Islám

5. 1. 2011 11:55
Islám je jedno z největších světových náboženství. Praktikuje učení sepsané žáky Proroka Mohamada ve svaté knize Korán.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Islám je jedním ze dvou největších světových (cca 1,5 miliardy stoupenců) monoteistických náboženství. Je nejmladší z takzvaných "abrahámských náboženství", mezi které patří ještě judaismus a křesťanství. Islám je "celostní" víra, životní styl, zasahuje všechny obory lidské činnosti.

Sunnité tvoří asi 90 % všech muslimů, další velkou větví jsou šíité (ti mají převahu například v Íránu). Sunnité považují za zdroj své víry Korán a tzv. sunnu, tedy sbírku dalších známých výroků a činů Proroka Mohameda (Muhammada, Mohammada). Za jeho nástupce uznali Abú Bakra, narozdíl od šíitů, kteří za následníky Proroka Mohameda považovali pouze členy jeho rodiny. Mají také vlastní texty, takzvané hadísy.

Barvou islámu je zelená. Zobrazování Boha a svatých je zakázáno. Mnohoženství je povoleno za podmínky, že je se všemi ženami jednáno stejně.

Islámská víra je založena na pěti pilířích:

1. Šahádě (shahadah) - vyznávání víry v jednoho Boha (nazývaného "Alláh" a Mohameda jako jeho posledního proroka.
2. Modlitbě pětkrát denně (obrací se při nich ke svatyni Kaaba v Mecce jako místu prvního vzývání Boha a sjednocujícího bodu všech muslimů).
3. Půstu a odříkání za denního světla v průběhu měsíce Ramadánu.
4. Příspěvku pro chudé - 2,5 % výdělku se na konci každého roku odevzdává potřebným.
5. Pouti do svatého města Mekky (hadždž, hajj) - alespoň jednou za život, je-li to fyzicky a finančně možné.

Muslimové věří v jednoho Boha a jeho proroky Mojžíše, Davida, Ježíše a Mohameda a jejich spisy. Součástí islámské víry jsou také andělé, existence "Soudného dne" a posmrtného života. Přijímají tedy také posvátné spisy, jako je Tóra či Bible (jako projev jediného Boha), ovšem v jejich původních verzích - ty však již ve své původní formě neexistují, proto jediným v současnosti uznávaným textem je Korán.

Korán byl podle legendy zjeven Bohem, Alláhem, Proroku Mohamedovi a zapsán jeho žáky. Mnoho výrazů a veršů je však nejednoznačných, což v současnosti dává možnost manipulacím a (záměrným) dezinterpretacím některých částí. Terorismus a násilí je právě jejich důsledkem, obvykle podpořeným nedostatečným vzděláním, špatnou sociální situací anebo snahou ovládat ostatní.

Islám učí o odpovědnosti každého člověka za své činy, které budou hodnoceny v Soudný den. Džihád neoznačuje "svatou válku", ale vnitřní boj každého muslima, když podstupuje svou vůli Bohu.

Ženy mají v islámském učení právo vydělávat peníze, právo na vzdělání, podporu a na to, aby s nimi bylo zacházeno laskavě stejně jako právo na víru. Domluvené sňatky jsou možné, ale ne nezbytné, donucené sňatky by měly být zakázané.

Muslimové, stejně jako Židé a některé křesťanské sekty, nejedí vepřové maso. Nekonzumují krvavé jídlo ani žádné jiné, pokud je připraveno v rozporu se základními pravidly. Muslimové též nesmějí pít žádný alkohol.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy