ANO 2011 - politické hnutí

28. 11. 2013 11:49
Aktiv nespokojených občanů byl založen koncem roku 2011, v průběhu roku 2012 se registroval jako politické hnutí ANO 2011 a v roce 2013 získal ve sněmovních volbách 18,65 % hlasů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

ANO je zkratka pro sdružení Akce nespokojených občanů, které bylo založeno v listopadu 2011. Iniciativa vznikla na základě kritiky politické situace, která vzešla od podnikatele Andreje Babiše. Podporovatelé se vymezovali vůči korupci a politikaření, které má brzdit rozvoj české společnosti, a prosazovali zlepšení prostředí pro působení živnostníků.

V květnu 2012 bylo sdružení registrováno jako politické hnutí a převzalo základní programové body. Pro označení hnutí se používá ANO 2011 nebo jednodušší ANO.

Předsedou hnutí je Andrej Babiš. V posledních parlamentních volbách obdrželo ANO 18,65 % hlasů, umístilo se na druhém místě a spolu s ČSSD a KDU-ČSL vyjednává o koaliční spolupráci na vládě. V Poslanecké sněmovně má ANO 47 poslanců, jejich předsedou je Jaroslav Faltýnek. Hnutí ANO povede pět sněmovních výborů.

Účast ve volbách

Na podzim 2012 se hnutí ANO účastnilo senátních voleb. Voličům nabídlo své kandidáty v sedmi případech, ale uskupení se nepodařilo občany přesvědčit, a tak žádný z adeptů na senátorský post neuspěl ani se nedostal do druhého kola volby.

Jiný výsledek však hnutí ANO zaznamenalo v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny konaných 25. a 26. října 2013. Navzdory narychlo uspořádané kampani se hnutí podařilo zaujmout voliče a vyhoupnout se zpod hranice deseti procent až na druhou pozici, dvě procenta vzdálenou od ČSSD, tedy 18,65 %. Babišův politický projekt tak získal přes 927 tisíc hlasů.

Hnutí ANO v předvolební kampani prosazovalo svůj vstup do opozice, nečekaně vysoký výsledek však zákonitě znamenal přehodnocení situace, a tak se ANO stalo hlavním vyjednávací partnerem vítězné ČSSD. Doplňují je ještě lidovci se 14 mandáty.

Hlavní osobnosti a členové předsednictva ANO

Andrej Babiš - předseda hnutí ANO, majitel Agrofertu, poslanec
Věra Jourová - 1. místopředsedkyně ANO, poslankyně
Jaroslav Faltýnek - člen předsednictva ANO, předseda poslanecké klubu ANO, poslanec
Ladislav Okleštěk - člen předsednictva ANO, poslanec
Jan Volný - člen předsednictva ANO, poslanec
Jaroslava Jermanová - místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČR, poslankyně
dalšími členy předsednictva jsou: František Petrtýl, Pavel Klaška, Radek Hloušek, Jan Heřmanský
Martin Komárek - poslanec
Ivan Pilný - poslanec
Martin Stropnický - poslanec

 

Právě se děje

Další zprávy