Kolín nad Rýnem

7. 4. 2015 14:30
Kolín nad Rýnem je jedním z nejstarších německých měst a mezi ostatními má dosti svéráznou pozici, ať už se to týká známého dómu, piva, kolínské, muzeí nebo veletrhů.
Kolín nad Rýnem
Kolín nad Rýnem | Foto: Thinkstock

V Kolíně nad Rýnem zkrátka není možné se nudit.

Kolín nad Rýnem se nachází na západě Německa a skutečně jím protékají široké a klidné vody řeky Rýn. Kdykoliv do města přijedete, máte dojem, že obyvatelé něco slaví. A většinou máte pravdu, protože karnevalová sezóna zde trvá od listopadu až do března. Slaví se v každé sebemenší hospůdce, a to skutečně velkoryse, pivo teče proudem, lidé se halí do masek a v ulicích jsou nekončící průvody. V těchto dnech se v restauracích servírují kolínské speciality, mezi které patří například „kolínský kaviár“, což není nic jiného než tmavý prejt na cibulce.

Kolín nad Rýnem - základní informace

Název: Kolín nad Rýnem
Spolková země: Severní Porýní - Vestfálsko
Stát: Německo
Počet obyvatel: 1 034 000
Rozloha: 405 km²
Nadmořská výška: 37 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 553 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +221

Kolín nad Rýnem je kromě toho všeho proslulý také kolínskou voňavkou. U jejího zrodu stál italský voňavkář Giovanni Maria Farina, který se v roce 1709 usídlil ve městě a vynalezl onu známou Kolínskou vodu. V jeho domě se dnes nachází muzeum plné lahviček, které jsou samy o sobě uměleckými díly. Kolínské vodě totiž v minulosti propadly takové osobnosti jako Mozart, Napoleon či Mark Twain, a to samo o sobě vyžadovalo osobitý přístup ke každé z nich. Nachází se zde také Kolínská univerzita, založená v roce 1388 a patřící k nejstarším v Evropě. Kromě toho jsou zde téměř dvě stovky muzeí. Vybrat si můžete mezi Římsko-germánským muzeem, Muzeem Ludwig se sbírkami moderního umění, Muzeem čokolády, Muzeem světových kultur nebo Muzeem Kolumba, zasvěceným světici jménem Kolumba.

Historie

V roce 39. př. n. l. vznikla na levém břehu Rýna germánská osada s názvem Oppidum Ubiorum, která sloužila také jako římská vojenská základna. Od roku 50 n. l. se místo stalo kolonií podléhající Římu a začalo se mu říkat Colonia Claudia Ara Agrippinensis, zkráceně Colonia Agrippina. Ta se stala centrem moci okolních provincií. V roce 785 ji dobyli Frankové a stala se sídlem arcibiskupa. Od 12. století mělo město ve svém názvu přídomek „svatá“. Ve středověku se město značně rozvíjelo, bylo spoluzakladatelem Hanzy a jednoznačně platilo za největší a nejbohatší německé město.

Od roku 1288 město po vítězství nad biskupem Siegfriedem II. řídili sami jeho občané, což bylo potvrzeno v roce 1475 přiznáním statusu svobodného říšského města. Změny 15. a 16. století, kdy vzniklo mnoho nových obchodních cest, paradoxně přinesly Kolínu úpadek. V roce 1560 byla přerušena stavba katedrály a v roce 1795 město obsadili Francouzi, což vedlo k připojení k Prusku v roce 1815. V 19. století se Kolín stal významným dopravním uzlem a rozvíjel se zde především průmysl. V roce 1880 byla po 632 letech dokončena stavba katedrály.

Druhá světová válka přinesla městu pohromu v podobě náletů spojeneckých vojsk, prakticky zničeno bylo staré městské centrum. V té době se počet obyvatel snížil z 800 tisíc na zhruba 100 tisíc. V současné době zde žije přes milion obyvatel, z nich značná menšina pochází z Turecka.

Turistické zajímavosti

Kolín nad Rýnem - katedrála sv. Petra
Kolín nad Rýnem - katedrála sv. Petra | Foto: Thinkstock

Za jednoznačně nejvýznamnější symbol Kolína na Rýnem prostě musíte označit Kolínský dóm neboli katedrála svatého Petra. Jeho věže jsou 157 metrů vysoké a patří k nejfotogeničtějším místům ve městě. Stavba této památky začala 1248 a trvala neskutečných 632 let. Je s podivem, že stavba tak rozlehlá neutrpěla za druhé světové války téměř žádné škody. I to místí považují za symbolické. V dnešní době je katedrála sídlem kolínského arcibiskupa a pořádají se zde také koncerty a různá hudební vystoupení. V roce 1996 byla tato památka zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. To nejcennější, co můžete v katedrále vidět, jsou ostatky tří králů, orientálních mudrců, kteří se přišli poklonit Mariinu synu. Jednou ročně se v relikviáři otevře okno a věřící jsou vpuštěni do blízkosti hrobů. Kolínský dóm by však nebyl tím, čím je, bez mostu Hohenzollern Brücke, který ideální dokresluje jeho panorama. Postaven byl v letech 1907 až 1911 a spojuje břehy Rýna železnicí i přechodem pro pěší a cyklisty.

Samotné centrum města bylo zrekonstruováno po druhé světové válce, proto nese stopy stylu 50. let. Je plné moderních budov, ale také například dvanácti zrekonstruovaných románských kostelů. Kromě toho můžete v centru obdivovat například radnici s gotickou věží z roku 1414 a renesančním podloubím, minoritský kostel Panny Marie z 13. století nebo jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Děti určitě nadchne návštěva Phantasialand Brühl, což je něco jako německý Disneyland. Dospělí si mohou odpočinout nejen v termálních lázních Claudius, ale také v parku Rheinpark, který lázně obklopuje. Přes řeku k němu vede lanová dráha a navštívit zde můžete botanickou zahradu nebo zoo. Nachází se zde také vyhlídková platforma Triangl, kde můžete obdivovat výhled na město z výšky 100 metrů.

Počasí

Počasí v Kolíně nad Rýnem je velice podobné jako v Česku. I když je označován za nejteplejší město v Německu, slunce zde svítí pouhých 1427 hodin ročně a průměrné teploty se pohybují okolo 13 stupňů. Léta jsou zde teplá s teplotami okolo 20 stupňů, zimy mírné s teplotami okolo 3 stupňů.

 

Právě se děje

Další zprávy