Kolín nad Rýnem

7. 4. 2015 14:30
Kolín nad Rýnem je jedním z nejstarších německých měst a mezi ostatními má dosti svéráznou pozici, ať už se to týká známého dómu, piva, kolínské, muzeí nebo veletrhů.
Kolín nad Rýnem
Kolín nad Rýnem | Foto: Thinkstock

V Kolíně nad Rýnem zkrátka není možné se nudit.

Kolín nad Rýnem se nachází na západě Německa a skutečně jím protékají široké a klidné vody řeky Rýn. Kdykoliv do města přijedete, máte dojem, že obyvatelé něco slaví. A většinou máte pravdu, protože karnevalová sezóna zde trvá od listopadu až do března. Slaví se v každé sebemenší hospůdce, a to skutečně velkoryse, pivo teče proudem, lidé se halí do masek a v ulicích jsou nekončící průvody. V těchto dnech se v restauracích servírují kolínské speciality, mezi které patří například „kolínský kaviár“, což není nic jiného než tmavý prejt na cibulce.

Kolín nad Rýnem - základní informace

Název: Kolín nad Rýnem
Spolková země: Severní Porýní - Vestfálsko
Stát: Německo
Počet obyvatel: 1 034 000
Rozloha: 405 km²
Nadmořská výška: 37 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 553 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +221

Kolín nad Rýnem je kromě toho všeho proslulý také kolínskou voňavkou. U jejího zrodu stál italský voňavkář Giovanni Maria Farina, který se v roce 1709 usídlil ve městě a vynalezl onu známou Kolínskou vodu. V jeho domě se dnes nachází muzeum plné lahviček, které jsou samy o sobě uměleckými díly. Kolínské vodě totiž v minulosti propadly takové osobnosti jako Mozart, Napoleon či Mark Twain, a to samo o sobě vyžadovalo osobitý přístup ke každé z nich. Nachází se zde také Kolínská univerzita, založená v roce 1388 a patřící k nejstarším v Evropě. Kromě toho jsou zde téměř dvě stovky muzeí. Vybrat si můžete mezi Římsko-germánským muzeem, Muzeem Ludwig se sbírkami moderního umění, Muzeem čokolády, Muzeem světových kultur nebo Muzeem Kolumba, zasvěceným světici jménem Kolumba.

Historie

V roce 39. př. n. l. vznikla na levém břehu Rýna germánská osada s názvem Oppidum Ubiorum, která sloužila také jako římská vojenská základna. Od roku 50 n. l. se místo stalo kolonií podléhající Římu a začalo se mu říkat Colonia Claudia Ara Agrippinensis, zkráceně Colonia Agrippina. Ta se stala centrem moci okolních provincií. V roce 785 ji dobyli Frankové a stala se sídlem arcibiskupa. Od 12. století mělo město ve svém názvu přídomek „svatá“. Ve středověku se město značně rozvíjelo, bylo spoluzakladatelem Hanzy a jednoznačně platilo za největší a nejbohatší německé město.

Od roku 1288 město po vítězství nad biskupem Siegfriedem II. řídili sami jeho občané, což bylo potvrzeno v roce 1475 přiznáním statusu svobodného říšského města. Změny 15. a 16. století, kdy vzniklo mnoho nových obchodních cest, paradoxně přinesly Kolínu úpadek. V roce 1560 byla přerušena stavba katedrály a v roce 1795 město obsadili Francouzi, což vedlo k připojení k Prusku v roce 1815. V 19. století se Kolín stal významným dopravním uzlem a rozvíjel se zde především průmysl. V roce 1880 byla po 632 letech dokončena stavba katedrály.

Druhá světová válka přinesla městu pohromu v podobě náletů spojeneckých vojsk, prakticky zničeno bylo staré městské centrum. V té době se počet obyvatel snížil z 800 tisíc na zhruba 100 tisíc. V současné době zde žije přes milion obyvatel, z nich značná menšina pochází z Turecka.

Turistické zajímavosti

Kolín nad Rýnem - katedrála sv. Petra
Kolín nad Rýnem - katedrála sv. Petra | Foto: Thinkstock

Za jednoznačně nejvýznamnější symbol Kolína na Rýnem prostě musíte označit Kolínský dóm neboli katedrála svatého Petra. Jeho věže jsou 157 metrů vysoké a patří k nejfotogeničtějším místům ve městě. Stavba této památky začala 1248 a trvala neskutečných 632 let. Je s podivem, že stavba tak rozlehlá neutrpěla za druhé světové války téměř žádné škody. I to místí považují za symbolické. V dnešní době je katedrála sídlem kolínského arcibiskupa a pořádají se zde také koncerty a různá hudební vystoupení. V roce 1996 byla tato památka zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. To nejcennější, co můžete v katedrále vidět, jsou ostatky tří králů, orientálních mudrců, kteří se přišli poklonit Mariinu synu. Jednou ročně se v relikviáři otevře okno a věřící jsou vpuštěni do blízkosti hrobů. Kolínský dóm by však nebyl tím, čím je, bez mostu Hohenzollern Brücke, který ideální dokresluje jeho panorama. Postaven byl v letech 1907 až 1911 a spojuje břehy Rýna železnicí i přechodem pro pěší a cyklisty.

Samotné centrum města bylo zrekonstruováno po druhé světové válce, proto nese stopy stylu 50. let. Je plné moderních budov, ale také například dvanácti zrekonstruovaných románských kostelů. Kromě toho můžete v centru obdivovat například radnici s gotickou věží z roku 1414 a renesančním podloubím, minoritský kostel Panny Marie z 13. století nebo jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Děti určitě nadchne návštěva Phantasialand Brühl, což je něco jako německý Disneyland. Dospělí si mohou odpočinout nejen v termálních lázních Claudius, ale také v parku Rheinpark, který lázně obklopuje. Přes řeku k němu vede lanová dráha a navštívit zde můžete botanickou zahradu nebo zoo. Nachází se zde také vyhlídková platforma Triangl, kde můžete obdivovat výhled na město z výšky 100 metrů.

Počasí

Počasí v Kolíně nad Rýnem je velice podobné jako v Česku. I když je označován za nejteplejší město v Německu, slunce zde svítí pouhých 1427 hodin ročně a průměrné teploty se pohybují okolo 13 stupňů. Léta jsou zde teplá s teplotami okolo 20 stupňů, zimy mírné s teplotami okolo 3 stupňů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH. Umožní jim snížit daně u léků, potravin, hygienických potřeb či klimaticky šetrných produktů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy