Michal Horáček

31. 5. 2016 23:40
Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent a vystudovaný antropolog. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako textař ve spolupráci s hudebníkem Petrem Hapkou a jako zakladatel sázkové společnosti Fortuna.
Michal Horáček
Michal Horáček | Foto: DVTV

Před rokem 1989 působil jako černý bookmaker na závodišti v Chuchli. Díky zájmu o dostihy a chov koní začal v 70. letech psát pro zahraniční publikace a stal se korespondentem dostihových časopisů ve Velké Británii, Austrálii a USA. Za své články byl v roce 1982 oceněn novinářskou cenou a získal stipendium na World Press Institut, které absolvoval v roce 1984. Po svém návratu začal psát pro týdeník Mladý svět.

Michal Horáček - biografie

PhDr. Michal Horáček, Ph.D. se narodil 23. července 1952 v Praze. Je synem divadelního dramaturga a překladatele Vladimíra Horáčka a psycholožky Evy Horáčkové, rozené Heyrovské. Jeho prastrýc Jaroslav Heyrovský byl první Čech, který získal Nobelovu cenu, a to v roce 1959 za objev polarografie (obor chemie). Po maturitě v roce 1970 byl přijat na Fakultu sociálních věd a publicistiky UK odkud byl na zásah STB vyloučen. V roce 2007 získal titul magistra na Fakultě humanitních studií UK (obecná antropologie), v roce 2011 v rámci doktorandského studia obhájil na téže fakultě disertační práci na téma Habitus hazardního hráče. Etnografická rekonstrukce radikální alternativy v období reálného socialismu a získal titul Ph.D.

Od roku 1976 do roku 2010 byl ženatý s novinářkou Rut Horáčkovou, roz. Vavákovou (* 1953), se kterou mají dvě děti – Filipa Horáčka (* 1978) a Rut Horáčkovou (* 1987). Se svou druhou manželkou (2012), kostýmní výtvarnicí Michaelou Hořejší má dceru Julii (*2011).

V létě 1989 založil spolu s Michaelem Kocábem občanskou iniciativu MOST, jež měla zprostředkovat jednání mezi představiteli komunistické strany a nezávislých sdružení. Tato aktivita nakonec vyústila v setkání tehdejšího předsedy vlády Ladislava Adamce se zástupci Občanského fóra včele s Václavem Havlem, jež vedla k dohodě o zrušení vedoucí úlohy KSČ zakotvené v ústavě a k prvním svobodným volbám.

Znalost dostihového prostředí mu umožnila založit v roce 1990 spolu s dalšími třemi společníky sázkovou kancelář Fortuna, ve které měl funkci předsedy představenstva. V roce 2004, kdy měla Fortuna mnohamiliardový roční obrat a několik set poboček v ČR, v Polsku a na Slovensku, ji prodali investiční společnosti Penta. Po prodeji Fortuny se začal věnovat především vlastním tvůrčím projektům, mezi které patří publikace knih, esejů, produkce hudebních alb, na kterých se podílel jako autor textů a psaní poezie, jež v roce 2009 vyvrcholilo hudebně dramatickým dílem Kudykam a sbírkou villonských balad Český kalendář.

Michal Horáček je autorem devíti knih prózy a dvou sbírek poezie. Jako textař se podílel na vydání celkem 13 alb, z nichž řadu sám produkoval. Největší umělecký ohlas získal za své texty k písním, které zhudebnil Petr Hapka, mimo jiné pro Hanu Hegerovou, Vlado Müllera, Františka Segrada a další. V roce 1997 byl zvolen předsedou Rady Akademie populární hudby, která udílí hudební ceny Anděl. Během tří let v čele této instituce přispěl ke změně její struktury a nastavil nový směr jejího působení.

Kandidatura na prezidenta

Na jaře 2016 oznámil svou možnou kandidaturu na prezidenta České republiky ve volbách v roce 2018. V listopadu pak svou kandidaturu potvrdil.

Podle svých slov chce co nejvíce spojovat lidi a za nejhorší ze všeho považuje v politice mstivost. "Chci mstivost odstranit z našeho života, chci být spojovatelem, chci, abychom dodržovali závazky vůči EU a NATO," podotkl.

Podrobný program představuje na svém webu.

 

Právě se děje

Další zprávy