Michal Horáček

31. 5. 2016 23:40
Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent a vystudovaný antropolog. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako textař ve spolupráci s hudebníkem Petrem Hapkou a jako zakladatel sázkové společnosti Fortuna.
Michal Horáček
Michal Horáček | Foto: DVTV

Před rokem 1989 působil jako černý bookmaker na závodišti v Chuchli. Díky zájmu o dostihy a chov koní začal v 70. letech psát pro zahraniční publikace a stal se korespondentem dostihových časopisů ve Velké Británii, Austrálii a USA. Za své články byl v roce 1982 oceněn novinářskou cenou a získal stipendium na World Press Institut, které absolvoval v roce 1984. Po svém návratu začal psát pro týdeník Mladý svět.

Michal Horáček - biografie

PhDr. Michal Horáček, Ph.D. se narodil 23. července 1952 v Praze. Je synem divadelního dramaturga a překladatele Vladimíra Horáčka a psycholožky Evy Horáčkové, rozené Heyrovské. Jeho prastrýc Jaroslav Heyrovský byl první Čech, který získal Nobelovu cenu, a to v roce 1959 za objev polarografie (obor chemie). Po maturitě v roce 1970 byl přijat na Fakultu sociálních věd a publicistiky UK odkud byl na zásah STB vyloučen. V roce 2007 získal titul magistra na Fakultě humanitních studií UK (obecná antropologie), v roce 2011 v rámci doktorandského studia obhájil na téže fakultě disertační práci na téma Habitus hazardního hráče. Etnografická rekonstrukce radikální alternativy v období reálného socialismu a získal titul Ph.D.

Od roku 1976 do roku 2010 byl ženatý s novinářkou Rut Horáčkovou, roz. Vavákovou (* 1953), se kterou mají dvě děti – Filipa Horáčka (* 1978) a Rut Horáčkovou (* 1987). Se svou druhou manželkou (2012), kostýmní výtvarnicí Michaelou Hořejší má dceru Julii (*2011).

V létě 1989 založil spolu s Michaelem Kocábem občanskou iniciativu MOST, jež měla zprostředkovat jednání mezi představiteli komunistické strany a nezávislých sdružení. Tato aktivita nakonec vyústila v setkání tehdejšího předsedy vlády Ladislava Adamce se zástupci Občanského fóra včele s Václavem Havlem, jež vedla k dohodě o zrušení vedoucí úlohy KSČ zakotvené v ústavě a k prvním svobodným volbám.

Znalost dostihového prostředí mu umožnila založit v roce 1990 spolu s dalšími třemi společníky sázkovou kancelář Fortuna, ve které měl funkci předsedy představenstva. V roce 2004, kdy měla Fortuna mnohamiliardový roční obrat a několik set poboček v ČR, v Polsku a na Slovensku, ji prodali investiční společnosti Penta. Po prodeji Fortuny se začal věnovat především vlastním tvůrčím projektům, mezi které patří publikace knih, esejů, produkce hudebních alb, na kterých se podílel jako autor textů a psaní poezie, jež v roce 2009 vyvrcholilo hudebně dramatickým dílem Kudykam a sbírkou villonských balad Český kalendář.

Michal Horáček je autorem devíti knih prózy a dvou sbírek poezie. Jako textař se podílel na vydání celkem 13 alb, z nichž řadu sám produkoval. Největší umělecký ohlas získal za své texty k písním, které zhudebnil Petr Hapka, mimo jiné pro Hanu Hegerovou, Vlado Müllera, Františka Segrada a další. V roce 1997 byl zvolen předsedou Rady Akademie populární hudby, která udílí hudební ceny Anděl. Během tří let v čele této instituce přispěl ke změně její struktury a nastavil nový směr jejího působení.

Kandidatura na prezidenta

Na jaře 2016 oznámil svou možnou kandidaturu na prezidenta České republiky ve volbách v roce 2018. V listopadu pak svou kandidaturu potvrdil.

Podle svých slov chce co nejvíce spojovat lidi a za nejhorší ze všeho považuje v politice mstivost. "Chci mstivost odstranit z našeho života, chci být spojovatelem, chci, abychom dodržovali závazky vůči EU a NATO," podotkl.

Podrobný program představuje na svém webu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy