Málokteré německé město je tak obsypáno barokními památkami, jako právě Drážďany. Navzdory tomu, jakou ránu město dostalo při bombardování v roce 1945, si jeho dnešní podoba uchovává onu spořádanost, na jakou jsme v Německu zvyklí.
Drážďany zastávají funkci hlavního města německé spolkové země Sasko a jsou politickým centrem se sídlem zemské vlády sněmu a dalších zemských úřadů. Díky své přírodní poloze na řece Labi, mezi Lužickými a Krušnými horami, a baroknímu architektonickému půvabu se městu přezdívá Florencie na Labi. Je toho ale více, čím mohou jít Drážďany příkladem pro ostatní středoevropská města. Jsou totiž téměř posety zelenými plochami a nikde na zemi nezahlédnete ani papírek.
Drážďany - základní údaje
Název: Drážďany
Stát: Německo
Spolková země: Sasko
Počet obyvatel: 530 000
Rozloha: 328 km²
Nadmořská výška: 113 m.n.m.
Hustota obyvatel: 1 542 obyv./km²
Náboženství: protestantské a římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +35 1
Doslova sklonit k zemi se pak musí každý turista, který postupně obdivuje opravené a znovu vystavěné paláce a kostely, jež by byly bez patřičné péče drážďanských patriotů dávno srovnány se zemí. Název města byl odvozen od starosrbského „Drežďany“ a znamená „lid z oblasti bažin a lužních lesů“. Drážďany skutečně kdysi byly rybářskou vesnicí, která se ale postupně přeměnila v královskou rezidenci a lázeňské město. V roce 2006 oslavily 800 let.
Historie
První zmínky o slovanské osadě s názvem Drežďany pocházejí z 12. století. Od nepaměti zde také bylo sídlo saských vévodů. Ve středověku se rozvíjel obchod, řemeslo i zemědělství a také byly postaveny první, dodnes existující budovy, jako například kostel Sv. Kříže nebo kostel Panny Marie.
Postupem let byly nové a nové budovy stavěny na základech budov starých, proto je dnes možné navštěvovat na tolika místech pozůstatky původních budov ve formě katakomb. V roce 1806 bylo Saské vévodství přeměněno na Saské království a Drážďany se staly jeho hlavním městem.
Počátkem 20. století zde byl vystavěn komplex Technické univerzity, jež patřím mezi největší na světě. Zajímavá je nejen blokem budov v cihlovém neoklasicismu s prvky art deca, ale také nejsilnějším výzkumným prostorem východního Německa.
Výrazným způsobem změnila městu tvář druhá světová válka, kdy v polovině února roku 1945 Drážďany téměř podlehly náletům spojeneckých vojsk. Útok je dodnes označován za požární bouři nebo také velký kobercový nálet a údajně při něm zemřelo na 25 tisíc lidí.
Turistické zajímavosti
Památkou v Drážďanech ze všech nejzajímavější, která dodnes dojímá návštěvníky města k slzám, je Frauenkirche, tedy kostel Panny Marie. Tento protestantský chrám byl zničen při náletech v roce 1945 a po sjednocení Německa opět postaven. Pro novou stavbu však byly použity veškeré pozůstatky staré budovy, které byly pečlivě zaevidovány a umístěny na stejné místo. Oprava této budovy trvala 12 let a stála zhruba 5 miliard korun, dnes se však mohou místní i všichni návštěvníci kochat netradičním kostelem s 43% podílem původního materiálu, který byl znovu vysvěcen v roce 2005.
Kromě něj se ve městě nachází řada barokních budov, mezi nejvýznamnější patří například klenotnice drážďanských uměleckých sbírek Zwinger, římskokatolická katedrála Nejsvětější trojice známá jako Hofkirche nebo Saská státní opera Semperoper.
Za zmínku stojí také takzvaný Fürstenzug, nástěnný obraz zobrazující 35 postav knížat a 59 dalších osob složený z porcelánových kousků svého druhu největší na světě. Nachází se v uličce mezi Hofkirche a Frauenkirche, dlouhý je 102 metrů a skládá se z 25 tisíc miniaturních kachlíků. Tato pozoruhodná památka byla vytvořena roku 1876 Wilhelmem Waltherem původně jako freska, která však rychle podléhala nepřízni počasí.
Ve městě narazíte i na několik netradičních budov, jednou z nich je „tabáková mešita“ Yenidze nesoucí podobu arabské mešity s 60metrovým minaretem nebo nová synagoga ve tvaru dvou krychlí.
Počasí
Drážďany leží jen malý kousek od hranic s Českou republikou, a tak se o počasí v Drážďanech dá říct asi to samé jako o počasí v Česku. Středoevropské klima se odráží ve střídání čtyř ročních období, z nichž jaro umí být slunečné, léto horké, podzim upršený a zima mrazivá. Vydat se na návštěvu do Drážďan tak můžete kdykoliv. Pokud pro svou cestu zvolíte letní měsíce, věřte, že centrum města umí být díky velké betonové zástavbě opravdovou ohnivou výhní.