Jan Hamáček

Aktualizováno 19. 3. 2020 9:02
Jan Hamáček je předsedou ČSSD a ministrem vnitra v kabinetu Andreje Babiše. Poslancem je od roku 2006. Dlouhodobě vykonával funkci místopředsedy, prvního místopředsedy a nakonec předsedy Poslanecké sněmovny PČR.
Jan Hamáček
Jan Hamáček | Foto: Libor Fojtík

Jan Hamáček je předsedou ČSSD a ministrem vnitra v kabinetu Andreje Babiše. Poslancem je od roku 2006. Dlouhodobě vykonával funkci místopředsedy, prvního místopředsedy a nakonec předsedy Poslanecké sněmovny PČR.

Jan Hamáček byl zvolen poslancem za Středočeský kraj poprvé ve volbách v roce 2006. V parlamentních volbách v roce 2010 mandát obhájil, od roku 2012 byl místopředsedou sněmovny. Byl také místopředsedou zahraničního výboru a členem organizačního výboru. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako lídr středočeské kandidátky ČSSD.

Na ustavující schůzi dolní komory ho poslanci zvolili předsedou Poslanecké sněmovny.

Ve stínové vládě sociální demokracie byl stínovým ministrem obrany.

V říjnu 2016 se Jan Hamáček stal jedním ze signatářů tzv. prohlášení čtyř ústavních činitelů, které reagovalo na návštěvu dalajlamy v Česku. Veřejnost na vyjádření o územní celistvosti Číny reagovala silně negativně.

Předsedou sociálních demokratů

V parlamentních volbách roku 2017, které pro ČSSD dopadly co do voličské přízně velmi neblaze (7,27 %, 15 mandátů; skončila šestá), Hamáček své místo v poslanecké lavici uhájil a v únoru 2018 nahradil Bohuslava Sobotku ve vedení ČSSD.

ČSSD vstoupila do koalice s vítězným hnutím ANO, s kterým - po vnitřním boji - sestavila menšinovou vládu tolerovanou KSČM. V této vládě je Hamáček ministrem vnitra, krátce byl současně i zahraničních věcí. Zároveň je prvním místopředsedou sněmovny.

Vzdělání a osobní život

Studia překladatelství-tlumočnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nedokončil.

Je ženatý. Má dva syny.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ve Skotsku vykolejil vlak, na místě jsou vážně zranění

Několik vážně zraněných si ve středu vyžádala železniční nehoda ve Skotsku. Osobní vlak vykolejil dopoledne nedaleko města Stonehaven, informovala agentura Reuters. Příčina neštěstí zatím není známa. V oblasti přes noc silně pršelo.

Britská dopravní policie na Twitteru uvedla, že ji na místo nehody u Stonehavenu na severovýchodě Skotska přivolali v 9:43 místního času (10:43 SELČ). Podle stanice BBC vyrazily k vlaku tři desítky sanitek, vrtulník a hasiči. Na záběrech pořízených z dálky je vidět jen stoupající oblak kouře. Ani tři hodiny po nehodě nebyly k dispozici bližší informace nebo snímky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy