Andrej Babiš

Aktualizováno 27. 2. 2021 20:38
Bývalý vlastník skupiny Agrofert Holding a jeden z nejbohatších lidí v ČR, který se v žebříčku časopisu Forbes pohybuje v první tisícovce nejbohatších lidí světa, založil v roce 2011 politické hnutí ANO. V roce 2013 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, od ledna 2014 byl místopředsedou vlády ČR a ministrem financí, v roce 2017 obhájil svůj poslanecký mandát a od prosince téhož roku je premiérem ČR.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: ČTK

V roce 2011 založil Andrej Babiš občanskou iniciativu ANO (akce nespokojených občanů), která byla následující rok registrována jako politická strana ANO 2011. V srpnu 2012 byl zvolen předsedou hnutí a hlavním programem se stává boj proti korupci a snížení daní. V roce 2013 získává ANO 2011 druhý nejvyšší počet hlasů v předčasných parlamentních volbách (celkem 18,65 % hlasů) a spolu s ČSSD a lidovci sestavuje koaliční vládu.

Andrej Babiš obdržel jako lídr kandidátky ANO v Praze 18 955 preferenčních hlasů a hnutí ANO získalo v hlavním městě 16,46 % hlasů. V říjnu 2013 se stává poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, v rámci koaličních jednání získává v lednu 2014 post místopředsedy vlády a ministra financí. Následně se vzdává svého postu ve vedení společnosti Agrofert, ale i nadále zůstává jejím vlastníkem.

Obvinění ze spolupráce s StB

Dlouhou dobu se táhl soud a debaty o spolupráci Andreje Babiše s komunistickou tajnou službou StB. Kontroverze téma budilo hlavně v době voleb do Poslanecké sněmovny a sestavování vlády, kde se stal ministrem financí. Soudní řízení ohledně vedení jeho jména v seznamech spolupracovníků StB probíhalo na Slovensku. Kauza evidence Andreje Babiše ve svazcích StB není dodnes uzavřena.

Agrofert Holding

Společnost Agrofert Holding je největším českým zemědělským, potravinářským a chemickým holdingem, který ovládá více než 230 společností převážně v ČR a na Slovensku. Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert v roce 2019 meziročně vzrostl na téměř trojnásobek, na 4,48 miliardy korun proti 1,67 miliardy korun v roce 2018. V roce 2019 odhadl časopis Forbes jmění Andreje Babiše na 70 mld. Kč, v žebříčku nejbohatších Čechů zaujal čtvrté místo. V roce 2020 setrvával na čtvrté příčce, ale připočítal si další čtyři miliardy.

Do portfolia Agrofertu náleží také mediální koncern MAFRA (vydavatel deníků MF Dnes a Lidové noviny), kvůli kterému byl premiér obviňován z berlusconizace politiky, tj. ovlivňování politiky skrze média. Tato nařčení Andrej Babiš trvale odmítá.

Kvůli tomu, že společnost Agrofert získává ročně miliardy korun dotací na výrobu bionafty a představuje tak největšího příjemce podpory v tomto oboru v Česku, je Andrej Babiš obviňován ze střetu zájmů.

V roce 2016 byla schválena novela zákona o střetu zájmů, přezdívaná též Lex Babiš, která vládním činitelům zakazovala vlastnictví médií a přijímání státních dotací prostřednictvím jejich firem. Babiš následně převedl akcie svých firem do svěřenských fondů, čímž se ale problém střetu zájmů nevyřešil, neboť - jak upozornila Transparency International - i nadále je premiér "konečným uživatelem výhod".

Babišovým střetem zájmů se zabývá audit Evropské komise, souběh premiérova podnikání a politického působení je patrně v rozporu s evropským (i českým) právem. Ve hře jsou evropské dotace vyplacené Agrofertu. Dotační politiku premiér z titulu své funkce ovlivňuje.

Spor s PKN Orlen

Babišův Agrofert zažaloval polskou společnost PKN Orlen. Důvodem měly být dlouholeté spory o privatizaci společnosti Unipetrol. Ten měl PKN Orlen koupit v roce 2004, což v roce 2005 schválila i Evropská komise.

Následně však polská média informovala, že součástí celé transakce byl i závazek firmy PKN Orlen prodat pod cenou část Unipetrolu právě Babišovi za to, že přesvědčí české politiky, aby při privatizaci Unipetrolu rozhodli ve prospěch polské společnosti. Podle smluv měl Agrofert takto získat pět společností. Pokuta za porušení této smlouvy měla být asi 2,2 miliardy korun.

PKN Orlen však po privatizaci označil nabízenou cenu společností za příliš nízkou. Agrofert následně v roce 2005 podal celkem čtyři arbitrážní žaloby, na konci června 2009, vyhrál u pražského soudu spor, na jehož základě mělo být Agrofertu za odstoupení od smlouvy vyplaceno 77,2 milionů eur (přibližně dvě miliardy korun). Zbylé tři arbitráže včetně té, v níž Agrofert požadoval téměř dvacet miliard korun jako náhradu škody, však Babiš prohrál.

Čapí hnízdo

Na začátku roku 2016 proběhla v médiích informace, že Andrej Babiš jakožto vlastník farmy Čapí hnízdo neoprávněně získal dotaci 50 mil. Kč. Příčina podvodného jednání spočívá v tom, že dotace byla určena pro malé a střední podniky, přičemž byla fakticky ovládána společností Agrofert, která tyto podmínky nesplňuje. Na mimořádné schůzi v poslanecké sněmovně 23. března oznámil A. Babiš, že firmu vlastnili jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky Martin Herodes.

Podrobnou infografiku ke kauze Čapí hnízdo najdete zde.

Stručně ze života Andreje Babiše

Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě. Jeho otec, Štefan Babiš, byl komunistickým prominentem - působil mimo jiné jako obchodní poradce při OSN a zástupce ČSSR v jednáních GATT.

I díky tomu mohl Babiš vystudovat gymnázium ve švýcarské Ženevě; poté vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě.

Pracovat začal ve slovenské firmě Petrimex, která se zabývala zahraničním obchodem. Po rozdělení federace se česká pobočka přejmenovala na Agrofert. Babiš nakonec zůstal v české pobočce společnosti, již se mu nakonec podařilo získat pod svou kontrolu.

Z prvního manželství má dvě děti, se svou druhou manželkou Monikou Babišovou má rovněž dvě děti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy