Drážďany

10. 6. 2014 11:53
Málokteré německé město je tak obsypáno barokními památkami, jako právě Drážďany. Dnešní podoba města si uchovává onu spořádanost, na jakou jsme v Německu zvyklí.
Drážďany
Drážďany | Foto: Thinkstock

Málokteré německé město je tak obsypáno barokními památkami, jako právě Drážďany. Navzdory tomu, jakou ránu město dostalo při bombardování v roce 1945, si jeho dnešní podoba uchovává onu spořádanost, na jakou jsme v Německu zvyklí.

Drážďany zastávají funkci hlavního města německé spolkové země Sasko a jsou politickým centrem se sídlem zemské vlády sněmu a dalších zemských úřadů. Díky své přírodní poloze na řece Labi, mezi Lužickými a Krušnými horami, a baroknímu architektonickému půvabu se městu přezdívá Florencie na Labi. Je toho ale více, čím mohou jít Drážďany příkladem pro ostatní středoevropská města. Jsou totiž téměř posety zelenými plochami a nikde na zemi nezahlédnete ani papírek.

Drážďany - základní údaje

Název: Drážďany
Stát: Německo
Spolková země: Sasko
Počet obyvatel: 530 000
Rozloha: 328 km²
Nadmořská výška: 113 m.n.m.
Hustota obyvatel: 1 542 obyv./km²
Náboženství: protestantské a římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +35 1

Doslova sklonit k zemi se pak musí každý turista, který postupně obdivuje opravené a znovu vystavěné paláce a kostely, jež by byly bez patřičné péče drážďanských patriotů dávno srovnány se zemí. Název města byl odvozen od starosrbského „Drežďany“ a znamená „lid z oblasti bažin a lužních lesů“. Drážďany skutečně kdysi byly rybářskou vesnicí, která se ale postupně přeměnila v královskou rezidenci a lázeňské město. V roce 2006 oslavily 800 let.

Historie

První zmínky o slovanské osadě s názvem Drežďany pocházejí z 12. století. Od nepaměti zde také bylo sídlo saských vévodů. Ve středověku se rozvíjel obchod, řemeslo i zemědělství a také byly postaveny první, dodnes existující budovy, jako například kostel Sv. Kříže nebo kostel Panny Marie.

Postupem let byly nové a nové budovy stavěny na základech budov starých, proto je dnes možné navštěvovat na tolika místech pozůstatky původních budov ve formě katakomb. V roce 1806 bylo Saské vévodství přeměněno na Saské království a Drážďany se staly jeho hlavním městem.

Počátkem 20. století zde byl vystavěn komplex Technické univerzity, jež patřím mezi největší na světě. Zajímavá je nejen blokem budov v cihlovém neoklasicismu s prvky art deca, ale také nejsilnějším výzkumným prostorem východního Německa.

Výrazným způsobem změnila městu tvář druhá světová válka, kdy v polovině února roku 1945 Drážďany téměř podlehly náletům spojeneckých vojsk. Útok je dodnes označován za požární bouři nebo také velký kobercový nálet a údajně při něm zemřelo na 25 tisíc lidí.

Turistické zajímavosti

Památkou v Drážďanech ze všech nejzajímavější, která dodnes dojímá návštěvníky města k slzám, je Frauenkirche, tedy kostel Panny Marie. Tento protestantský chrám byl zničen při náletech v roce 1945 a po sjednocení Německa opět postaven. Pro novou stavbu však byly použity veškeré pozůstatky staré budovy, které byly pečlivě zaevidovány a umístěny na stejné místo. Oprava této budovy trvala 12 let a stála zhruba 5 miliard korun, dnes se však mohou místní i všichni návštěvníci kochat netradičním kostelem s 43% podílem původního materiálu, který byl znovu vysvěcen v roce 2005.

Drážďanská galerie Zwinger. Ilustrační snímek.
Drážďanská galerie Zwinger. Ilustrační snímek. | Foto: Christoph Münch, Dresden.de

Kromě něj se ve městě nachází řada barokních budov, mezi nejvýznamnější patří například klenotnice drážďanských uměleckých sbírek Zwinger, římskokatolická katedrála Nejsvětější trojice známá jako Hofkirche nebo Saská státní opera Semperoper.

Za zmínku stojí také takzvaný Fürstenzug, nástěnný obraz zobrazující 35 postav knížat a 59 dalších osob složený z porcelánových kousků svého druhu největší na světě. Nachází se v uličce mezi Hofkirche a Frauenkirche, dlouhý je 102 metrů a skládá se z 25 tisíc miniaturních kachlíků. Tato pozoruhodná památka byla vytvořena roku 1876 Wilhelmem Waltherem původně jako freska, která však rychle podléhala nepřízni počasí.

Ve městě narazíte i na několik netradičních budov, jednou z nich je „tabáková mešita“ Yenidze nesoucí podobu arabské mešity s 60metrovým minaretem nebo nová synagoga ve tvaru dvou krychlí.

Počasí

Drážďany leží jen malý kousek od hranic s Českou republikou, a tak se o  počasí v Drážďanech dá říct asi to samé jako o počasí v Česku. Středoevropské klima se odráží ve střídání čtyř ročních období, z nichž jaro umí být slunečné, léto horké, podzim upršený a zima mrazivá. Vydat se na návštěvu do Drážďan tak můžete kdykoliv. Pokud pro svou cestu zvolíte letní měsíce, věřte, že centrum města umí být díky velké betonové zástavbě opravdovou ohnivou výhní.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2 000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy