Turecko

20. 11. 2011 20:36
Asijská část Turecka leží na poloostrově Malá Asie, jih země omývá Středozemní moře a sever Černé moře. Nejvyšší horou je Ararat.
Turecko vlajka
Turecko vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Turecká republika se rozprostírá v Malé Asii, menší částí v jihovýchodní Evropě.  Hranice Turecka jsou tvořeny na severovýchodě s Gruzií, na východě s Arménií, Ázerbájdžánem a Íránem, a s Irákem a Sýrií na jihovýchodě. V evropské části tvoří hranice s Řeckem a Bulharskem.

Země má kontinentální klima, na severu a na jihu ovlivněné mořem. Podnebí v Turecku je velice rozmanité zejména velikostí území a jeho členitostí. Na horách jsou chladnější zimy a velké rozdíly mezi zimními a letními teplotami. Teploty klesají ve vnitrozemí na jaře pod bod mrazu a nejnižší teploty dosahují - 20 °C. Naopak na pobřeží je počasí příznivější a teploty klesnou na jaře na 5 °C a v létě se vyšplhají až na 30 °C.

Turecko je rozděleno administrativně na sedm okresů, které jsou členěny do 81 provincií (iller). Ty jsou dále děleny na okresy a podokresy.  Mezi největší města patří Istanbul, Ankara, İzmir a Bursa.

Země je členem OSN, OECD, OIC, OBSE, ECO, BSEC, D-8, G20 a NATO.

Základní údaje

Hlavní město: Ankara
Rozloha: 780 580 km²
Nejvyšší bod: Ararat (5137 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+2
Světadíl: z části Evropa a převážně Asie
Počet obyvatel: 74 724 269
Hustota zalidnění: 86,2 ob. / km²
Jazyk: turečtina
Národnostní složení: Turci, Kurdové
Náboženství: islám
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 29. října 1923
Měna: turecká lira (TRY)

Historie

Ve starověku byla na území současného Turecka Chetitská říše, později bylo součástí Římské a následně Byzantské říše. Turecké obyvatelstvo začalo oblast osidlovat v 11. století n. l.

Prvním sultánem Osmanské říše se stal v roce 1299 Osman I. Říše zanikla až po první světové válce v roce 1923. V této době byla založena republika, v jejímž čele stál Kemal Atatürk. I přes vznik republiky měla země politické a ekonomické problémy (národnostní otázka Kurdů).

Během druhé světové války zůstalo Turecko neutrálním státem a i přes všechny snahy o svržení demokratického režimu si udrželo demokratický postoj až do současnosti. Těžké časy zažívalo zejména během 60. a 80. let 20. století, kdy byl vyhlášen po pokusech o svržení demokracie, výjimečný stav a musela zasahovat armáda.

Hospodářství

Po roce 1923 dominovalo zemědělství, avšak tento trend se změnil, a v současné době má Turecko relativně vyspělou liberální průmyslově-agrární ekonomiku. Je zakládajícím členem OECD a součástí G20. V roce 2011 se řadila země z hlediska objemu HDP na 16. místo mezi největší ekonomiky světa. Stejného roku zaznamenala ekonomické reformy. Nezaměstnanost dosahuje přibližně 9 %.

Mezi významné obory služeb patří cestovní ruch a hotelnictví. Nejvíce zboží (oděvy a textilie, potraviny, kovové výrobky a strojní technika) vyváží do Německa, Velké Británie, Itálie a Francie. Dovážené produkty (strojní technika, chemikálie a pohonné látky) pochází nejčastěji z Ruska, Německa a Číny.

Mezi nejvýznamnější plodiny patří obiloviny, bavlna, lískové ořechy, třešně, fíky, meruňky, cukrová řepa a tabák. Důležitý je také rybolov a chov dobytka. Velkého významu dosahuje automobilový průmysl a předním výrobcem aut je Oyak-Renault. Stát má velké zásoby boru, zlata, uranu, mramoru.

Zajímavosti

  • Květina tulipán původně pochází z Turecka. Byla zde vypěstovaná na začátku 15. století, dále se rozšířila do Rakouska a následně do zbytku Evropy.
  • Turecko ročně navštíví na 30 milionů turistů a nejvíce z nich je z Německa a Ruska.
  • Nejpopulárnějším sportem je fotbal a basketbal.
  • Turecká kuchyně významně ovlivnila kuchyni balkánskou. Například Tzatziki má původ v tureckém "cacık" nebo čevabčiči je ze slova "kebab şişi".
  • V Turecku žije 11-14 milionů Kurdů.

Obyvatelstvo a náboženství

V Turecku žije necelých 80 milionů obyvatel s ročním přírůstkem 1,24 % obyvatel, průměrný věk dosahuje pouhých 28,5 let a střední délka života je 72,5 let.  V zemi žije 75 % Turků, 18 % Kurdů a trvale se zde usadily menšiny Řeků a Arméni. Přibližně 99 % obyvatelstva se hlásí k muslimům a ostatní jsou křesťané.

Politický systém

Současným prezidentem Turecka je od roku 2014 Recep Tayyip Erdoğan a stát se řadí mezi parlamentní zastupitelské demokracie.  Moc ve státě je rozdělena na výkonnou, zákonodárnou a soudní. Výkonná moc je tvořena Radou ministrů, v jejichž čele stojí premiér. Tím současným je od roku 2014 Ahmet Davutoğlu. Zákonodárná moc je tvořena jednokomorovým parlamentem. Armáda, která má na politiku velký vliv, funguje nezávisle na civilní vládě.

Dovolená a cestování

Mezi nejstarší města v Turecku patří Konya, kde se mísí různé kultury a dervišský řád založen již ve středověku láká turisty z celého světa. Město Ankara je hlavním městem Turecka, avšak zdaleka není městem největším. Navštívit zde můžete Chetitské muzeum a Ankarskou citadelu.

Mezi velká turistická lákadla patří město Trója, kde je k vidění historické muzeum a maketa Trojského koně.

Nejzachovalejší památky se rozprostírají v antickém městě Efes, které je jako stvořené pro milovníky historie. Naleznou zde amfiteátr, chrámy a Celsovu knihovnu. Město Alanya proslulo bohatou pirátskou minulostí a turisté mohou nahlédnout na starou pevnost. Istanbul, město s pestrou minulostí, spojuje dva kontinenty. V „Novém Římě“, jak byl označován, turisté zavítají do Modré mešity, mešity Haghia Sofia a Capali. Dvě stě kilometrů od Istanbulu jsou situovány historické lázně Termal.

Uprostřed Anatolie, nedaleko od města Iznik, se tyčí ve výšce 900 metrů nad mořem monumentální skalní město Aksaray – Nigde, kde vás překvapí skalní chrámy či podzemní města.  Mezi nejnavštěvovanější místa patří Pamukkale - komplex vápencových teras s malými jezírky patří mezi nejvyhledávanější místa v Turecku. Antalaya je historické město, které se stalo centrem turecké středomořské riviéry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Překážkář Warholm a běžkyně Hassanová jsou nejlepšími atlety Evropy

Světový rekordman a olympijský šampion na 400 metrů překážek Karsten Warholm a univerzální nizozemská běžkyně Sifan Hassanová, která získala tři medaile na olympijských hrách v Tokiu, jsou nejlepšími atlety Evropy za rok 2021. Warholm v anketě Golden Tracks Evropské atletiky obhájil vítězství z roku 2019, Hassanová triumfovala poprvé. Loni se ceny kvůli koronaviru nevyhlašovaly.

Warholm vyhrál díky fantastické sezoně, v níž v Oslu časem 46,70 překonal bezmála tři desítky let starý světový rekord Kevina Younga a pak v nevídaném olympijském finále posunul hranici lidských možností na jednom okruhu s překážkami pod 46 sekund. Jeho výkon 45,94 by byl kvalitní i na hladké čtvrtce. Sám se na olympijský závod podíval několikrát ze záznamu v různých jazycích. "Poslouchal jsem jen ty emoce. Ty byly hlavní, i když jsem moc nerozuměl. Myslím, že to bylo dobré," usmíval se při slavnostním ceremoniálu.

Třetí rok za sebou pětadvacetiletý Nor ve své hlavní disciplíně neprohrál. Triumfoval i ve finále Diamantové ligy v Curychu. "Vždycky si myslím, že se mohu ještě zlepšit, ale teď už to bude těžší," uznal. Vzápětí ale doplnil, že motivace mu rozhodně nechybí. Ve finále evropského atletického ocenění předčil dva jiné olympijské vítěze - švédského tyčkaře Armanda Duplantise a italského sprintera Marcella Jacobse.

Hassanová v Tokiu útočila na tři zlaté medaile. Vyhrála závody na 5000 a 10.000 metrů, ale na patnáctistovce skončila třetí. Na jaře byla krátce světovou rekordmankou na 10.000 metrů. Její čas 29:06,82 z Hengela ale jen o dva dny později překonala Etiopanka Letesenbet Gideyová. Osmadvacetiletá Nizozemka na trůnu vystřídala ruskou výškařku Marii Lasickeneovou, která se díky triumfu na olympijských hrách a ve finále Diamantové ligy dostala mezi finalistky i tentokrát. Stejně jako olympijská vítězka v hodu kladivem Anita Wlodarczyková z Polska ale na hvězdnou Nizozemku nestačila.

Úspěch ženské nizozemské atletiky podtrhla překážkářka Femke Bolová, která získala cenu pro vycházející hvězdu vyhlašovanou českým viceprezidentem Evropské atletiky Liborem Varhaníkem. Jednadvacetiletá Nizozemka na své hlavní trati vyhrála všechny závody s výjimkou bleskurychlého olympijského finále, kde nestačila na americké hvězdy Sydney McLaughlinovou a Dalilah Muhammadovou. Ty se dostaly pod hranici bývalého světového rekordu, Bolová časem 52,03 překonala evropský rekord a zařadila se za ně na třetí místo historických tabulek.

Totéž ocenění v mužské kategorii si odnesl devatenáctiletý Francouz Sasha Zhoya. Na mistrovství světa juniorů dvakrát překonal juniorský světový rekord na 110 metrů překážek. Posunul ho celkem o 27 setin na 12,72 sekundy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Itálii začala lyžařská sezóna. Lyžaři musejí mít covidový pas

V Itálii dnes začala zimní lyžařská sezona. Jako první zprovoznilo své vleky alpské středisko Breuil - Cervinia, které má sjezdovky na italské i švýcarské straně Alp, napsal deník La Repubblica. Loňskou zimní sezonu silně poznamenala epidemie covidu-19. I letos lyžaři musí dodržovat celou řadu opatření.

Podle stávajících pravidel se při vstupu do areálu musí návštěvníci prokázat covidovým pasem. Ten získají, pokud jsou naočkovaní alespoň první dávkou vakcíny proti covidu-19, mají negativní test či se uzdravili maximálně před šesti měsíci z nemoci covid-19. V areálu musí mít lyžaři také nasazenou roušku či respirátor.

Podle šéfa střediska Herberta Tovagliariho byl zájem o lyžování dnes dosti vysoký. Covidové certifikáty kontrolovali zaměstnanci ručně, fronty však nebyly moc dlouhé. V příštích týdnech chce provozovatel nainstalovat automatizovanou kontrolu certifikátů, která by odbavení měla urychlit. Systém by měl být připravený do Vánoc, kdy se do hor obvykle vypraví velký počet lidí.

Loňská zimní sezona v mnoha alpských střediscích v Itálii prakticky neodstartovala. Po dlouhou dobu platil vládní zákaz provozu vleků i cestování mezi regiony. Tehdejší kabinet premiéra Giuseppa Conteho pak provozovatelé areálů kritizovali za to, že datum spuštění vleků opakovaně odkládal. Někdy se tak stalo jen několik málo dnů před plánovaným startem. Vleky a lanovky se nakonec mohly rozjet až pozdě na jaře. Některé areály pak nabízely na ledovcích takzvané letní lyžování.

Provozovatelé lyžařských areálů však letos mají naději na lepší sezonu také díky vývoji epidemie covidu-19. Podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je většina severoitalských regionů v nejnižším, zeleném, stupni rizika. Jedinou výjimkou je Benátsko, kde leží například Cortina d´Ampezzo, které je ve středním, oranžovém, stupni rizika. I tam by se ale vleky měly rozjet, až to počasí umožní.

Další zprávy