Hamburk

12. 1. 2015 16:01
Druhé největší město Německa a jeho největší přístav je často označován jako evropská brána do světa.
Hamburk - Staré město
Hamburk - Staré město | Foto: Thinkstock

V Hamburku od nepaměti kotví velké dopravní lodě i zaoceánské parníky a část přístavu je dokonce ve správě České republiky.

Hamburk - základní údaje

Název: Hamburk
Stát: Německo
Spolková země: Hamburk
Počet obyvatel: 1 754 000
Rozloha: 755 km²
Nadmořská výška: 245 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 339 obyv./km²
Náboženství: protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: + 40

Hamburk patří mezi devět německých měst, která jsou dnes označována za hanzovní. Do spolku Hanza však město patřilo již ve středověku. Nachází se na severu Německa na dolním toku Labe při jeho ústí do Severního moře a pyšní se tím, že se v něm nachází na dva a půl tisíce mostů. K Severnímu moři je to však z Hamburku překvapivě ještě zhruba 100 km. I tak je ale Labe v centru města natolik hluboké, že v něm může kotvit na 13 000 námořních lodí, co jich sem v průběhu roku přijede. Část hamburského přístavu Moľdauhafen má od roku 1920 na 99 let pronajatou i Česká republika jako důsledek postavení Československa na straně vítězů první světové války. Německo zde nesmí zasahovat do provozu plavidel a ČR zde vykonává svrchovanou moc jako na jakémkoliv jiném území ČR.

V Hamburku si jinak každý návštěvník přijde na své. Je zde velké množství kulturních zařízení včetně známých divadel a muzeí, moderních staveb, zábavních parků i zelených ploch. Zajít si můžete na údajně nejhříšnější třídu světa Reeperbahn, zarelaxovat k přehradě Alstersee nebo si prostě sednout do jedné z místní kavárniček či restaurací a rozjímat nad krásou tohoto zvláštního města. V 60. letech zde například započala svou kariéru skupina The Beatles, která hrávala po místních klubech.

Historie

I když první zmínky o Hamburku pocházejí ze 4. století před naším letopočtem, oficiálně město vzniklo v 9. století, přesněji v roce 834, kdy zde Karel Veliký založil arcibiskupství. Svůj název město dostalo zřejmě podle tvrze Hammaburg, kterou nechal v roce 808 postavit právě Karel Veliký na obranu křesťanského baptisteria. Hamburk byl od té doby několikrát okupován a také značně poničen. V roce 845 jej zničili Vikingové, v roce 1030 bylo město vypáleno polským králem Mieszkem II., v roce 1201 a 1214 pro změnu okupováno dánským králem Valdemarem II.

Městu s nevyhnuly ani přírodní pohromy, v roce 1350 60 % obyvatel zabil mor, velká část města zahynula také při požárech v roce 1284 a 1842. V roce 1189 věnoval císař Friedrich Barbarossa městu daňovou výjimku a právo obchodu na dolním toku Labe od Hamburku až k moři, proto se stal svobodným říšským městem. 12. století se tak neslo ve znamení zvýšení obchodu a všeobecného rozkvětu, kdy se Hamburku dostalo světového ohlasu díky vývozu piva.

V roce 1558 byla založena německá burza a v 17. století město díky vynikajícímu opevnění přežilo bez újmy třicetiletou válku. V roce 1815 byla Vídeňským kongresem potvrzena samostatnost Hamburku a jeho účast v německé konferedaci. V roce 1842 město zasáhl ničivý požár a polovina budov byla nenávratně zničena, proto je většina dnešních staveb novějšího data. Hamburk byl poničen také v průběhu druhé světové války, kdy byl jako přístav jasným cílem spojeneckých vojsk. V roce 1949 se stal součástí Spolkové republiky Německo.

Turistické zajímavosti

Centrum města je známé jako Staré město a je obklopeno volními plochami Vnější a Vnitřní Alster, které vznikly přehrazením řeky Alster. Vede zde promenádní třída Jungfernstieg, fotogenický symbol Hamburku. Jezero je rájem jachtařů, kanoistů a vodáků, nachází se zde romantické kanály pro projížďky na lodičkách.

V centru se na náměstí Rathausmarkt nachází mohutná městská radnice se 112 metrů vysokou věží. Uvnitř se nachází 647 pokojů, kde zasedá městská a spolková rada. Budova byla zničena při požáru v roce 1842, dnešní podobu ve stylu severoněmecké hanzovní neorenesance má z let 1886 až 1897. Za návštěvu stojí také barokní kostel sv. Michala, zvaný Michel. Je zasvěcen archandělu Michaelovi, který je vyobrazen na bronzové soše nad hlavním portálem. Pyšní se 132 metrů vysokou věží, která je volně přístupná všem návštěvníkům.

Hamburk - Hafen City
Hamburk - Hafen City | Foto: Thinkstock

Z moderní architektury nesmíte minout čtvrť Hafen City (Přístavní město), které dominuje budova Elbphilharmonie, nádherná koncertní hala vysoká 110 metrů, ležící přímo na břehu Labe na střeše starého cihlového skladiště. Historická čtvrť Speicherstadt zase nabízí největší souvislý komplex skladových budov na světě z roku 1883. Červené cihlové budovy jsou umělecky nasvíceny a jde o jedno z nejfotogeničtějších míst v Hamburku. Ve čtvrti Kontorhaus najdete kancelářské budovy ze začátku 20. století, které jako jedny z mála nebyly zničeny ani během druhé světové války. Mezi nimi vyniká netradičně tvarovaný Chilský dům z roku 1920.

Počasí

Podnebí v Hamburku je charakteristické častými dešti a silným větrem vanoucím od západu, který přináší vlhký vzduch od Severního moře. Léta jsou zde teplá, ale deštivá, i když slunečné dny zde nejsou zase tak vzácné. Zimy jsou chladné, často mrzne a teploty padají pod mínus 2 stupně. V nejchladnějších měsících se ve městě bruslí na zamrznutém Labi. Velmi příjemné je v Hamburku jaro, kdy kvetou parky a zahrady.

 

Právě se děje

Další zprávy