Andrej Babiš

8. 6. 2011 13:12
Vlastník skupiny Agrofert Holding a druhý nejbohatší občan ČR, který se v žebříčku časopisu Forbes pohybuje v první tisícovce nejbohatších lidí světa, založil v roce 2011 politické hnutí ANO. V roce 2013 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR a od ledna 2014 je místopředsedou vlády ČR a ministrem financí, v roce 2017 obhájil svůj poslanecký mandát a od prosince téhož roku je premiérem ČR.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: ČTK

V roce 2011 založil Andrej Babiš občanskou iniciativu ANO (akce nespokojených občanů), která byla následující rok registrována jako politická strana ANO 2011. V srpnu 2012 byl zvolen předsedou hnutí a hlavním programem se stává boj proti korupci a snížení daní. V roce 2013 získává ANO 2011 druhý nejvyšší počet hlasů v předčasných parlamentních volbách (celkem 18,65 % hlasů) a spolu s ČSSD a Lidovci sestavuje koaliční vládu.

Andrej Babiš obdržel jako lídr kandidátky ANO v Praze 18 955 preferenčních hlasů a hnutí ANO získalo v hlavním městě 16,46 % hlasů. V říjnu 2013 se stává poslancem Poslanecké směmovny Parlamentu ČR, v rámci koaličních jednání získává v lednu 2014 post místopředsedy vlády a ministra financí. Následně se vzdává svého postu ve vedení společnosti Agrofert, ale i nadále zůstává jejím vlastníkem.

Obvinění ze spolupráce s STB

Dlouhou dobu se táhl soud a debaty o spolupráci Andreje Babiše s komunistickou tajnou službou StB. Kontroverze téma budilo hlavně v době voleb do Poslanecké sněmovny a sestavování vlády, kde se stal ministrem financí. Soudní řízení ohledně vedení jeho jména v seznamech spolupracovníků StB probíhalo na Slovensku. 26. června 2014 tamní soud v Bratislavě rozhodl o tom, že Babiš byl na seznamech uveden neoprávněně.

Agrofert Holding

Společnost Agrofert Holding je největším českým zemědělským, potravinářským a chemickým holdingem, který ovládá více než 230 společností převážně v ČR a na Slovensku s konsolidovanými tržbami přesahující 132 mld. Kč za rok 2012. V roce 2015 odhadl časopis Forbes jmění Andreje babiše na 64 mld. Kč. V žebříčku nejbohatších lidí světa časopisu Forbes se dlouhodobě drží v první tisícovce.

Do jeho portfólia náleží také mediální koncern MAFRA (vydavatel deníků MF Dnes a Lidové noviny), kvůli kterému je obviňován z Berlusconizace politiky, tj. ovlivňování politiky skrze média. Tato nařčení Andrej Babiš trvale odmítá.

Kvůli tomu, že společnost Agrofert získává ročně cca 10 mld. Kč dotací na výrobu bionafty a představuje tak největšího příjemce podpory v tomto oboru v ČR, je Andrej Babiš obviňován ze střetu zájmů.

Spor s PKN Orlen

Babišův Agrofert zažaloval polskou společnost PKN Orlen. Důvodem měly být dlouholeté spory o privatizaci společnosti Unipetrol. Ten měl PKN Orlen koupit v roce 2004, což v roce 2005 schválila i Evropská komise.

Následně však polská média informovala, že součástí celé transakce byl i závazek firmy PKN Orlen prodat pod cenou část Unipetrolu právě Babišovi za to, že přesvědčí české politiky, aby při privatizaci Unipetrolu rozhodli ve prospěch polské společnosti. Podle smluv měl Agrofert takto získat pět společností. Pokuta za porušení této smlouvy měla být asi 2,2 miliardy korun.

PKN Orlen však po privatizaci označil nabízenou cenu společností za příliš nízkou. Agrofert následně v roce 2005 podal celkem čtyři arbitrážní žaloby, na konci června 2009, vyhrál u pražského soudu spor, na jehož základě mělo být Agrofertu za odstoupení od smlouvy vyplaceno 77,2 milionů eur (přibližně dvě miliardy korun). Zbylé tři arbitráže včetně té, v níž Agrofert požadoval téměř dvacet miliard korun jako náhradu škody, však Babiš prohrál.

Čapí hnízdo

na začátku roku 2016 proběhla v médiích informace, že Andrej Babiš jakožto vlastník farmy Čapí hnízdo neoprávněně získal dotaci 50 mil. Kč. Příčina podvodného jednání spočívá v tom, že dotace byla určena pro malé a střední podniky, přičemž byla fakticky ovládána společností Agrofert, která tyto podmínky nesplňuje. Na mimořádné schůzi v poslanecké sněmovně 23. března oznámil A. Babiš, že firmu vlastnili jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky Martin Herodes.

Stručně ze života Andreje Babiše

Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě. Jeho otec, Štefan Babiš, byl komunistickým prominentem - působil mimo jiné jako obchodní poradce při OSN a zástupce ČSSR v jednáních GATT.

I díky tomu mohl Babiš vystudovat gymnázium ve švýcarské Ženevě; poté vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě.

Pracovat začal ve slovenské firmě Petrimex, která se zabývala zahraničním obchodem. Po rozdělení federace se česká pobočka přejmenovala na Agrofert. Babiš nakonec zůstal v české pobočce společnosti, již se mu nakonec podařilo získat pod svou kontrolu.

Z prvního manželství má dvě děti, se svou druhou manželkou Monikou Babišovou má rovněž dvě děti.

 

Právě se děje

Další zprávy