Lamborghini

25. 9. 2011 21:27
Lamborghini je italská značka luxusních automobilů.
Lamborghini Huracan.
Lamborghini Huracan. | Foto: WorldCarFans

Lamborghini je italská značka automobilů, založená v roce 1962, která vznikla ze stejnojmenné společnosti na výrobu traktorů. Dnes patří pod automobilku Audi.

Automobilka údajně vznikla ze sporu Ferruccia Lamborghiniho s Enzem Ferrarim o kvalitu spojky na jeho Ferrari 250GT. Lamborghini se proto rozhodl založit vlastní firmu, jejíž auta měl pohánět dvanáctiválcový motor a výkon motoru 350 koní. Prototyp označený 350GTV se poprvé objevil na turínském autosalonu v roce 1963 a hned první rok výroby se prodalo 130 kusů automobilu. Ve znaku měla společnost býka podle znamení, ve kterém se Ferruccio narodil.

Dalším vyráběným a úspěšně prodávaným typem byl Lamborghini 400GT. Oba úvodní typy zajistili automobilce peníze na výrobu supersportovního Lamborghini Miura, kterého následoval podobně úspěšný model Countach, poprvé se vzhůru otevíranými dveřmi.

Šlo však o předčasnou radost. Lamborghini se pomalu dostávalo do finančních problémů, až nakonec muselo prodat svoji traktorovou divizi konkurentovi – Fiatu. Problémy s financováním a ropná krize však nakonec přeci jen vedli k úpadku, který vyřešila až švýcarská společnost Patricka Mimrana, která vlastnila firmu až do roku 1987, kdy jej prodala Chrysleru. Pod jeho vedením byl vyvinut nástupce vozů Countach – Lamborghini Diablo, který automobilku vrátila zpět na špici. Ani americká společnost na tom však nebyla dobře a v roce 1998 jej prodala Audi.

Od té doby automobilka vyvinula další tři modely Murciélago (od roku 2001 do 2010), Gallardo (od roku 2003, dodávané i ve verzi spyder), Reventón (od roku 2008 do 2010) a nejnovější Aventador (od roku 2011), který má být s maximální rychlostí 400 kilometrů za hodinu a zrychlením z nuly na šedesát za 2,9 sekundy nejrychlejším Lamborghini všech dob.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Epidemie covidu dál ustupuje, v pátek přibylo zhruba 2200 nových případů

Letní vlna epidemie covidu-19, která začala v Česku zpomalovat na konci července, dál slábne. Za pátek přibylo v zemi 2194 nových případů koronaviru, to je o 212 méně než před týdnem. Laboratoře odhalily uplynulý den 880 podezření na opakovanou nákazu, minulý pátek jich bylo o 89 víc. O dvě stovky se v mezitýdenním srovnání snížil počet hospitalizovaných s covidem, kterých je nyní 1025. Počet pacientů ve vážném stavu se výrazně nemění, před tímto víkendem jich bylo v nemocnicích 33.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V Českém Švýcarsku byl v noci klid, drony objevily tři místa s vyšší teplotou

V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, uvedli v sobotu ráno hasiči.

V pátek hasiči požár po 20 dnech dohasili, nyní pokračuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. V sobotu se začnou vracet domů obyvatelé evakuovaných částí Hřenska a osad Mezná a Mezní Louky. Pro turisty zůstává tato část národního parku zavřená.

Podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka budou dál požářiště monitorovat také drony s termokamerami. Vrtulníky, které se na boji s ohněm podílely, v pátek odletěly, ještě odpoledne ale nabíraly vodu z Labe a prolévaly půdu nad Hřenskem. Ohniska je podle Vlčka důležité hlídat a případně včas zasáhnout. Helikoptéry se tak mohou v případě potřeby do oblasti vrátit do 30 minut.

před 1 hodinou

Sněmovna reprezentantů schválila Bidenův sociální a klimatický balík

Americká Sněmovna reprezentantů schválila balík sociálních a klimatických opatření. Balík počítá s výdaji ve výši zhruba 430 miliard dolarů, které chce vláda použít například na snižování uhlíkových emisí. Na ekologická opatření je vyčleněno 374 miliard dolarů (devět bilionů Kč) a vláda plánuje zavést či zvýšit podporu pro nákup elektromobilů či instalaci solárních panelů a větrných elektráren.

Plánují se také daňové úlevy pro jadernou energetiku či technologie zachycování oxidu uhličitého. Dalších 64 miliard dolarů chce administrativa utratit ve zdravotnictví. Nový zákon umožňuje vládnímu programu zdravotního pojištění Medicare vyjednávat s farmaceutickými společnostmi o cenách léků, což by podle navrhovatelů mohlo vést k výrazným úsporám.

Plán počítá s dodatečnými příjmy či úsporami ve výši až 740 miliard dolarů v příštích deseti letech. Balík zavádí novou daň se sazbou 15 procent pro firmy s ročním ziskem nad jednu miliard dolarů. Odhadovaný výnos za deset let je 258 miliard dolarů. Dalších 70 miliard dolarů by do státní kasy měla přinést během deseti let nová daň ze zpětného odkupu akcií. Úspory realizované v programu Medicare pak Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhaduje na 288 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy