Michal Horáček

31. 5. 2016 23:40
Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent a vystudovaný antropolog. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako textař ve spolupráci s hudebníkem Petrem Hapkou a jako zakladatel sázkové společnosti Fortuna.
Michal Horáček
Michal Horáček | Foto: DVTV

Před rokem 1989 působil jako černý bookmaker na závodišti v Chuchli. Díky zájmu o dostihy a chov koní začal v 70. letech psát pro zahraniční publikace a stal se korespondentem dostihových časopisů ve Velké Británii, Austrálii a USA. Za své články byl v roce 1982 oceněn novinářskou cenou a získal stipendium na World Press Institut, které absolvoval v roce 1984. Po svém návratu začal psát pro týdeník Mladý svět.

Michal Horáček - biografie

PhDr. Michal Horáček, Ph.D. se narodil 23. července 1952 v Praze. Je synem divadelního dramaturga a překladatele Vladimíra Horáčka a psycholožky Evy Horáčkové, rozené Heyrovské. Jeho prastrýc Jaroslav Heyrovský byl první Čech, který získal Nobelovu cenu, a to v roce 1959 za objev polarografie (obor chemie). Po maturitě v roce 1970 byl přijat na Fakultu sociálních věd a publicistiky UK odkud byl na zásah STB vyloučen. V roce 2007 získal titul magistra na Fakultě humanitních studií UK (obecná antropologie), v roce 2011 v rámci doktorandského studia obhájil na téže fakultě disertační práci na téma Habitus hazardního hráče. Etnografická rekonstrukce radikální alternativy v období reálného socialismu a získal titul Ph.D.

Od roku 1976 do roku 2010 byl ženatý s novinářkou Rut Horáčkovou, roz. Vavákovou (* 1953), se kterou mají dvě děti – Filipa Horáčka (* 1978) a Rut Horáčkovou (* 1987). Se svou druhou manželkou (2012), kostýmní výtvarnicí Michaelou Hořejší má dceru Julii (*2011).

V létě 1989 založil spolu s Michaelem Kocábem občanskou iniciativu MOST, jež měla zprostředkovat jednání mezi představiteli komunistické strany a nezávislých sdružení. Tato aktivita nakonec vyústila v setkání tehdejšího předsedy vlády Ladislava Adamce se zástupci Občanského fóra včele s Václavem Havlem, jež vedla k dohodě o zrušení vedoucí úlohy KSČ zakotvené v ústavě a k prvním svobodným volbám.

Znalost dostihového prostředí mu umožnila založit v roce 1990 spolu s dalšími třemi společníky sázkovou kancelář Fortuna, ve které měl funkci předsedy představenstva. V roce 2004, kdy měla Fortuna mnohamiliardový roční obrat a několik set poboček v ČR, v Polsku a na Slovensku, ji prodali investiční společnosti Penta. Po prodeji Fortuny se začal věnovat především vlastním tvůrčím projektům, mezi které patří publikace knih, esejů, produkce hudebních alb, na kterých se podílel jako autor textů a psaní poezie, jež v roce 2009 vyvrcholilo hudebně dramatickým dílem Kudykam a sbírkou villonských balad Český kalendář.

Michal Horáček je autorem devíti knih prózy a dvou sbírek poezie. Jako textař se podílel na vydání celkem 13 alb, z nichž řadu sám produkoval. Největší umělecký ohlas získal za své texty k písním, které zhudebnil Petr Hapka, mimo jiné pro Hanu Hegerovou, Vlado Müllera, Františka Segrada a další. V roce 1997 byl zvolen předsedou Rady Akademie populární hudby, která udílí hudební ceny Anděl. Během tří let v čele této instituce přispěl ke změně její struktury a nastavil nový směr jejího působení.

Kandidatura na prezidenta

Na jaře 2016 oznámil svou možnou kandidaturu na prezidenta České republiky ve volbách v roce 2018. V listopadu pak svou kandidaturu potvrdil.

Podle svých slov chce co nejvíce spojovat lidi a za nejhorší ze všeho považuje v politice mstivost. "Chci mstivost odstranit z našeho života, chci být spojovatelem, chci, abychom dodržovali závazky vůči EU a NATO," podotkl.

Podrobný program představuje na svém webu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy