smlouva s výrobcem by měla být uzavřena ještě do konce září. Cena zakázky je oproti původním předpokladům asi o 40 procent vyšší, důvodem je podle dřívějšího vyjádření resortu například inflace nebo zdražení surovin.

Obrana od společnosti Nexter zakoupí 52 samohybných houfnic CAESAR. Ve výzbroji české armády nahradí děla DANA, které neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.

Zdroj: ČTK

Vojáky, kteří se podíleli na evakuaci z Afghánistánu, ministr obrany vyznamenal

Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, v pátek dostali na pražském Vítkově resortní vyznamenání. Oceněni byli příslušníci vojenské policie a speciálních sil, piloti i vojáci, kteří evakuaci řídili z České republiky. Někteří účastníci záchranné mise byli vyznamenáni již ve středu, kdy jim předseda vlády Andrej Babiš (ANO) udělil medaili Karla Kramáře.

Česká armáda v srpnu po obsazení většiny Afghánistánu Tálibánem za pomoci tří letů vojenských speciálů z Kábulu odvezla 195 lidí. Evakuováni byli diplomaté a zaměstnanci ambasády, vojenští policisté z jednotky KAMBA, kteří střežili ambasadora a velvyslanectví, afghánští spolupracovníci ministerstva zahraničí a armády i další Afghánci napojení na Českou republiku.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany dostane z rozpočtu oproti původnímu plánu o dvě miliardy navíc

Rozpočet ministerstva obrany by měl v příštím roce vzrůst na 92,02 miliardy korun, což je o dvě miliardy korun navíc proti původnímu návrhu ministerstva obrany. Po pátečním společném jednání na ministerstvu financí to oznámili ministryně financí Alena Schillerová a ministr obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). V roce 2023 má rozpočet ministerstva obrany vzrůst na 99,9 miliardy korun a v roce 2024 na 109,5 miliardy korun. Pro letošní rok má ministerstvo schváleno 75,4 miliardy korun.

Metnar řekl, že šlo o jedno z nejtěžších jednání, která za poslední tři roky s ministryní financí vedl. "Byla to těžká diskuse," poznamenal. Oba se shodli na tom, že podstatný je rostoucí trend výdajů rozpočtu. Návrh státního rozpočtu musí vláda předložit sněmovně. Schvalovat ho bude už nová sněmovna po volbách.

"Pro Českou republiku je důležité, aby byl zachován ten progres, ten růst toho rozpočtu, to je hodnoceno," odpověděl Metnar na dotaz novinářů, co bude ohledně výdajů na obranu říkat spojencům. Podotkl, že podle toho, jak NATO hodnotilo minulý rok, byla ČR sedmá nejlepší ze 30 zemí, pokud jde o růst výdajů. Připustil však, ze se Česku s ohledem na vývoj ekonomiky a hospodářskou situaci nepodaří v roce 2024 zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu. "Ale pro mě je teď nejdůležitější aktuálně, i pro obranu, aby ten rozpočet byl rostoucí, abychom mohli postupně naplňovat ty schopnosti, které má armáda naplánované ve svých strategických dokumentech," dodal.

Při schvalování státního rozpočtu na letošní rok si KSČM ve sněmovně stanovila podmínku pro jeho podporu, aby se z letošního rozpočtu přesunulo deset miliard korun do vládní rozpočtové rezervy. To se také stalo a vláda pak letos peníze obraně vrátila.

Zdroj: ČTK
Pokračovat