Mazda

1. 8. 2011 17:16
Mazda Motor Corporation je japonským výrobcem automobilů, řadícím se mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.
Mazda
Mazda | Foto: Aktuálně.cz

Mazda Motor Corporation je japonským výrobcem automobilů, řadícím se mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.

Přítomnost

Mazda vyrábí devatenáct řad automobilů: Carol, Spiano, Scrum, AZ-Wagon, AZ-Offroad, Mazda 2/Demio, Mazda Verisa, Mazda 3/Axela, Mazda 5/Premacy, Mazda 6/Atenza, Mazda 8/MPV, MX-5/Roadster, RX-8, CX-7, Tribute, B-Series, Bongo, Bongo Brawny/E-series, BT-50.

Prezidentem automobilky Mazda je Kazuhide Watanabe, výkonným ředitelem Takashi Yamanouchi.

Počátky

Společnost Mazda byla založena v roce 1920 jako Toyo Cork Kogyo Co. S výrobou automobilů však začala až od roku 1931 - prvním byla tříkolová dodávka Mazdago. Během druhé světové války vyráběla společnost zbraně pro japonskou armádu a masivnější výroba automobilů začala až v průběhu šedesátých letech. Navzdory tomu se jí však podařilo zařadit mezi nejprogresivnější a nejinovativnější značky.

V roce 1960 automobilka sestrojila první dvoudveřový osobní vůz Mazda R360 Coupe, o dva roky později pak přišla Mazda Carol. Ve stejné době také začala Mazda vyvíjet Wankelovy rotační motory, které poprvé využila pro vůz Mazda Cosmo Sports 110S v roce 1967. V šedesátých letech pak Mazda jako jedna z prvních japonských automobilek navázala spolupráci s italským karosářem Giovannim Bertonem, což se výrazným způsobem projevilo na designu jejích vozů.

Expanze na nové trhy

Sedmdesátá léta znamenala v historii Mazdy rozšíření vývozu mimo japonské území. Hlavními odbytišti se stala Evropa a Spojené státy. Ve stejné dekádě bylo zároveň na trh uvedeno hned několik nových modelů aut, zejména Mazda Familia (323), Mazda Capella (626) nebo Mazda RX-7.

V roce 1975 se logem automobilky stal stylizovaný název Mazda. Na svých úspěšných trzích později automobilka zakládá regionální pobočky - pod názvy Mazda North America, Inc. (pro Severní Ameriku) a Mazda Motors (pro Evropu).

V roce 1985 představuje nové modely řady B a o čtyři roky později Mazdu MX-5.

Mazda závodní

Její automobily se zapsaly do historie dálkových závodů - mezi nejvýraznější úspěchy patří vítězství v závodu 24 hodin ve Spa v roce 1981 s modelem RX 7 a Le Mans o deset let později v Le Mans s Mazdou 787B.

Mazda v zeleném

Mazda je také předním výrobcem automobilů na ekologický pohon. V roce 1992 přijala ekologickou chartu "Mazda Global Environmental Charter" a o čtyři roky později se stává prvním japonským výrobcem automobilů splňujícím podmínky nejpřísnější normy ISO 9001.

Do budoucna se hodlá zaměřit na výrobu klasických elektromobilů, elektromobilů s vodíkovými palivovými články a automobilů s rotačními motory, upravenými na spalování vodíku.

Spolupráce s Fordem

Od roku 1979 Mazda spolupracuje s automobilkou Ford. Podíl americké automobilky ve společnosti se postupně zvedl až na 34 % v roce 1997. Ekonomická krize, která přišla v novém tisíciletí, však zapříčinila snižování podílu Fordu až na současná tři procenta. Obě automobilky - kromě intenzivní technologické spolupráce - také společně vystavěly továrnu v americkém Michiganu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 34 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy