Istanbul

7. 7. 2014 9:45
Město plné architektonických skvostů a odkazů východní kultury, brána Orientu, ráj levných nákupů, nebo moderní pulzující metropole?
Turecko - Istanbul
Turecko - Istanbul | Foto: Isifa/Thinkstock

Istanbul má v sobě od každého něco, tak jak jen může město rozkládající se na dvou naprosto odlišných kontinentech mít.

Istanbul, v historii nazýván také jako Konstantinopol, Byzantion nebo slovanským názvem  Cařihrad, je největším tureckým městem s téměř 14 miliony obyvatel, nacházejícím se na dvou poloostrovech, z nichž každý je součástí jiného kontinentu.

Středem města prochází 120 metrů hluboká a 31,5 kilometrů dlouhá úžina Bospor spojující Černé moře s mořem Marmarským. Díky ní je město považováno za jednu z nejvýznamnějších dopravních a obchodních křižovatek.

Istanbul - základní údaje

Název: Instanbul

Stát: Turecko

Počet obyvatel: 13 700 000

Rozloha: 5 343 km²

Nadmořská výška: 40 m.n.m.

Hustota obyvatel: 6 200 obyv./km²

Náboženství: křesťanství, islám a židovské náboženství

Telefonní předvolba: +90 212

Istanbul je městem mešit, nachází se jich zde dobře na 300 a své stálé i náhodné obyvatele každé ráno budí jejich ampliony vyzývající k modlitbám. Stejně tak je místem levných nákupů a smlouvání o cenách. Alkohol se zde moc nenosí, zato ale na každém rohu dostanete výbornou tureckou kávu nebo silný sladký čaj.

Istanbul byl pro rok 2014 portálem Tripadvisor zvolen nejlepším místem pro dovolenou. V jeho prospěch hovoří kombinace nádherné kultury a architektury spolu s nakupováním a výhodným směnným kurzem. Istanbul tak za sebou nechal například i takové dovolenkové ráje jako je Paříž, Londýn, New York nebo Barcelona.

Historie

Istanbul vznikl původně jako malá osada s názvem Byzantion již v období antiky. Ve 4. století sem dorazil Konstantin I. Veliký, po kterém bylo město přejmenováno na Nova Roma a později na Konstantinopol a přetvořeno na centrum východořímské říše a pravoslavné církve.

Ve 13. století byl Konstantinopol vypleněn vojsky křížové výpravy, stále ale zůstával centrem obchodu a kultury, a to i po dobytí Osmany, kteří zde začali rozšiřovat do té doby neznámé náboženství islám. Až do roku 1453 bylo město nazýváno Konstantiníje, poté bylo změněno na dnešní Istanbul.

Ke konci 19. století už byl Istanbul kosmopolitním milionovým městem, i když stále jako součást slábnoucí Osmanské říše. Změna nastala po vypuknutí 1. světové války, v níž se Osmané přidali na stranu Německa a válku tak prohráli. Istanbul byl obsazen Anglií a Francií a říše se rozpadla.

V roce 1926 byla pod vedením Kemala Atatürka založena republika a z taktických důvodů se jejím hlavním městem kvůli lepší bezpečnosti při napadení stala Ankara. Po nepokojích v roce 1955 odešla z města řecká menšina a započala modernizace města zahrnující nové silnice, dálnice, později i mosty přes úžinu Bospor a mrakodrapy. Počet obyvatel se během 30 let zvýšil na 5 milionů a dále roste.

Turistické zajímavosti

Modrá mešita v Istanbulu
Modrá mešita v Istanbulu | Foto: Isifa/Thinkstock

Mezi nejzajímavější kousky ke zhlédnutí patří chrám Hagia Sofia a Sultanahmetova mešita, známá díky modrým dlaždicím na zdech jako Modrá mešita. Tyto dvě památky se nacházejí jen kousek od sebe ve staré části města, zvané jako Sultanahmet, v zátoce Zlatý roh. Hagia Sofia je v současné době muzeum, původně ale byzantská katedrála z 6. století, která byla po 1000 let největší katedrálou na světě (než ji v roce 1520 předčila katedrála ve španělské Seville). V 15. století byla přestavěna na mešitu, takže ji v současné době zdobí velkolepé interiéry s různými křesťanskými a islámskými motivy. Modrá mešita je doposud praktikující mešitou a je jednou z největších na světě, navíc s šesti minarety (obvykle je na mešitě pouze jeden, případně dva). Postavit ji v roce 1609 nechal sultán Ahmed I.

Za návštěvu stojí také Sulejmanova mešita z roku 1557, jež je zajímavá například lustry s bronzovými svícny zdobenými černými pštrosími vejci. Kvůli fotogeničnosti a nádhernému výhledu stojí za to v první řadě navštívit Basiliku Cisternu, labyrint podvodních nádrží z 6. století, který je večer krásně nasvícen, dále pak sultánská palác Topkapi obehnaný zdmi, který svému účelu sloužil 400 let a dnes je přístupný veřejnosti, která bude uchvácena výhledem na Bosporskou úžinu a Marmarské moře.

Zajímavým místem je i Velký bazar, kde se pod jednou střechou tísní na 4 000 krámků.

Počasí

Počasí v Istanbulu je v porovnání s Českou republikou o 8 stupňů teplejší. Srážky jsou zde rovnoměrně rozloženy po celý rok, nejvíce deštivým měsícem je květen. V létě dosahují teploty 28 stupňů, v zimě pak padají k 8. Zimy jsou většinou mírné a deštivé, někdy sněží, ale sníh jen málokdy vydrží na zemi déle než pár hodin. I přesto je zima spolu s jarem nejvhodnějším období k návštěvě Istanbulu, protože se zde nenachází tolik turistů jako v létě. Příjemné je počasí i ceny v hotelech a restauracích, vadit turistům mohou pouze kratší dny a brzký soumrak.

 

Právě se děje

před 27 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy