Mnichov

7. 7. 2014 10:35
Hlavní město Bavorska a třetí největší město Německa je v myslích turistů zapsané především pivním festivalem Oktoberfest a bílými klobásami.
Foto: Thinkstock

Zaslouží si však mnohem větší pozornost, už jen pro svou bohatou historii a několik mimořádných architektonických památek.

Navzdory své pověsti je Mnichov kosmopolitním městem plným roztomilých protikladů.

V tichém souladu zde spolu existují pivní zahrádky a všudypřítomné vozy BMW, malebná zákoutí a moderní mrakodrapy a prvky baroka vedle modernismu. Oněm pivním zahrádkám se zde paradoxně říká sklepení. Podle staré tradice je sládkům povoleno čepovat pivo přímo v místě výroby, aby však byli ochráněni ostatní hostinští, je jim zakázáno prodávat veškeré pokrmy.

Vznik slavného Oktoberfestu je datován k roku 1810, kdy se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského a Terezy Sasko-Hildeburgské. Na oslavu bylo tehdy přizváno celé město a díky úspěšnosti se opakovala každý rok v září. Svůj název pak pivní festival získal proto, že končí o prvním říjnovém víkendu. Na Tereziánskou louku o velikosti 64 akrů se každý rok sjede kolem šesti milionů lidí.

Nachází se zde také největší evropský park (Anglický park) založený v roce 1789. Na rozloze čtyř kilometrů čtverečních naleznete 75 kilometrů cestiček, umělý kanál, jezero a výletní restauraci. Na své si zde přijdou i milovníci pověstného německého nudismu, v roce 1960 zde byla zřízena nudistická louka, která si získala věhlas po celé Evropě.

V roce 1972 se zde konaly 20. letní olympijské hry.

Historie

Podle historických pramenů Mnichov existoval již v 8. století, kdy zde byla zřízena pobočka mnichů z kláštera Tegernsee. První písemná zmínka pochází však z roku 1158, kdy bavorský a saský vévoda Jindřich Lev nechal poblíž tohoto sídla mnichů postavit most přes řeku Isar.

V letech 1214 až 1217 získal Mnichov městská práva. V té době město získalo druhé hradby a začaly se zde stavět paláce a hrady. V roce 1328 byl vévoda Ludvík korunován na římského císaře a od té doby jsou mnichovskými barvami černá a zlatá. Poté, co se Mnichov dočkal v pozdní gotice velkého kulturního rozkvětu, se stal roku 1506 hlavním městem celého Bavorska.

Mnichov - základní údaje

Název: Mnichov

Stát: Německo

Spolková země: Bavorsko

Počet obyvatel: 1 400 000

Rozloha: 310 km²

Nadmořská výška: 519 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 270 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +89

Na začátku 18. století měl Mnichov již 24 tisíc obyvatel a jejich počet se každých 30 let přibližně zdvojnásobil. Za vlády krále Ludvíka I. v polovině 19. století se Mnichov stal známým evropským centrem umění a věd.

Mnichov byl hlavním městem nacionálně socialistického hnutí a nacházel se zde dům, ve kterém Hitler od roku 1930 bydlel. Během druhé světové války došlo ke značnému poničení města, ale po válce se začalo znovu stavět podle původních plánů, takže město dostalo zpět svou původní tvář.

Turistické zajímavosti

V centru města se nachází náměstí Marienplatz s mariánským sloupem a Starou radnicí, v níž se dnes nachází Muzeum hraček.

Katedrála Frauenkirche v Mnichově patří se svými dvěma helmovými věžemi k nejznámějším dominantám města.
Katedrála Frauenkirche v Mnichově patří se svými dvěma helmovými věžemi k nejznámějším dominantám města. | Foto: Simona Holecová

Tou nejimpozantnější budovou je však Nová radnice, rozlehlý neogotický komplex z 2. poloviny 19. století se zdobenou fasádou a orlojem. Nachází se zde také kostel sv. Petra, nejstarší památka mnichovského historického jádra. Jen několik kroků od náměstí doslova narazíte na dominantu města, je jí kostel Panny Marie (Frauenkirche) z 15. století s nezaměnitelnými zelenými kopulemi. Gotická stavba je řešena velmi jednoduše, a přesto se na ni turisté nemohou vynadívat. Hlavně tehdy, kdy se do krajů rozléhá její radostná zvonkohra.

Ve městě se nachází mnoho muzeí, z nich za návštěvu stojí především Muzeum BMW mapující historii německé automobilky, dále Německé muzeum ležící na jednom z ostrovů na řece Isar a také jedna z nejstarších a nejvýznamnějších uměleckých galerií světa z roku 1836 s více než 800 obrazy evropské malby.

Vzpomínku na olympijské hry pak najdete na 291 metrů vysoké vyhlídkové a televizní věži Olympiaturm v Olympijském parku.

Počasí

Město se nachází na hranici mezi vlhkým atlantickým a suchým kontinentálním klimatem. Počasí v Mnichově je ovlivňováno blízkostí Alp i řeky Dunaj. Dá se tedy říct, že v Mnichově vlastně nikdy nevíte, jaké počasí skutečně bude, protože se neuvěřitelně rychle mění. Přesto pro Mnichov platí zhruba to samé jako pro města České republiky. Léta jsou zde přiměřené horká a zimy studené s množstvím sněhu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy