Mazda

1. 8. 2011 17:16
Mazda Motor Corporation je japonským výrobcem automobilů, řadícím se mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.
Mazda
Mazda | Foto: Aktuálně.cz

Mazda Motor Corporation je japonským výrobcem automobilů, řadícím se mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.

Přítomnost

Mazda vyrábí devatenáct řad automobilů: Carol, Spiano, Scrum, AZ-Wagon, AZ-Offroad, Mazda 2/Demio, Mazda Verisa, Mazda 3/Axela, Mazda 5/Premacy, Mazda 6/Atenza, Mazda 8/MPV, MX-5/Roadster, RX-8, CX-7, Tribute, B-Series, Bongo, Bongo Brawny/E-series, BT-50.

Prezidentem automobilky Mazda je Kazuhide Watanabe, výkonným ředitelem Takashi Yamanouchi.

Počátky

Společnost Mazda byla založena v roce 1920 jako Toyo Cork Kogyo Co. S výrobou automobilů však začala až od roku 1931 - prvním byla tříkolová dodávka Mazdago. Během druhé světové války vyráběla společnost zbraně pro japonskou armádu a masivnější výroba automobilů začala až v průběhu šedesátých letech. Navzdory tomu se jí však podařilo zařadit mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.

V roce 1960 automobilka sestrojila první dvoudveřový osobní vůz Mazda R360 Coupe, o dva roky později pak přišla Mazda Carol. Ve stejné době také začala Mazda vyvíjet Wankelovy rotační motory, které poprvé využila pro vůz Mazda Cosmo Sports 110S v roce 1967. V šedesátých letech pak Mazda jako jedna z prvních japonských automobilek navázala spolupráci s italským karosářem Giovannim Bertonem, což se výrazným způsobem projevilo na designu jejích vozů.

Expanze na nové trhy

Sedmdesátá léta znamenala v historii Mazdy rozšíření vývozu mimo japonské území. Hlavními odbytišti se stala Evropa a Spojené státy. Ve stejné dekádě bylo zároveň na trh uvedeno hned několik nových modelů aut, zejména Mazda Familia (323), Mazda Capella (626) nebo Mazda RX-7.

V roce 1975 se logem automobilky stal stylizovaný název Mazda. Na svých úspěšných trzích později automobilka zakládá regionální pobočky - pod názvy Mazda North America, Inc. (pro Severní Ameriku) a Mazda Motors (pro Evropu).

V roce 1985 představuje nové modely řady B a o čtyři roky později Mazdu MX-5.

Mazda závodní

Její automobily se zapsaly do historie dálkových závodů - mezi nejvýraznější úspěchy patří vítězství v závodu 24 hodin ve Spa v roce 1981 s modelem RX 7 a Le Mans o deset let později v Le Mans s Mazdou 787B.

Mazda v zeleném

Mazda je také předním výrobcem automobilů na ekologický pohon. V roce 1992 přijala ekologickou chartu "Mazda Global Environmental Charter" a o čtyři roky později se stává prvním japonským výrobcem automobilů splňujícím podmínky nejpřísnější normy ISO 9001.

Do budoucna se hodlá zaměřit na výrobu klasických elektromobilů, elektromobilů s vodíkovými palivovými články a automobilů s rotačními motory, upravenými na spalování vodíku.

Spolupráce s Fordem

Od roku 1979 Mazda spolupracuje s automobilkou Ford. Podíl americké automobilky ve společnosti se postupně zvedl až na 34 % v roce 1997. Ekonomická krize, která přišla v novém tisíciletí, však zapříčinila snižování podílu Fordu až na současná tři procenta. Obě automobilky - kromě intenzivní technologické spolupráce - také společně vystavěly továrnu v americkém Michiganu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy