Michal Horáček

31. 5. 2016 23:40
Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent a vystudovaný antropolog. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako textař ve spolupráci s hudebníkem Petrem Hapkou a jako zakladatel sázkové společnosti Fortuna.
Michal Horáček
Michal Horáček | Foto: DVTV

Před rokem 1989 působil jako černý bookmaker na závodišti v Chuchli. Díky zájmu o dostihy a chov koní začal v 70. letech psát pro zahraniční publikace a stal se korespondentem dostihových časopisů ve Velké Británii, Austrálii a USA. Za své články byl v roce 1982 oceněn novinářskou cenou a získal stipendium na World Press Institut, které absolvoval v roce 1984. Po svém návratu začal psát pro týdeník Mladý svět.

Michal Horáček - biografie

PhDr. Michal Horáček, Ph.D. se narodil 23. července 1952 v Praze. Je synem divadelního dramaturga a překladatele Vladimíra Horáčka a psycholožky Evy Horáčkové, rozené Heyrovské. Jeho prastrýc Jaroslav Heyrovský byl první Čech, který získal Nobelovu cenu, a to v roce 1959 za objev polarografie (obor chemie). Po maturitě v roce 1970 byl přijat na Fakultu sociálních věd a publicistiky UK odkud byl na zásah STB vyloučen. V roce 2007 získal titul magistra na Fakultě humanitních studií UK (obecná antropologie), v roce 2011 v rámci doktorandského studia obhájil na téže fakultě disertační práci na téma Habitus hazardního hráče. Etnografická rekonstrukce radikální alternativy v období reálného socialismu a získal titul Ph.D.

Od roku 1976 do roku 2010 byl ženatý s novinářkou Rut Horáčkovou, roz. Vavákovou (* 1953), se kterou mají dvě děti – Filipa Horáčka (* 1978) a Rut Horáčkovou (* 1987). Se svou druhou manželkou (2012), kostýmní výtvarnicí Michaelou Hořejší má dceru Julii (*2011).

V létě 1989 založil spolu s Michaelem Kocábem občanskou iniciativu MOST, jež měla zprostředkovat jednání mezi představiteli komunistické strany a nezávislých sdružení. Tato aktivita nakonec vyústila v setkání tehdejšího předsedy vlády Ladislava Adamce se zástupci Občanského fóra včele s Václavem Havlem, jež vedla k dohodě o zrušení vedoucí úlohy KSČ zakotvené v ústavě a k prvním svobodným volbám.

Znalost dostihového prostředí mu umožnila založit v roce 1990 spolu s dalšími třemi společníky sázkovou kancelář Fortuna, ve které měl funkci předsedy představenstva. V roce 2004, kdy měla Fortuna mnohamiliardový roční obrat a několik set poboček v ČR, v Polsku a na Slovensku, ji prodali investiční společnosti Penta. Po prodeji Fortuny se začal věnovat především vlastním tvůrčím projektům, mezi které patří publikace knih, esejů, produkce hudebních alb, na kterých se podílel jako autor textů a psaní poezie, jež v roce 2009 vyvrcholilo hudebně dramatickým dílem Kudykam a sbírkou villonských balad Český kalendář.

Michal Horáček je autorem devíti knih prózy a dvou sbírek poezie. Jako textař se podílel na vydání celkem 13 alb, z nichž řadu sám produkoval. Největší umělecký ohlas získal za své texty k písním, které zhudebnil Petr Hapka, mimo jiné pro Hanu Hegerovou, Vlado Müllera, Františka Segrada a další. V roce 1997 byl zvolen předsedou Rady Akademie populární hudby, která udílí hudební ceny Anděl. Během tří let v čele této instituce přispěl ke změně její struktury a nastavil nový směr jejího působení.

Kandidatura na prezidenta

Na jaře 2016 oznámil svou možnou kandidaturu na prezidenta České republiky ve volbách v roce 2018. V listopadu pak svou kandidaturu potvrdil.

Podle svých slov chce co nejvíce spojovat lidi a za nejhorší ze všeho považuje v politice mstivost. "Chci mstivost odstranit z našeho života, chci být spojovatelem, chci, abychom dodržovali závazky vůči EU a NATO," podotkl.

Podrobný program představuje na svém webu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Hotely v Česku ubytovaly v říjnu meziročně asi o 800 tisíc hostů více, převládali domácí turisté

V tuzemských hotelech se podle státní agentury CzechTourism v říjnu ubytovalo zhruba 1,1 milionu hostů. Oproti loňsku je to asi o 800 tisíc více. Návštěvnost hotelů dál nejvíce podporovali domácí turisté, kterých do nich v desátém měsíci letošního roku zavítalo přibližně 660 tisíc. Ze zahraničí dorazilo kolem 400 tisíc hostů, nejčastěji se jednalo o Němce. Obsazenost hotelů ke konci roku ovlivní zrušené vánoční trhy. Cestovatelé z ciziny se tak místo toho, aby přijeli do Česka, vydají do zemí, kde se adventní trhy konají. Agentura CzechTourism to ve čtvrtek sdělila na základě nových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z říjnových údajů ČSÚ je podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta patrné, že s rostoucí proočkovaností začali lidé znovu cestovat. "Markantní je to například u turistů z Izraele, kde se očkovalo velice rychle," uvedl. Tuzemské hotely v říjnu přivítaly 12 233 hostů z Izraele, v porovnání se stejným měsícem předkrizového roku 2019 jich bylo pouze o 1320 méně. Podobné je to u návštěvníků ze Saudské Arábie, propad hostů v hotelích za desátý měsíc ve srovnání s rokem 2019 činí zhruba osm procent.

"Bohužel aktuálně se situace vyvíjí opačným směrem. Turisté ze vzdálených zemí ve velkém ruší rezervované lety a cesty do Česka, a to především kvůli chybějícím adventním trhům. Vánoční atmosféra ve městech spojená s adventními trhy je pro řadu zahraničních turistů opravdu silným magnetem," řekl dále Herget.

Zdroj: ČTK
Další zprávy