Mnichov

7. 7. 2014 10:35
Hlavní město Bavorska a třetí největší město Německa je v myslích turistů zapsané především pivním festivalem Oktoberfest a bílými klobásami.
Foto: Thinkstock

Zaslouží si však mnohem větší pozornost, už jen pro svou bohatou historii a několik mimořádných architektonických památek.

Navzdory své pověsti je Mnichov kosmopolitním městem plným roztomilých protikladů.

V tichém souladu zde spolu existují pivní zahrádky a všudypřítomné vozy BMW, malebná zákoutí a moderní mrakodrapy a prvky baroka vedle modernismu. Oněm pivním zahrádkám se zde paradoxně říká sklepení. Podle staré tradice je sládkům povoleno čepovat pivo přímo v místě výroby, aby však byli ochráněni ostatní hostinští, je jim zakázáno prodávat veškeré pokrmy.

Vznik slavného Oktoberfestu je datován k roku 1810, kdy se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského a Terezy Sasko-Hildeburgské. Na oslavu bylo tehdy přizváno celé město a díky úspěšnosti se opakovala každý rok v září. Svůj název pak pivní festival získal proto, že končí o prvním říjnovém víkendu. Na Tereziánskou louku o velikosti 64 akrů se každý rok sjede kolem šesti milionů lidí.

Nachází se zde také největší evropský park (Anglický park) založený v roce 1789. Na rozloze čtyř kilometrů čtverečních naleznete 75 kilometrů cestiček, umělý kanál, jezero a výletní restauraci. Na své si zde přijdou i milovníci pověstného německého nudismu, v roce 1960 zde byla zřízena nudistická louka, která si získala věhlas po celé Evropě.

V roce 1972 se zde konaly 20. letní olympijské hry.

Historie

Podle historických pramenů Mnichov existoval již v 8. století, kdy zde byla zřízena pobočka mnichů z kláštera Tegernsee. První písemná zmínka pochází však z roku 1158, kdy bavorský a saský vévoda Jindřich Lev nechal poblíž tohoto sídla mnichů postavit most přes řeku Isar.

V letech 1214 až 1217 získal Mnichov městská práva. V té době město získalo druhé hradby a začaly se zde stavět paláce a hrady. V roce 1328 byl vévoda Ludvík korunován na římského císaře a od té doby jsou mnichovskými barvami černá a zlatá. Poté, co se Mnichov dočkal v pozdní gotice velkého kulturního rozkvětu, se stal roku 1506 hlavním městem celého Bavorska.

Mnichov - základní údaje

Název: Mnichov

Stát: Německo

Spolková země: Bavorsko

Počet obyvatel: 1 400 000

Rozloha: 310 km²

Nadmořská výška: 519 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 270 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +89

Na začátku 18. století měl Mnichov již 24 tisíc obyvatel a jejich počet se každých 30 let přibližně zdvojnásobil. Za vlády krále Ludvíka I. v polovině 19. století se Mnichov stal známým evropským centrem umění a věd.

Mnichov byl hlavním městem nacionálně socialistického hnutí a nacházel se zde dům, ve kterém Hitler od roku 1930 bydlel. Během druhé světové války došlo ke značnému poničení města, ale po válce se začalo znovu stavět podle původních plánů, takže město dostalo zpět svou původní tvář.

Turistické zajímavosti

V centru města se nachází náměstí Marienplatz s mariánským sloupem a Starou radnicí, v níž se dnes nachází Muzeum hraček.

Katedrála Frauenkirche v Mnichově patří se svými dvěma helmovými věžemi k nejznámějším dominantám města.
Katedrála Frauenkirche v Mnichově patří se svými dvěma helmovými věžemi k nejznámějším dominantám města. | Foto: Simona Holecová

Tou nejimpozantnější budovou je však Nová radnice, rozlehlý neogotický komplex z 2. poloviny 19. století se zdobenou fasádou a orlojem. Nachází se zde také kostel sv. Petra, nejstarší památka mnichovského historického jádra. Jen několik kroků od náměstí doslova narazíte na dominantu města, je jí kostel Panny Marie (Frauenkirche) z 15. století s nezaměnitelnými zelenými kopulemi. Gotická stavba je řešena velmi jednoduše, a přesto se na ni turisté nemohou vynadívat. Hlavně tehdy, kdy se do krajů rozléhá její radostná zvonkohra.

Ve městě se nachází mnoho muzeí, z nich za návštěvu stojí především Muzeum BMW mapující historii německé automobilky, dále Německé muzeum ležící na jednom z ostrovů na řece Isar a také jedna z nejstarších a nejvýznamnějších uměleckých galerií světa z roku 1836 s více než 800 obrazy evropské malby.

Vzpomínku na olympijské hry pak najdete na 291 metrů vysoké vyhlídkové a televizní věži Olympiaturm v Olympijském parku.

Počasí

Město se nachází na hranici mezi vlhkým atlantickým a suchým kontinentálním klimatem. Počasí v Mnichově je ovlivňováno blízkostí Alp i řeky Dunaj. Dá se tedy říct, že v Mnichově vlastně nikdy nevíte, jaké počasí skutečně bude, protože se neuvěřitelně rychle mění. Přesto pro Mnichov platí zhruba to samé jako pro města České republiky. Léta jsou zde přiměřené horká a zimy studené s množstvím sněhu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Epidemie covidu dál ustupuje, v pátek přibylo zhruba 2200 nových případů

Letní vlna epidemie covidu-19, která začala v Česku zpomalovat na konci července, dál slábne. Za pátek přibylo v zemi 2194 nových případů koronaviru, to je o 212 méně než před týdnem. Laboratoře odhalily uplynulý den 880 podezření na opakovanou nákazu, minulý pátek jich bylo o 89 víc. O dvě stovky se v mezitýdenním srovnání snížil počet hospitalizovaných s covidem, kterých je nyní 1025. Počet pacientů ve vážném stavu se výrazně nemění, před tímto víkendem jich bylo v nemocnicích 33.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Českém Švýcarsku byl v noci klid, drony objevily tři místa s vyšší teplotou

V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, uvedli v sobotu ráno hasiči.

V pátek hasiči požár po 20 dnech dohasili, nyní pokračuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. V sobotu se začnou vracet domů obyvatelé evakuovaných částí Hřenska a osad Mezná a Mezní Louky. Pro turisty zůstává tato část národního parku zavřená.

Podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka budou dál požářiště monitorovat také drony s termokamerami. Vrtulníky, které se na boji s ohněm podílely, v pátek odletěly, ještě odpoledne ale nabíraly vodu z Labe a prolévaly půdu nad Hřenskem. Ohniska je podle Vlčka důležité hlídat a případně včas zasáhnout. Helikoptéry se tak mohou v případě potřeby do oblasti vrátit do 30 minut.

před 48 minutami

Sněmovna reprezentantů schválila Bidenův sociální a klimatický balík

Americká Sněmovna reprezentantů schválila balík sociálních a klimatických opatření. Balík počítá s výdaji ve výši zhruba 430 miliard dolarů, které chce vláda použít například na snižování uhlíkových emisí. Na ekologická opatření je vyčleněno 374 miliard dolarů (devět bilionů Kč) a vláda plánuje zavést či zvýšit podporu pro nákup elektromobilů či instalaci solárních panelů a větrných elektráren.

Plánují se také daňové úlevy pro jadernou energetiku či technologie zachycování oxidu uhličitého. Dalších 64 miliard dolarů chce administrativa utratit ve zdravotnictví. Nový zákon umožňuje vládnímu programu zdravotního pojištění Medicare vyjednávat s farmaceutickými společnostmi o cenách léků, což by podle navrhovatelů mohlo vést k výrazným úsporám.

Plán počítá s dodatečnými příjmy či úsporami ve výši až 740 miliard dolarů v příštích deseti letech. Balík zavádí novou daň se sazbou 15 procent pro firmy s ročním ziskem nad jednu miliard dolarů. Odhadovaný výnos za deset let je 258 miliard dolarů. Dalších 70 miliard dolarů by do státní kasy měla přinést během deseti let nová daň ze zpětného odkupu akcií. Úspory realizované v programu Medicare pak Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhaduje na 288 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy