Hlavním posláním NATO je "ochrana svobody a bezpečnosti všech jeho členů politickými i vojenskými prostředky v souladu se zásadami Charty OSN". Sdružuje nezávislé státy v rámci programu kolektivní obrany a umožňuje jim lepší spolupráci na úrovni politické, vojenské a hospodářské, stejně jako ve vědě, výzkumu a dalších oblastech. Princip kolektivní obrany stanovuje především článek 5 Washingtonské smlouvy, podle nějž je útok na jednu z členských zemí považován za útok na všechny.
Hlavním rozhodovacím orgánem je Severoatlantická rada (North Atlantic Council, NAC), hlavním výkonným funkcionářem generální tajemník, kterým byl od dubna roku 2009 Dán Anders Fogh Rasmussen. Toho od 1. října 2014 nahradí norský premiér Jens Stoltenberg. Dalšími rozhodovacími orgány jsou Výbor pro obranné plánování, Skupina pro jaderné plánování a Vojenský výbor NATO.
V roce 1948 v odpověď na vzrůstající roztahovačnost SSSR podepsalo v Bruselu pět států - Belgie, Nizozemí, Spojené království, Lucembursko a Francie - smlouvu o vytvoření systému společné obrany. Přizvaly další evropské státy - Dánsko, Island, Itálii, Norsko a Portugalsko a zahájily jednání s USA a Kanadou. Podpisem Washingtonské smlouvy pak bylo v roce 1949 oficiálně založeno NATO.
V roce 2010 bylo NATO aktivní v těchto zahraničních misích - AlliedProtector (Adenský záliv), KFOR (Kosovo), Active Endeavour (Středomoří), ISAF (Afghánistán) a NTM-I (Irák). V roce 2011 se státy NATO účastnily intervence v Libyi.
Česká republika byla do NATO přijata 12. března 1999. V současné době je členem NATO 30 zemí. Nejnovějšími členy jsou od června 2017 Černá Hora a od března 2020 Severní Makedonie.