Alanya

17. 11. 2014 10:47
Pokud chcete zažít nefalšovanou tureckou atmosféru, vypravte se do Alanye ležící na jižním pobřeží Turecka, na malém poloostrově vybíhajícím do Středozemního moře.
Turecké město Alanya
Turecké město Alanya | Foto: Thinkstock

Najdete zde pravý opak toho, co nabízí milionová Antalya, se kterou si lidé Alanyi často pletou.

Alanya má oproti Antalyi desetinu populace a tureckého ducha. Naleznete zde sice cosi jako nablýskané centrum s přístavem, zbytek města je ale přesně takový, aby turistům ukázal to pravé turecké – a tedy útulné kavárny, trhy plné koření a čerstvého ovoce a parky doslova vybízející k odpočinku. Město má výbornou polohu mezi štíty hor a mořem, navíc je opticky rozdělené na dvě poloviny kopcem, na kterém je postaven hrad.

Alanya - základní informace

Název: Alanya           

Stát: Turecko

Počet obyvatel: 105 000

Rozloha: 1 582 km²

Nadmořská výška: 0 - 250 m.n.m.

Hustota obyvatel: 250 obyv./km²

Náboženství: islám

Telefonní předvolba: +90242

Jelikož jde o město relativně mladé, proto i městská zástavba je na první pohled nová. Nejde však o žádné šedé paneláky, Turci si zde dali záležet na rozmanitosti a každý většinou čtyřpatrový dům hraje všemi barvami i dispozicemi. Ve městě často narazíte na různé odkazy na Kleopatru, jmenuje se tak jedna ze dvou místních pláží, ale i spousta hotelů nebo restaurací. Její přítomnost je dána tím, že zde ve starověku pobývala s římským vojevůdcem Antoniem, který jí prý toto území dal darem. Těžko říct, zda je to pravda, říká se ale, že Kleopatřina pláž je jednou z nejkrásnějších na světě, protože na ni prý Antonio nechal navozit ten nejjemnější písek. Kromě toho narazíte také na spoustu mešit, ze kterých se pětkrát denně ozývají hlasité pobídky k modlení. Z toho vám bude zcela jasné, které z náboženství ve městě převažuje. Zde jej však naleznete v té pro Evropany příjemnější formě a navíc vám v každé mešitě hrdě a bez předsudků vysvětlí, jaké jsou jejich principy.

Historie

Název města se v minulosti několikrát měnil podle toho, kdo zde právě vládnul. Ve starověku ze město pod nadvládou Řeků jmenovalo Korakesion, Turci jej později přejmenovali na Alayii, což se dále změnilo se vznikem republiky, kdy město prezident Atatürk pojmenoval jako Alanya, což se zachovalo dodnes. V každém případě se první zmínky o osídlení této oblasti vrací až do starší doby kamenné, tedy zhruba do let 20 000 před naším letopočtem. Právě z tohoto období se dochovala jeskyně Karain, ležící na severu města. V roce 2000 př. n. l. byla Alanya součástí Lýdské říše, která byla v 6. století př. n. l. poražena národy ze západu Anatolie. V 1. století př. n. l. nařídil král Attolos II. svým vojskům, aby šly hledat „ráj na zemi“. Ty jej nalezly právě v této části Turecké riviéry. Po smrti krále město připadlo Římanům a za jejich vlády byly v 6. století postaveny městské hradby a řada dalších památek.

V 7. století do města dorazil islám a s ním i stavba nového opevnění. Ve 13. století se město pod vládou sultána Alaeddina Keykubata nebývale rozrostlo, zvětšily se městské hradby, pirátská pevnost na kopci se rozrostla v hrad a své důležitosti nabyl také přístav. Sultán v té době nechal postavit také několik zahrad a pavilonů, které zde můžete najít i dnes. Po sultánově smrti město podléhalo až do 15. století několika invazím ze strany Mongolů, obyvatel Anatolie, Kypru, Egyptu a Řecka, až bylo v roce 1471 připojeno k Osmanské říši, která jej v roce 1571 připojila k nově vzniklé provincii Kypr. Po druhé světové válce bylo město připsáno Itálii, dokud nebylo v roce 1923 navráceno Turecké republice.

Turistické zajímavosti

Turecké město Alanya
Turecké město Alanya | Foto: Thinkstock

Dominantou města je zajisté hrad stojící na malém poloostrově vybíhajícím do moře. Na jeho vrchol se můžete vypravit pěšky, nebo vás tam doveze jeden ze stovek žlutých autobusů projíždějících denně tuto trasu tam a zpět. Cestou k hradu si můžete projít hradby, jejichž délka dosahuje neuvěřitelných 6,5 kilometrů. Zajímavá je zde především spodní bašta a úzká vstupní brána s perským nápisem. Prohlédnout si můžete také mešitu a hřbitov. Do samotného hradu se platí vstupné, ale kromě plochy s několika starými stavbami vám toho mnoho nenabídne. Celkově má areál 83 věží, 140 bašt a na 400 cisteren na vodu, z nichž některé fungují dodnes.

V přístavu pod pevností se nachází osmiúhlá 33 metrů vysoká Černá věž z roku 1226. Po staletí sloužila pro vojenské účely a dnes drží tajemnou stráž nad přístavem. Na oddych od historie si můžete zajít na nákupy. Levné je zde především zlato a výrobky z kůže, o poznání dražší jsou již koberce, jejich nákup však patří mezi zdejší divadelní vystoupení. Pokud se rozhodnete jednu z takových výroben navštívit, čeká vás show létajících koberců nevídaných barev, vzorů a velikostí. 

Počasí

Mírné středozemní podnebí v Alanyi zaručuje stabilní slunečné počasí. Teplota vzduchu se v nejteplejších dnech umí vyšplhat až ke 40 stupňům, od moře však stále vane mírný větřík. Přesto je nejvhodnější dobou k návštěvě období jara a podzimu, léto se doporučuje pouze pro tradiční slunné dovolené.

 

Právě se děje

Další zprávy