Islám

5. 1. 2011 11:55
Islám je jedno z největších světových náboženství. Praktikuje učení sepsané žáky Proroka Mohamada ve svaté knize Korán.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Islám je jedním ze dvou největších světových (cca 1,5 miliardy stoupenců) monoteistických náboženství. Je nejmladší z takzvaných "abrahámských náboženství", mezi které patří ještě judaismus a křesťanství. Islám je "celostní" víra, životní styl, zasahuje všechny obory lidské činnosti.

Sunnité tvoří asi 90 % všech muslimů, další velkou větví jsou šíité (ti mají převahu například v Íránu). Sunnité považují za zdroj své víry Korán a tzv. sunnu, tedy sbírku dalších známých výroků a činů Proroka Mohameda (Muhammada, Mohammada). Za jeho nástupce uznali Abú Bakra, narozdíl od šíitů, kteří za následníky Proroka Mohameda považovali pouze členy jeho rodiny. Mají také vlastní texty, takzvané hadísy.

Barvou islámu je zelená. Zobrazování Boha a svatých je zakázáno. Mnohoženství je povoleno za podmínky, že je se všemi ženami jednáno stejně.

Islámská víra je založena na pěti pilířích:

1. Šahádě (shahadah) - vyznávání víry v jednoho Boha (nazývaného "Alláh" a Mohameda jako jeho posledního proroka.
2. Modlitbě pětkrát denně (obrací se při nich ke svatyni Kaaba v Mecce jako místu prvního vzývání Boha a sjednocujícího bodu všech muslimů).
3. Půstu a odříkání za denního světla v průběhu měsíce Ramadánu.
4. Příspěvku pro chudé - 2,5 % výdělku se na konci každého roku odevzdává potřebným.
5. Pouti do svatého města Mekky (hadždž, hajj) - alespoň jednou za život, je-li to fyzicky a finančně možné.

Muslimové věří v jednoho Boha a jeho proroky Mojžíše, Davida, Ježíše a Mohameda a jejich spisy. Součástí islámské víry jsou také andělé, existence "Soudného dne" a posmrtného života. Přijímají tedy také posvátné spisy, jako je Tóra či Bible (jako projev jediného Boha), ovšem v jejich původních verzích - ty však již ve své původní formě neexistují, proto jediným v současnosti uznávaným textem je Korán.

Korán byl podle legendy zjeven Bohem, Alláhem, Proroku Mohamedovi a zapsán jeho žáky. Mnoho výrazů a veršů je však nejednoznačných, což v současnosti dává možnost manipulacím a (záměrným) dezinterpretacím některých částí. Terorismus a násilí je právě jejich důsledkem, obvykle podpořeným nedostatečným vzděláním, špatnou sociální situací anebo snahou ovládat ostatní.

Islám učí o odpovědnosti každého člověka za své činy, které budou hodnoceny v Soudný den. Džihád neoznačuje "svatou válku", ale vnitřní boj každého muslima, když podstupuje svou vůli Bohu.

Ženy mají v islámském učení právo vydělávat peníze, právo na vzdělání, podporu a na to, aby s nimi bylo zacházeno laskavě stejně jako právo na víru. Domluvené sňatky jsou možné, ale ne nezbytné, donucené sňatky by měly být zakázané.

Muslimové, stejně jako Židé a některé křesťanské sekty, nejedí vepřové maso. Nekonzumují krvavé jídlo ani žádné jiné, pokud je připraveno v rozporu se základními pravidly. Muslimové též nesmějí pít žádný alkohol.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy