New York

30. 5. 2014 14:51
Nejlidnatější a nejvýznamnější město Spojených států amerických, centrum světového obchodu a významných módních značek, ale i cíl teroristických útoků.
New York
New York | Foto: Reuters

Nejlidnatější a nejvýznamnější město Spojených států amerických, centrum světového obchodu a významných módních značek, ale i cíl teroristických útoků. To vše v sobě skrývá New York, velké jablko, které nikdy nespí.

New York je největším městem státu New York (hlavním městem je menší město Albany), rozkládajícím se na východním pobřeží Spojených států amerických. Město se skládá z pěti částí (Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island) a má cca 8,3 miliónu obyvatel.

New York - základní údaje

Název: New York

Federální stát: New York

Stát: Spojené státy americké

Počet obyvatel: 8 300 000

Rozloha: 1 214 km²

Nadmořská výška: 10 m.n.m.

Hustota obyvatel: 10 316 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestanské křesťanství

Telefonní předvolba: +1 917, +1 646, +1 212

Město samo o sobě je centrem obchodu, financí, módy, reklamy a mnoha dalších oborů, právě proto se mu přezdívá nikdy nespící metropole. Hrubý domácí produkt samotného New Yorku patří mezi dvacet největších HDP světových států.

NY je také městem mrakodrapů, obrys Manhattanu se objevil v bezpočtu filmů i televizních seriálů, mnoho lidí má tuto část města pověšenou doma na zdi. Město je bohužel známo také jedním z nejhrozivějších teroristických útoků, kdy 11. září 2001 spadly po útoku letadel obě věže Světového obchodního centra. Na jejich místě v současné době stojí nový mrakodrap nazvaný One World Trade Center.

Historie

Oblast, na které se nyní nachází město New York, byla v 16. století, kdy ji objevil italský cestovatel Giovanni da Verrazzano, osídlena Indiány z kmene Lenape. Na místě nynějšího Manhattanu vznikla v roce 1614 evropská osada Nový Amsterdam, jež byla podle legendy postavena na půdě zakoupené od Indiánů za skleněné korálky v hodnotě 24 dolarů. Své současné jméno New York dostal v roce 1664 s příchodem Angličanů. V roce 1789 byl zvolen první prezident George Washington, v roce 1857 vznikl dnes již věhlasný Central Park a roku 1904 bylo otevřeno metro.

Díky rozkvětu obchodu, průmyslu i migračních vln se New York již v roce 1948 stal nejlidnatějším městem světa, kdy předstihl Londýn. Po druhé světové válce začalo na svém významu nabývat finanční centrum v čele s Wall Street a diplomatické centrum v čele s OSN. V roce 2000 dostáhlo město při sčítání lidu největšího počtu obyvatel ve své historii.

Turistické zajímavosti

Foto: William Warby

New York patří mezi jedno z mála míst na světě, kam se chce podívat opravdu každý. Město denně navštěvují tisíce turistů, kteří touží na vlastní oči vidět zajímavosti zobrazené v průvodcích. Mezi ty neznámější patří bezesporu Socha Svobody stojící na Ostrově svobody od roku 1886. 93 metrů vysoká socha připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost v roce 1776. Socha byla v roce 1984 zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Dalším významným symbolem NY jsou mrakodrapy Empire State Building a Chrysler Building (zástupce stylu Ard Deco, podle odborníků jeden z nejhodnotnějších mrakodrapů ve městě). Své místo má mezi turisty také Central Park (obdélníkový park v centru města s rozlohou 4 km x 800 m), Time Square s miliony blikajících reklam, nákupní ulice 5th Avenue nebo znak bohatství Rockefeller Center. Město není chudé ani na kulturu, nachází se zde síť kulturních center Metropolitan Opera, známá koncertní síň Carnegie Hall nebo divadla na Broadwayi. Sportovní fanoušci pak mohou navštívit zápas baseballu NY Yankees nebo amerického fotbalu NY Giants.

Počasí

I když by jeden řekl, že New York se bude díky lokaci u pobřeží pyšnit celoročním sluníčkem, bohužel to tak není. Pro město je typické vlhké klima a spíše deštivé a chladnější počasí, což však neplatí pro období léta, které je naopak suché a horké. Město netrpí na výskyt hurikánů, i když jej mohou velmi výjimečně také zasáhnout. Vhodným obdobím pro návštěvu je samozřejmě léto, kromě toho také začátek roku, který je bohatý na státní svátky doprovázené různými oslavami a průvody městem.

Neholdujete-li davům turistů, navštivte město na podzim, což je období pokládané za hluché místo v turistické sezoně. Pro odvážlivce je pak ideálním dnem k návštěvě památek 11. září. V tento den rozhodně nebudete muset stát ani jednu frontu na lístky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy