prezident

Zdravotní stav prezidenta není vážný, řekl premiér Babiš. Do nemocnice podle něj Zeman nastoupil po dohodě s lékaři.

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana není vážný, do nemocnice hlava státu nastoupila po konzultaci s lékaři. Rádiu Impuls to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že je o Zemanově stavu informován. Do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) byl Zeman převezen v úterý. Pobyt prezidenta v nemocnici nezdůvodnily ani mluvčí ÚVN Jitka Zinke, ani Pražský hrad.

"Jsem informován o zdravotním stavu pana prezidenta. Myslím, že nejsou žádné obavy na místě. Jeho zdravotní stav není, ani nikdy nebyl vážný. Nastoupil do nemocnice po konzultaci s lékaři," řekl Babiš. "Není potřeba spekulovat, že pan prezident má nějaký problém," dodal.

Důvod, proč Zeman do střešovické nemocnice přijel, jeho mluvčí Jiří Ovčáček nekomentoval. "Bylo by lepší, kdyby pan mluvčí dal nějakou pozitivní zprávu. Nevím, já mu snad napíšu," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK

Vraždu prezidenta Haiti nařídil bývalý úředník, tvrdí kolumbijská policie

Podle kolumbijské policie vraždu haitského prezidenta Jovenela Moïseho nařídil skupině útočníků bývalý úředník haitského ministerstva spravedlnosti. Policie v pátek uvedla, že muž sdělil dvěma vedoucím skupiny, která údajně prezidenta zabila, plán na vraždu hlavy státu. Není však jasné, proč tak učinil a zda jednal na účet někoho dalšího, uvedla agentura AFP. Kolumbijská policie se podílí na vyšetřování Moïseho vraždy. Haitská policie totiž z vraždy podezírá skupinu zhruba 20 lidí, v níž figuruje i 18 Kolumbijců. Jedná se většinou o bývalé vojáky, kteří působili v soukromých ochrankách.

Podle kolumbijských úřadů bývalý haitský úředník, který byl součástí vládního protikorupčního týmu, informoval dva z Kolumbijců o tom, že mají zavraždit prezidenta. Stát se tak mělo tři dny před smrtelným útokem, který se uskutečnil 7. července. Police muže hledá.

Zdroj: ČTK

Policisté na Haiti zastřelili sedm osob podezřelých z vraždy prezidenta

Bezpečnostní složky na Haiti zastřelily sedm členů komanda, které podezírají ze středeční vraždy prezidenta Jovenela Moiseho. Další osoby zadržely. Šéf tamní policie nejprve mluvil o čtyřech zastřelených a dvou zadržených, později zvýšil počet zadržených podezřelých na šest a počet zabitých na sedm.

Mezi zadrženými je podle jednoho z haitských ministrů přinejmenším jeden Američan. Pozadí vražedného útoku zůstává podle tiskových agentur nejasné a nejchudší země na západní polokouli se ocitla na pokraji chaosu.

Haitská první dáma, která při útoku utrpěla těžká zranění, podle amerických médií již dorazila do nemocnice v Miami. Dominikánská republika kvůli situaci v Haiti uzavřela se svým sousedem hranice. Zavraždění Moiseho odsoudila ve společném prohlášení Rada bezpečnosti OSN.

Několik předpokládaných spolupachatelů prezidentovy vraždy uprchlo do dvou budov v Port-au-Prince a "policie je obklíčila", uvedla zmocněnkyně OSN Helen La Limeová z haitské metropole. "Čtyři členy skupiny, kteří pronikli do prezidentovy rezidence, policie zastřelila a šest dalších zadržela," řekla podle agentury AFP během videokonference s novináři v New Yorku.

Policejní náčelník Charles podle agentury AP později rozhlasové stanici Métropole řekl, že policie zadržela šest podezřelých, sedm zabila a dál pátrá po dalších předpokládaných pachatelích.

Úřady zprvu neposkytly žádné podrobnosti o podezřelých, ani o jejich národnosti či motivu. Mezi zadrženými je jeden Američan, uvedla agentura AFP s odvoláním na člena haitské vlády Mathiase Pierrea. Pierre listu The Washington Post řekl, že mezi šesti zadrženými kvůli prezidentově vraždě je americký občan James Solages a že další ze zadržených je považován za Američana haitského původu.

Vedení Haiti se po smrti prezidenta ujal premiér Claude Joseph, který vyhlásil na dva týdny výjimečný stav, na bezpečnost v zemi tak dohlíží armáda.

K atentátu došlo ve středu v prezidentově soukromé rezidenci v metropoli Port-au-Prince. Podle haitského velvyslance v USA za vraždou stojí profesionální komando, které vystupovalo jako agenti americké Agentury pro potírání narkotik (DEA). Z jakých popudů nebo na čí pokyny ozbrojenci jednali, zatím není jasné. Podle Josepha mluvili španělsky a anglicky.

Moise čelil během své vlády řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické situaci i nepotrestané zpronevěře státních peněz za bývalého vedení země.

Zdroj: ČTK

Exprezident JAR se vydal úřadům a nastoupí do vězení k 15měsíčnímu trestu

Bývalý prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se ve středu vydal úřadům a rozhodl se tak nastoupit k výkonu 15měsíčního trestu vězení, ke kterému jej na konci června odsoudil ústavní soud za pohrdání justicí. Podle zahraničních agentur to oznámila exprezidentova nadace. Místní policie následně potvrdila, že již Zumu zadržela.

Bývalý prezident se měl k výkonu trestu přihlásit do nedělního večera, tento termín však promeškal. Policie pak dostala příkaz Zumu zadržet, pokud se sám nevzdá do čtvrteční půlnoci.

"Prezident Zuma se rozhodl podvolit zatykači. Je právě na cestě, aby se přihlásil do nápravného zařízení," uvedla ve vyjádření Zumova nadace jen pár minut před vypršením půlnočního termínu. Policie krátce poté v prohlášení potvrdila, že je již exprezident v jejích rukou.

Zumu vyšetřuje zvláštní komise, která prověřuje případy korupce z doby, kdy byl viceprezidentem a pak z jeho prezidentského mandátu v letech 2009 až 2018. Vyslechla už několik svědků. Zuma se dostavil pouze jednou, zbylá předvolání ignoroval. Považuje komisi za zaujatou a vyšetřování za vyřizování politických účtů. Ústavní soud jej odsoudil za pohrdání justicí kvůli neposlechnutí příkazu poskytnout vyšetřování požadované důkazní materiály.

Zdroj: ČTK
Pokračovat