Turecko

20. 11. 2011 20:36
Asijská část Turecka leží na poloostrově Malá Asie, jih země omývá Středozemní moře a sever Černé moře. Nejvyšší horou je Ararat.
Turecko vlajka
Turecko vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Turecká republika se rozprostírá v Malé Asii, menší částí v jihovýchodní Evropě.  Hranice Turecka jsou tvořeny na severovýchodě s Gruzií, na východě s Arménií, Ázerbájdžánem a Íránem, a s Irákem a Sýrií na jihovýchodě. V evropské části tvoří hranice s Řeckem a Bulharskem.

Země má kontinentální klima, na severu a na jihu ovlivněné mořem. Podnebí v Turecku je velice rozmanité zejména velikostí území a jeho členitostí. Na horách jsou chladnější zimy a velké rozdíly mezi zimními a letními teplotami. Teploty klesají ve vnitrozemí na jaře pod bod mrazu a nejnižší teploty dosahují - 20 °C. Naopak na pobřeží je počasí příznivější a teploty klesnou na jaře na 5 °C a v létě se vyšplhají až na 30 °C.

Turecko je rozděleno administrativně na sedm okresů, které jsou členěny do 81 provincií (iller). Ty jsou dále děleny na okresy a podokresy.  Mezi největší města patří Istanbul, Ankara, İzmir a Bursa.

Země je členem OSN, OECD, OIC, OBSE, ECO, BSEC, D-8, G20 a NATO.

Základní údaje

Hlavní město: Ankara
Rozloha: 780 580 km²
Nejvyšší bod: Ararat (5137 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+2
Světadíl: z části Evropa a převážně Asie
Počet obyvatel: 74 724 269
Hustota zalidnění: 86,2 ob. / km²
Jazyk: turečtina
Národnostní složení: Turci, Kurdové
Náboženství: islám
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 29. října 1923
Měna: turecká lira (TRY)

Historie

Ve starověku byla na území současného Turecka Chetitská říše, později bylo součástí Římské a následně Byzantské říše. Turecké obyvatelstvo začalo oblast osidlovat v 11. století n. l.

Prvním sultánem Osmanské říše se stal v roce 1299 Osman I. Říše zanikla až po první světové válce v roce 1923. V této době byla založena republika, v jejímž čele stál Kemal Atatürk. I přes vznik republiky měla země politické a ekonomické problémy (národnostní otázka Kurdů).

Během druhé světové války zůstalo Turecko neutrálním státem a i přes všechny snahy o svržení demokratického režimu si udrželo demokratický postoj až do současnosti. Těžké časy zažívalo zejména během 60. a 80. let 20. století, kdy byl vyhlášen po pokusech o svržení demokracie, výjimečný stav a musela zasahovat armáda.

Hospodářství

Po roce 1923 dominovalo zemědělství, avšak tento trend se změnil, a v současné době má Turecko relativně vyspělou liberální průmyslově-agrární ekonomiku. Je zakládajícím členem OECD a součástí G20. V roce 2011 se řadila země z hlediska objemu HDP na 16. místo mezi největší ekonomiky světa. Stejného roku zaznamenala ekonomické reformy. Nezaměstnanost dosahuje přibližně 9 %.

Mezi významné obory služeb patří cestovní ruch a hotelnictví. Nejvíce zboží (oděvy a textilie, potraviny, kovové výrobky a strojní technika) vyváží do Německa, Velké Británie, Itálie a Francie. Dovážené produkty (strojní technika, chemikálie a pohonné látky) pochází nejčastěji z Ruska, Německa a Číny.

Mezi nejvýznamnější plodiny patří obiloviny, bavlna, lískové ořechy, třešně, fíky, meruňky, cukrová řepa a tabák. Důležitý je také rybolov a chov dobytka. Velkého významu dosahuje automobilový průmysl a předním výrobcem aut je Oyak-Renault. Stát má velké zásoby boru, zlata, uranu, mramoru.

Zajímavosti

  • Květina tulipán původně pochází z Turecka. Byla zde vypěstovaná na začátku 15. století, dále se rozšířila do Rakouska a následně do zbytku Evropy.
  • Turecko ročně navštíví na 30 milionů turistů a nejvíce z nich je z Německa a Ruska.
  • Nejpopulárnějším sportem je fotbal a basketbal.
  • Turecká kuchyně významně ovlivnila kuchyni balkánskou. Například Tzatziki má původ v tureckém "cacık" nebo čevabčiči je ze slova "kebab şişi".
  • V Turecku žije 11-14 milionů Kurdů.

Obyvatelstvo a náboženství

V Turecku žije necelých 80 milionů obyvatel s ročním přírůstkem 1,24 % obyvatel, průměrný věk dosahuje pouhých 28,5 let a střední délka života je 72,5 let.  V zemi žije 75 % Turků, 18 % Kurdů a trvale se zde usadily menšiny Řeků a Arméni. Přibližně 99 % obyvatelstva se hlásí k muslimům a ostatní jsou křesťané.

Politický systém

Současným prezidentem Turecka je od roku 2014 Recep Tayyip Erdoğan a stát se řadí mezi parlamentní zastupitelské demokracie.  Moc ve státě je rozdělena na výkonnou, zákonodárnou a soudní. Výkonná moc je tvořena Radou ministrů, v jejichž čele stojí premiér. Tím současným je od roku 2014 Ahmet Davutoğlu. Zákonodárná moc je tvořena jednokomorovým parlamentem. Armáda, která má na politiku velký vliv, funguje nezávisle na civilní vládě.

Dovolená a cestování

Mezi nejstarší města v Turecku patří Konya, kde se mísí různé kultury a dervišský řád založen již ve středověku láká turisty z celého světa. Město Ankara je hlavním městem Turecka, avšak zdaleka není městem největším. Navštívit zde můžete Chetitské muzeum a Ankarskou citadelu.

Mezi velká turistická lákadla patří město Trója, kde je k vidění historické muzeum a maketa Trojského koně.

Nejzachovalejší památky se rozprostírají v antickém městě Efes, které je jako stvořené pro milovníky historie. Naleznou zde amfiteátr, chrámy a Celsovu knihovnu. Město Alanya proslulo bohatou pirátskou minulostí a turisté mohou nahlédnout na starou pevnost. Istanbul, město s pestrou minulostí, spojuje dva kontinenty. V „Novém Římě“, jak byl označován, turisté zavítají do Modré mešity, mešity Haghia Sofia a Capali. Dvě stě kilometrů od Istanbulu jsou situovány historické lázně Termal.

Uprostřed Anatolie, nedaleko od města Iznik, se tyčí ve výšce 900 metrů nad mořem monumentální skalní město Aksaray – Nigde, kde vás překvapí skalní chrámy či podzemní města.  Mezi nejnavštěvovanější místa patří Pamukkale - komplex vápencových teras s malými jezírky patří mezi nejvyhledávanější místa v Turecku. Antalaya je historické město, které se stalo centrem turecké středomořské riviéry.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy