Mazda

1. 8. 2011 17:16
Mazda Motor Corporation je japonským výrobcem automobilů, řadícím se mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.
Mazda
Mazda | Foto: Aktuálně.cz

Mazda Motor Corporation je japonským výrobcem automobilů, řadícím se mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.

Přítomnost

Mazda vyrábí devatenáct řad automobilů: Carol, Spiano, Scrum, AZ-Wagon, AZ-Offroad, Mazda 2/Demio, Mazda Verisa, Mazda 3/Axela, Mazda 5/Premacy, Mazda 6/Atenza, Mazda 8/MPV, MX-5/Roadster, RX-8, CX-7, Tribute, B-Series, Bongo, Bongo Brawny/E-series, BT-50.

Prezidentem automobilky Mazda je Kazuhide Watanabe, výkonným ředitelem Takashi Yamanouchi.

Počátky

Společnost Mazda byla založena v roce 1920 jako Toyo Cork Kogyo Co. S výrobou automobilů však začala až od roku 1931 - prvním byla tříkolová dodávka Mazdago. Během druhé světové války vyráběla společnost zbraně pro japonskou armádu a masivnější výroba automobilů začala až v průběhu šedesátých letech. Navzdory tomu se jí však podařilo zařadit mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.

V roce 1960 automobilka sestrojila první dvoudveřový osobní vůz Mazda R360 Coupe, o dva roky později pak přišla Mazda Carol. Ve stejné době také začala Mazda vyvíjet Wankelovy rotační motory, které poprvé využila pro vůz Mazda Cosmo Sports 110S v roce 1967. V šedesátých letech pak Mazda jako jedna z prvních japonských automobilek navázala spolupráci s italským karosářem Giovannim Bertonem, což se výrazným způsobem projevilo na designu jejích vozů.

Expanze na nové trhy

Sedmdesátá léta znamenala v historii Mazdy rozšíření vývozu mimo japonské území. Hlavními odbytišti se stala Evropa a Spojené státy. Ve stejné dekádě bylo zároveň na trh uvedeno hned několik nových modelů aut, zejména Mazda Familia (323), Mazda Capella (626) nebo Mazda RX-7.

V roce 1975 se logem automobilky stal stylizovaný název Mazda. Na svých úspěšných trzích později automobilka zakládá regionální pobočky - pod názvy Mazda North America, Inc. (pro Severní Ameriku) a Mazda Motors (pro Evropu).

V roce 1985 představuje nové modely řady B a o čtyři roky později Mazdu MX-5.

Mazda závodní

Její automobily se zapsaly do historie dálkových závodů - mezi nejvýraznější úspěchy patří vítězství v závodu 24 hodin ve Spa v roce 1981 s modelem RX 7 a Le Mans o deset let později v Le Mans s Mazdou 787B.

Mazda v zeleném

Mazda je také předním výrobcem automobilů na ekologický pohon. V roce 1992 přijala ekologickou chartu "Mazda Global Environmental Charter" a o čtyři roky později se stává prvním japonským výrobcem automobilů splňujícím podmínky nejpřísnější normy ISO 9001.

Do budoucna se hodlá zaměřit na výrobu klasických elektromobilů, elektromobilů s vodíkovými palivovými články a automobilů s rotačními motory, upravenými na spalování vodíku.

Spolupráce s Fordem

Od roku 1979 Mazda spolupracuje s automobilkou Ford. Podíl americké automobilky ve společnosti se postupně zvedl až na 34 % v roce 1997. Ekonomická krize, která přišla v novém tisíciletí, však zapříčinila snižování podílu Fordu až na současná tři procenta. Obě automobilky - kromě intenzivní technologické spolupráce - také společně vystavěly továrnu v americkém Michiganu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ital De Biasi je novým trenérem fotbalistů Ázerbájdžánu

Ital Gianni De Biasi se stane novým trenérem fotbalové reprezentace Ázerbájdžánu. Čtyřiašedesátiletý kouč se podle médií s tamním svazem dohodl na smlouvě platné do mistrovství světa v Kataru v roce 2022. De Biasi se pokusí dovést ázerbájdžánský výběr k premiérové účasti na závěrečném turnaji.

V minulosti už De Biasi dokázal vybojovat premiérový postup na velkou akci s reprezentací Albánie, kterou vedl v letech 2011 až 2017. V roce 2016 s mužstvem hrál na mistrovství Evropy. Na klubové úrovni působil v řadě italských celků jako Modena, Brescia, FC Turín či Udine, trénoval také ve Španělsku v Levante a naposledy v Alavésu, kde ale v roce 2017 vydržel ve funkci jen dva měsíce.

před 43 minutami

Energetickou skupinu Innogy koupila maďarská společnost MVM Group

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. SE, informoval mluvčí české innogy Martin Chalupský. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Společnost je největším distributorem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,3 miliardy Kč).

Innogy na konci loňského roku v Česku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

MVM mimo jiné vlastní v Maďarsku jadernou elektrárnu, paroplynové a solární elektrárny, provozovatele sítě a je také aktivní na trhu s plynem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy