New York

30. 5. 2014 14:51
Nejlidnatější a nejvýznamnější město Spojených států amerických, centrum světového obchodu a významných módních značek, ale i cíl teroristických útoků.
New York
New York | Foto: Reuters

Nejlidnatější a nejvýznamnější město Spojených států amerických, centrum světového obchodu a významných módních značek, ale i cíl teroristických útoků. To vše v sobě skrývá New York, velké jablko, které nikdy nespí.

New York je největším městem státu New York (hlavním městem je menší město Albany), rozkládajícím se na východním pobřeží Spojených států amerických. Město se skládá z pěti částí (Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island) a má cca 8,3 miliónu obyvatel.

New York - základní údaje

Název: New York

Federální stát: New York

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 8 300 000

Rozloha: 1 214 km²

Nadmořská výška: 10 m.n.m.

Hustota obyvatel: 10 316 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestanské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 917, +1 646, +1 212

Město samo o sobě je centrem obchodu, financí, módy, reklamy a mnoha dalších oborů, právě proto se mu přezdívá nikdy nespící metropole. Hrubý domácí produkt samotného New Yorku patří mezi dvacet největších HDP světových států.

NY je také městem mrakodrapů, obrys Manhattanu se objevil v bezpočtu filmů i televizních seriálů, mnoho lidí má tuto část města pověšenou doma na zdi. Město je bohužel známo také jedním z nejhrozivějších teroristických útoků, kdy 11. září 2001 spadly po útoku letadel obě věže Světového obchodního centra. Na jejich místě v současné době stojí nový mrakodrap nazvaný One World Trade Center.

Historie

Oblast, na které se nyní nachází město New York, byla v 16. století, kdy ji objevil italský cestovatel Giovanni da Verrazzano, osídlena Indiány z kmene Lenape. Na místě nynějšího Manhattanu vznikla v roce 1614 evropská osada Nový Amsterdam, jež byla podle legendy postavena na půdě zakoupené od Indiánů za skleněné korálky v hodnotě 24 dolarů. Své současné jméno New York dostal v roce 1664 s příchodem Angličanů. V roce 1789 byl zvolen první prezident George Washington, v roce 1857 vznikl dnes již věhlasný Central Park a roku 1904 bylo otevřeno metro.

Díky rozkvětu obchodu, průmyslu i migračních vln se New York již v roce 1948 stal nejlidnatějším městem světa, kdy předstihl Londýn. Po druhé světové válce začalo na svém významu nabývat finanční centrum v čele s Wall Street a diplomatické centrum v čele s OSN. V roce 2000 dostáhlo město při sčítání lidu největšího počtu obyvatel ve své historii.

Turistické zajímavosti

Foto: William Warby

New York patří mezi jedno z mála míst na světě, kam se chce podívat opravdu každý. Město denně navštěvují tisíce turistů, kteří touží na vlastní oči vidět zajímavosti zobrazené v průvodcích. Mezi ty neznámější patří bezesporu Socha Svobody stojící na Ostrově svobody od roku 1886. 93 metrů vysoká socha připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost v roce 1776. Socha byla v roce 1984 zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Dalším významným symbolem NY jsou mrakodrapy Empire State Building a Chrysler Building (zástupce stylu Ard Deco, podle odborníků jeden z nejhodnotnějších mrakodrapů ve městě). Své místo má mezi turisty také Central Park (obdélníkový park v centru města s rozlohou 4 km x 800 m), Time Square s miliony blikajících reklam, nákupní ulice 5th Avenue nebo znak bohatství Rockefeller Center. Město není chudé ani na kulturu, nachází se zde síť kulturních center Metropolitan Opera, známá koncertní síň Carnegie Hall nebo divadla na Broadwayi. Sportovní fanoušci pak mohou navštívit zápas baseballu NY Yankees nebo amerického fotbalu NY Giants.

Počasí

I když by jeden řekl, že New York se bude díky lokaci u pobřeží pyšnit celoročním sluníčkem, bohužel to tak není. Pro město je typické vlhké klima a spíše deštivé a chladnější počasí, což však neplatí pro období léta, které je naopak suché a horké. Město netrpí na výskyt hurikánů, i když jej mohou velmi výjimečně také zasáhnout. Vhodným obdobím pro návštěvu je samozřejmě léto, kromě toho také začátek roku, který je bohatý na státní svátky doprovázené různými oslavami a průvody městem.

Neholdujete-li davům turistů, navštivte město na podzim, což je období pokládané za hluché místo v turistické sezoně. Pro odvážlivce je pak ideálním dnem k návštěvě památek 11. září. V tento den rozhodně nebudete muset stát ani jednu frontu na lístky.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 42 minutami

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 45 minutami

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy