Škoda Auto

Aktualizováno 8. 11. 2010 22:30
Škoda Auto je česká automobilová společnost s více než stoletou tradicí.

Škoda Auto je největší českou automobilkou, která zároveň patří k nejstarším automobilovým značkám na světě. Firma je součástí německého koncernu Volkswagen.

V roce 2009 prodala skupina Škoda Auto přes 680 tisíc vozů ve více než 100 zemích světa a je nejvýznamnějším českým exportérem - její produkce představuje 7% podíl na českém exportu. Zaměstnává přes 26 tisíc lidí a její celkové tržby dosáhly v roce 2009 188 miliard korun.

Od července 2007 je jediným akcionářem Škody společnost Volkswagen International Finance N.V., dceřinná společnost koncernu Volkswagen. Předsedou představenstva je od září 2010 Winfried Vahland.

Škodovka vyrábí automobily v několika zemích světa, a to prostřednictvím dceřinných společností.

Známé logo společnosti s okřídleným šípem má symbolický význam - velký kruh znamená všestrannost výroby, křídlo technický pokrok, šíp pokrokové výrobní metody a vysokou produktivitu práce, oko přesnost výroby, černá barva značí stoletou tradici a zelená ekologickou produkci a ochranu životního prostředí.

Hlavní závod a sídlo Škody Auto je v Mladé Boleslavi, pobočné závody má v Kvasinách a Vrchlabí.

Historie společnosti se datuje k roku 1895, kdy začali Václav Laurin a Václav Klement vyrábět jízdní kola a později motocykly a automobily. V roce 1925 došlo ke sloučení s podnikem Škoda Plzeň. Roku 1991 zahájila svou činnost Škoda, automobilová a.s., společný podnik Československé republiky a německého koncernu Volkswagen, jenž se prakticky stal jejím jediným akcionářem v roce 1997.

Škoda Auto také provozuje jako doposud jediná česká firma vlastní vysokou školu. Kromě této školy má firma také střední odborné učiliště strojírenské.

Skupina Škoda Auto je dlouhodobým hlavním sponzorem mistrovství světa v ledním hokeji, oficiálním partnerem cyklistického závodu Tour de France a Českého olympijského výboru, v oblasti kultury podporuje Českou filharmonii, Národní divadlo a Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Zlín. Spolupracuje s Centrem Paraple, organizacemi Adra a Člověk v tísni a podporuje projekt Zdravotní klaun.

Nejbližšího prodejce vozidel Škoda naleznete v katalogu firem Najisto.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Muž, který svědčil proti Rittigovi, dostane odškodnění 697 tisíc korun

Vladimír Sitta mladší, který upozornil na podezření kolem papírny Neograph a výroby jízdenek pro pražský dopravní podnik, dostane od státu dalších 697 tisíc korun odškodného za své trestní stíhání - tentokrát jako náhradu ušlého zisku za zákaz znalecké činnosti. Pravomocně to dnes potvrdil odvolací senát. Někdejší obchodní ředitel Neographu čelil obžalobě za tunelování firmy. Podle něj šlo o pomstu lobbisty Iva Rittiga obviněného právě v souvislosti s takzvanou jízdenkovou kauzou.

Sitta v žalobě žádal zhruba 1,3 milionu korun, nakonec však souhlasil s nižší částkou, kterou vypočítal Obvodní soud pro Prahu 2. Proti byl ale Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Odvolal se a zpochybnil výši příjmů, o něž Sitta přišel. Úřad argumentoval tím, že muž ztrátu dokládal pouze záznamy ve znaleckém deníku, nikoliv daňovými doklady.

Pražský městský soud však nyní odvolání zamítl a dal za pravdu Sittovi. "Důkaz v podobě znaleckého deníku je zcela dostačující. Ztotožňujeme se s výpočtem provedeným soudem prvního stupně. Žalobce (Sitta) dostál svému důkaznímu břemeni," uvedla předsedkyně odvolacího senátu Naděžda Zachystalová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy