ministr

Bývalý mexický ministr byl odsouzen za spolupráci s narkokartely

Soud v USA v úterý shledal vinného z korupce či pašování drog bývalého mexického ministra vnitřní bezpečnosti Genaru Garcíu Lunu kvůli spolupráci s narkokartely. Bývalý politik vinu odmítá, uvedla agentura AP. Hrozí mu deset let vězení až doživotí.

García Luna řídil mexické bezpečnostní složky v letech 2006 až 2012. Podle obžaloby muž v době, kdy byl ministrem, spolupracoval s mocným narkokartelem Sinaloa, od kterého bral úplatky ve výši milionů dolarů. Současně také odkláněl prostředky na boj s organizovaným zločinem a napomáhal pašování drog do USA.

Čtyřiapadesátiletý García Luna obžalobu odmítá a před soudem nevystoupil. Podle jeho obhajoby se obžaloba zakládá na tvrzení kriminálníků, kteří se chtějí bývalému ministrovi pomstít za přísnou politiku boje s kriminalitou.

Zdroj: ČTK

Dánského exministra obrany obžalovali kvůli vyzrazení státního tajemství

Bývalý dánský ministr obrany Claus Hjort Frederiksen v úterý oznámil, že byl formálně obžalován z úniku přísně utajovaných státních tajemství. Vinu odmítl, informovala agentura Reuters.

Frederiksen, který vykonával funkci ministra obrany v letech 2016 až 2019, byl obžalován na základě zřídka používaného paragrafu trestního zákoníku, za který hrozí maximální trest 12 let vězení, uvedla prokuratura.

Frederiksen ve vyjádření na sociálních sítích potvrdil, že byl obviněn, ale popřel jakékoliv pochybení.

Prokuratura ve svém prohlášení nezveřejnila přesné znění obžaloby, ale uvedla, že obžalovaný "v několika případech vyzradil nebo předal dál státní tajemství".

Frederiksen loni naznačil dánským médiím, že v té době předběžné obvinění se zakládá na jeho veřejných prohlášeních o tajné dohodě o sledování mezi Dánskem a americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA).

V září byl podle stejného paragrafu zákona obžalován z vyzrazení utajovaných informací odvolaný šéf vnější zpravodajské služby Dánska. Také on pochybení popřel.

Tyto případy vyvolaly v severské zemi skandál, v němž vyšlo najevo, že NSA měla přístup k dánským komunikačním kabelům, aby mohla špehovat vysoké představitele sousedních zemí.

Zdroj: ČTK

Zeman jmenuje Hladíka, řekl Jurečka. S jiným kandidátem na ministra životního prostředí nepočítá

Šéf vládních lidovců Marian Jurečka nepočítá s tím, že by KDU-ČSL na ministra životního prostředí navrhovala jiného kandidáta než Petra Hladíka. Podle Jurečky je prezident republiky Miloš Zeman připraven Hladíka do funkce jmenovat. Dodal, že se snaží o to, aby to bylo možné co nejdřív.

Jurečka se s prezidentem Milošem Zemanem sešel ve středu. Ve čtvrtek večer za hlavou státu na pravidelnou večeři zamíří premiér Petr Fiala (ODS). Podle Jurečky by se na schůzce mohli zmínit o Hladíkovi.

"Pan prezident je připraven Petra Hladíka jmenovat, je připraven se s ním sejít. Samozřejmě mi jasně řekl, že bude mít na Petra Hladíka dotazy. Rozhovor určitě nebude jen formální, zvyková záležitost. Řekl, že nemá ambici to jmenování blokovat," řekl Jurečka. Dodal, že s jiným kandidátem na ministra nepočítá.

Zdroj: ČTK

Učitelka v důchodu plánovala únos německého ministra, byla členkou protistátní organizace

Německé spolkové státní zastupitelství nechalo zadržet učitelku na penzi v souvislosti s případem údajně plánovaného únosu německého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha. Žena měla vysokou pozici v administrativní části protistátního uskupení, které úřady odhalily v dubnu, oznámilo podle agentury DPA spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe.

Němka podle sdělení prokuratury mimo jiné zadávala urychlení a koordinaci plánů. Zapojena byla údajně do obstarávání zbraní a výbušnin a opakovaně vyzývala k rychlé realizaci plánu a navrhovala konkrétní termíny. Učitelka v důchodu údajně také vedla náborové rozhovory s potenciálními členy uskupení.

Policisté ze zemského kriminálního úřadu ve spolkové zemi Porýní-Falc a saské policie dnes obviněnou zadrželi v okrese Mittelsachsen. Vazební soudce má později rozhodnout, zda žena bude poslána do vyšetřovací vazby.

Zdroj: ČTK

Česko by chtělo být lídrem v poválečné obnově Ukrajiny, řekl Síkela

Česko by chtělo být lídrem v poválečné obnově Ukrajiny, klíčové je zajistit na to celoevropské finance. Velvyslancům to při pondělní poradě v Černínském paláci řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Za priority svého resortu považuje zajištění energetické, surovinové a zdrojové bezpečnosti Česka, aktivní pomoc firmám k prosazení na zahraničních trzích a posílení spolupráce v rámci Evropské unie.

Ukrajinská strana podle Síkely připravila dokument definující potřeby z hlediska obnovy kritické infrastruktury po ruské invazi. Ministerstvo průmyslu zřídilo platformu Business klub Ukrajina, jež má propojit informace o poptávce s nabídkou českých firem. "S ministerstvem zahraničí spolupracujeme také na společném rekonstrukčním materiálu," uvedl Síkela.

Co se týče jedné z priorit - energetické bezpečnosti - v minulosti podle ministra Česko nedělalo vůbec nic pro snížení závislosti na Rusku. Zanedbána podle něj byla diverzifikace zdrojů a výstavba infrastruktury. Vláda podle Síkely podniká kroky k nápravě. Zmínil například to, že se na úrovni EU podařilo dosáhnout politické shody na dobrovolném snížení poptávky po zemním plynu o 15 procent. "To nám pomůže se připravit na letošní zimu a na případné výpadky dodávek plynu z Ruska," poznamenal.

Zdroj: ČTK

Vnitro chce obnovit lustrační povinnost pro ministry a jejich náměstky

Ministři a jejich náměstci mají znovu dostat povinnost prokázat se před jmenováním do funkce čistým lustračním osvědčením. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra. Úřad o tom v pátek informoval v tiskové zprávě, novelu už rozeslal do připomínkového řízení. Povinnost zanikla po přijetí zákona o státní službě.

Sjednocení předpokladů pro výkon funkcí na všech úrovních podle vnitra povede k posílení právní jistoty demokratického státu.

"Je nepřípustné, aby lidé s politickou i odbornou rozhodovací pravomocí nemuseli na rozdíl od svých podřízených prokazovat, že se nezapletli s totalitním režimem. Zrušení povinnosti čistého lustračního osvědčení u členů vlády byla chyba. Jejím napravením znovu naplňujeme původní záměr zákona," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

V současnosti může žadatel o vydání lustračního osvědčení žádat jen v listinné podobě a správní poplatek uhradit pouze kolkovou známkou. Vnitro v novele navrhuje umožnit žádat o osvědčení také elektronicky a poplatek zaplatit bezhotovostně.

Zdroj: ČTK

Sněmovna potvrdila exministry Dostálovou a Metnara jako nové předsedy výborů

Sněmovna v pátek potvrdila bývalé ministry Kláru Dostálovou (ANO) jako novou předsedkyni výboru pro veřejnou správu a Lubomíra Metnara jako nového předsedu branného výboru. Členové obou výborů je zvolili tento týden.

Někdejší ministryně pro místní rozvoj Dostálová vystřídala v čele správního výboru Roberta Stržínka (ANO). Bývalému ministru obrany Metnarovi uvolnil pozici v čele branného výboru Miloslav Janulík (ANO).

Dostálová a Metnar se stali členy výborů z rozhodnutí dolní komory v úterý. Bývalá ministryně pro místní rozvoj nahradila ve správním výboru Lenku Dražilovou, Metnar v branném výboru Taťánu Malou (obě ANO).

S tím, že Dostálová a Metnar výbory povedou, se počítalo již dříve. Koncem loňského listopadu, když jejich členové zvolili na prvních povolebních schůzích Stržínka a Janulíka, Dostálová a Metnar ve výborech ještě nemohli figurovat kvůli neslučitelnosti funkcí. Byli tehdy stále členy vlády.

Zdroj: ČTK
Pokračovat