Mazda

1. 8. 2011 17:16
Mazda Motor Corporation je japonským výrobcem automobilů, řadícím se mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.
Mazda
Mazda | Foto: Aktuálně.cz

Mazda Motor Corporation je japonským výrobcem automobilů, řadícím se mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.

Přítomnost

Mazda vyrábí devatenáct řad automobilů: Carol, Spiano, Scrum, AZ-Wagon, AZ-Offroad, Mazda 2/Demio, Mazda Verisa, Mazda 3/Axela, Mazda 5/Premacy, Mazda 6/Atenza, Mazda 8/MPV, MX-5/Roadster, RX-8, CX-7, Tribute, B-Series, Bongo, Bongo Brawny/E-series, BT-50.

Prezidentem automobilky Mazda je Kazuhide Watanabe, výkonným ředitelem Takashi Yamanouchi.

Počátky

Společnost Mazda byla založena v roce 1920 jako Toyo Cork Kogyo Co. S výrobou automobilů však začala až od roku 1931 - prvním byla tříkolová dodávka Mazdago. Během druhé světové války vyráběla společnost zbraně pro japonskou armádu a masivnější výroba automobilů začala až v průběhu šedesátých letech. Navzdory tomu se jí však podařilo zařadit mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.

V roce 1960 automobilka sestrojila první dvoudveřový osobní vůz Mazda R360 Coupe, o dva roky později pak přišla Mazda Carol. Ve stejné době také začala Mazda vyvíjet Wankelovy rotační motory, které poprvé využila pro vůz Mazda Cosmo Sports 110S v roce 1967. V šedesátých letech pak Mazda jako jedna z prvních japonských automobilek navázala spolupráci s italským karosářem Giovannim Bertonem, což se výrazným způsobem projevilo na designu jejích vozů.

Expanze na nové trhy

Sedmdesátá léta znamenala v historii Mazdy rozšíření vývozu mimo japonské území. Hlavními odbytišti se stala Evropa a Spojené státy. Ve stejné dekádě bylo zároveň na trh uvedeno hned několik nových modelů aut, zejména Mazda Familia (323), Mazda Capella (626) nebo Mazda RX-7.

V roce 1975 se logem automobilky stal stylizovaný název Mazda. Na svých úspěšných trzích později automobilka zakládá regionální pobočky - pod názvy Mazda North America, Inc. (pro Severní Ameriku) a Mazda Motors (pro Evropu).

V roce 1985 představuje nové modely řady B a o čtyři roky později Mazdu MX-5.

Mazda závodní

Její automobily se zapsaly do historie dálkových závodů - mezi nejvýraznější úspěchy patří vítězství v závodu 24 hodin ve Spa v roce 1981 s modelem RX 7 a Le Mans o deset let později v Le Mans s Mazdou 787B.

Mazda v zeleném

Mazda je také předním výrobcem automobilů na ekologický pohon. V roce 1992 přijala ekologickou chartu "Mazda Global Environmental Charter" a o čtyři roky později se stává prvním japonským výrobcem automobilů splňujícím podmínky nejpřísnější normy ISO 9001.

Do budoucna se hodlá zaměřit na výrobu klasických elektromobilů, elektromobilů s vodíkovými palivovými články a automobilů s rotačními motory, upravenými na spalování vodíku.

Spolupráce s Fordem

Od roku 1979 Mazda spolupracuje s automobilkou Ford. Podíl americké automobilky ve společnosti se postupně zvedl až na 34 % v roce 1997. Ekonomická krize, která přišla v novém tisíciletí, však zapříčinila snižování podílu Fordu až na současná tři procenta. Obě automobilky - kromě intenzivní technologické spolupráce - také společně vystavěly továrnu v americkém Michiganu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy