Stuttgart

4. 2. 2015 13:55
Hlavní město spolkové německé země Bádensko-Würtenbersko je na první pohled přesně oním spořádaným německým městem, jaké byste čekali. Při podrobnější prohlídce však skrývá nečekaná překvapení.
Stuttgart
Stuttgart | Foto: Thinkstock

Stuttgart se nachází na jihozápadě Německa na řece Neckar, což je přítok Rýna. Ze všech stran jej obklopují kopce, takže se město nachází v kotlině, která se nazývá Stuttgartská.

Stuttgart - základní informace

Název: Stuttgart
Stát: Německo
Spolková země: Bádensko-Würtenbersko
Počet obyvatel: 595 000
Rozloha: 207 km²
Nadmořská výška: 245 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 872 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: +771

Město vždy bylo důležitým dopravním uzlem, na místní nádraží již v minulosti zajížděly ty nejdůležitější vlakové spoje a v budoucnu se má dočkat nové podoby, která jej vyzvedne mezi nejmodernější vlaková nádraží Evropy. Dopravní průmysl zde měl vždy hlavní slovo, v roce 1897 byli místní obyvatelé například svědky první jízdy taxíku.

Dnes zde můžete navštívit dvě zajímavá muzea, která jsou s dopravou těsně spjata, jedná se o muzea automobilek Porsche a Mercedes-Benz. Oblast Baden-Württemberk je někdy označovaná jako Švábsko, historické území, které v minulosti zahrnovalo i další části spolkových zemí.

I když je zdejší gastronomie dosti podobná té české, najdete zde několik pokrmů, které vás doslova ohromí. Prvním z nich je pokrm skládající se z dušené čočky s párkem a těstovinami, druhým jsou taštičky plněné špenátem, masem nebo sýrem, které se často podávají přímo ve vývaru. Nejoblíbenějším sportem je zde, ostatně jako v celém Německu, fotbal. Místní fotbalový klub VfB Stuttgart byl založen v roce 1893 a jeho domovským stadionem je Mercedes-Benz Arena. Kromě toho se tu nachází také klub Stuttgarter Kickers hrající na menším Gazi Stadium.

Historie

První důkazy osídlení dnešního Stuttgartu pocházejí z konce 1. století, kdy se zde nacházela římská pevnost, chránící křižovatku důležitých obchodních cest. Ta byla zničena nájezdem Germánů v roce 260, čímž prakticky skončila etapa římského osídlení. Město jako takové bylo založeno v roce 950 vévodou Herzogem Luidolfem Švábským a jeho název je pravděpodobně odvozen od slova Stutengarten, což je v překladu kobylí zahrada. To také vysvětluje použití koně na městském znaku.

V první polovině 13. století místo získalo městská práva a ve 14. století jej jako věno získali Württembergové, kteří zde vybudovali centrum své říše. Pravý rozkvět města začal počátkem 19. století a vyvrcholil v roce 1846, kdy bylo postaveno hlavní nádraží. V roce 1871 sestavil Gottlieb Daimler svůj první automobil a populace začala rapidně vzrůstat. Ve stejném roce se nezávislé království Württemberk přidalo k Německé říši v rámci unifikace Německa.

Na konci první světové války se monarchie Württemberk rozpadla a byl založen svobodný stát Württemberk s hlavním městem Stuttgart. Na konci druhé světové války byl Stuttgart téměř zničen nálety spojeneckých vzdušných sil, obnova na sebe však nenechala dlouho čekat a již v roce 1952 se město stalo hlavním centrem spolkové země Baden- Württemberk.

Turistické zajímavosti

Stuttgart, Ludwigsburg
Stuttgart, Ludwigsburg | Foto: Thinkstock

I když Stuttgart není bůhví jak bohatý na historické památky, minimálně jedna z nich stojí za povšimnutí. Je více měst, které se pyšní tím, že mají zámek podobný tomu ve Versailles, místní Ludwigsburg tak však skutečně vypadá hned na první pohled. Jeho zakladatelem je Eberhard Ludwig, vévoda Württemberský, který byl podle historických pramenů v roce 1700 na návštěvě u Ludvíka XIV. a o čtyři roky později začal stavět podobnou budovu, jakou viděl na dvoře ve Francii. Dnešní Ludwigsburg tak patří mezi největší evropské barokní rezidence s krásnými zahradami a bělostným štěrkem vysypanými cestičkami.

Takzvaným centrem je nazýváno Zámecké náměstí s 30metrovým sloupem postaveným na počest 25leté vlády krále Wilhelma I. Württemberského. Na jeho vrcholu se nachází 10tunová socha bohyně Concordie. Vznešený vzhled náměstí dokreslují dvě barokní kašny. V jejich blízkosti se nachází také Starý palác z 16. století a také Nový palác, kde sídlí úřady. Pro nákupní maniaky je nutností návštěva ulice Königstrasse s obchody všemožných světových značek.

Zejména pro návštěvníky mužského pohlaví bude lahůdkou návštěva muzeí automobilek Porsche a Mercedes-Benz. Obě jsou moderní a k prohlídce nabízejí vozy z různých období, včetně historických klenotů z pravé kůže, vzácných dřev a kovů, závodní kousky i modely na objednávku. Nejkrásnější výhled na město se vám naskytne z kopce Bierkenkopf s památníkem obětem 2. světové války. Kopec byl navýšen o 40 metrů právě sutinami z rozbombardovaného Stuttgartu.

Počasí

Stuttgart se nachází v mírném podnebném pásu uprostřed Evropy, navzdory tomu zde mohou být rozdíly mezi teplotami ve dne a v noci, či v létě a v zimě, dost extrémní. Zima zde obvykle trvá od prosince do března s nechladnějším počasím v lednu. Teplota se v tomto období pohybuje okolo nuly a sníh, pokud napadne, vydrží jen pár dní. Léta jsou teplá s průměrnou teplotou okolo 20 stupňů a nejteplejším počasím v srpnu.

 

Právě se děje

Další zprávy