Lamborghini

25. 9. 2011 21:27
Lamborghini je italská značka luxusních automobilů.
Lamborghini Huracan.
Lamborghini Huracan. | Foto: WorldCarFans

Lamborghini je italská značka automobilů, založená v roce 1962, která vznikla ze stejnojmenné společnosti na výrobu traktorů. Dnes patří pod automobilku Audi.

Automobilka údajně vznikla ze sporu Ferruccia Lamborghiniho s Enzem Ferrarim o kvalitu spojky na jeho Ferrari 250GT. Lamborghini se proto rozhodl založit vlastní firmu, jejíž auta měl pohánět dvanáctiválcový motor a výkon motoru 350 koní. Prototyp označený 350GTV se poprvé objevil na turínském autosalonu v roce 1963 a hned první rok výroby se prodalo 130 kusů automobilu. Ve znaku měla společnost býka podle znamení, ve kterém se Ferruccio narodil.

Dalším vyráběným a úspěšně prodávaným typem byl Lamborghini 400GT. Oba úvodní typy zajistili automobilce peníze na výrobu supersportovního Lamborghini Miura, kterého následoval podobně úspěšný model Countach, poprvé se vzhůru otevíranými dveřmi.

Šlo však o předčasnou radost. Lamborghini se pomalu dostávalo do finančních problémů, až nakonec muselo prodat svoji traktorovou divizi konkurentovi – Fiatu. Problémy s financováním a ropná krize však nakonec přeci jen vedli k úpadku, který vyřešila až švýcarská společnost Patricka Mimrana, která vlastnila firmu až do roku 1987, kdy jej prodala Chrysleru. Pod jeho vedením byl vyvinut nástupce vozů Countach – Lamborghini Diablo, který automobilku vrátila zpět na špici. Ani americká společnost na tom však nebyla dobře a v roce 1998 jej prodala Audi.

Od té doby automobilka vyvinula další tři modely Murciélago (od roku 2001 do 2010), Gallardo (od roku 2003, dodávané i ve verzi spyder), Reventón (od roku 2008 do 2010) a nejnovější Aventador (od roku 2011), který má být s maximální rychlostí 400 kilometrů za hodinu a zrychlením z nuly na šedesát za 2,9 sekundy nejrychlejším Lamborghini všech dob.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy