Lamborghini

25. 9. 2011 21:27
Lamborghini je italská značka luxusních automobilů.
Lamborghini Huracan.
Lamborghini Huracan. | Foto: WorldCarFans

Lamborghini je italská značka automobilů, založená v roce 1962, která vznikla ze stejnojmenné společnosti na výrobu traktorů. Dnes patří pod automobilku Audi.

Automobilka údajně vznikla ze sporu Ferruccia Lamborghiniho s Enzem Ferrarim o kvalitu spojky na jeho Ferrari 250GT. Lamborghini se proto rozhodl založit vlastní firmu, jejíž auta měl pohánět dvanáctiválcový motor a výkon motoru 350 koní. Prototyp označený 350GTV se poprvé objevil na turínském autosalonu v roce 1963 a hned první rok výroby se prodalo 130 kusů automobilu. Ve znaku měla společnost býka podle znamení, ve kterém se Ferruccio narodil.

Dalším vyráběným a úspěšně prodávaným typem byl Lamborghini 400GT. Oba úvodní typy zajistili automobilce peníze na výrobu supersportovního Lamborghini Miura, kterého následoval podobně úspěšný model Countach, poprvé se vzhůru otevíranými dveřmi.

Šlo však o předčasnou radost. Lamborghini se pomalu dostávalo do finančních problémů, až nakonec muselo prodat svoji traktorovou divizi konkurentovi – Fiatu. Problémy s financováním a ropná krize však nakonec přeci jen vedli k úpadku, který vyřešila až švýcarská společnost Patricka Mimrana, která vlastnila firmu až do roku 1987, kdy jej prodala Chrysleru. Pod jeho vedením byl vyvinut nástupce vozů Countach – Lamborghini Diablo, který automobilku vrátila zpět na špici. Ani americká společnost na tom však nebyla dobře a v roce 1998 jej prodala Audi.

Od té doby automobilka vyvinula další tři modely Murciélago (od roku 2001 do 2010), Gallardo (od roku 2003, dodávané i ve verzi spyder), Reventón (od roku 2008 do 2010) a nejnovější Aventador (od roku 2011), který má být s maximální rychlostí 400 kilometrů za hodinu a zrychlením z nuly na šedesát za 2,9 sekundy nejrychlejším Lamborghini všech dob.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy