Český podnikatel a lobbista Ivo Rittig bývá označován za "kmotra" ve vztahu k politické straně ODS. Deník Insider koncem roku 2012 informoval o utlumení podnikatelských aktivit Rittiga v České republice. Nejvýraznějším projevem byl odprodej vlastnictví podniku Prospekta Moda, který z 50 % vlastnila jeho bývalá partnerka a z 50 % neznámý vlastník na Kypru, k čemuž se Rittig dřív hlásil.
Ivo Rittig byl 13. února 2014 zadržen policí a obviněn z praní špinavých peněz v rámci vyšetřování finanční kriminality v Dopravním podniku Praha. Konkrétně jde o podezřelou smlouvu o výrobě jízdenek, kdy z každé jedné jízdenky šlo 17 haléřů společnosti Cokeville Assets a Nadační fond proti korupci označil za příjemce peněz Rittiga. Ivo Rittig byl zdržen spolu s třemi dalšími, jeho právník Vlastimil Rampula podal proti obvinění stížnost. Po zadržení kvůli výslechu byl Rittig propuštěn, ale byl mu zabaven pas.
Dlouhodobě žije v Monaku.
Podle médií je v blízkém vztahu s Petrem Bendlem, někdejším ministrem dopravy a ministrem zemědělství. Vít Bárta z Věcí Veřejných ho v době svého působení na ministerstvu dopravy obvinil ze snahy ovlivňovat zakázky ministerstva.
Po sametové revoluci figuroval v několika podnicích, nejvýznamnější byla Prospekta Moda, od roku 2004 byl jednatelem a nyní společníkem v Rittig and Pertners s. r. o., je 100% akcionářem v SALMIA a.s. a od roku 1998 i předsedou představenstva hostinské společnosti TAMINVEST CZ, a. s.,
Kauzy spojované s Ivo Rittigem
Jana Nagyová a zásah ÚOOZ v červnu 2013
Na základě odposlechů telefonních hovorů Ivo Rittiga a Romana Janouška byla v noci ze středy 12. na čtvrtek 13. června spuštěna akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, při níž bylo zadrženo sedm osob, mezi nimi Jana Nagyová, šéfka premiérova kabinetu, Ivan Fuksa, bývalý ministr zemědělství, Petr Tluchoř, bývalý šéf poslaneského klubu ODS, Ivan Poul, vedoucí úřadu vlády, Milan Kovanda, ředitel Vojenského zpravodajství, Roman Boček, člen představenstva českých drah a bývalý náměstek ministerstva zemědělství, a Ondrej Páleník, šéf správy hmotných rezerv.
V některých případech padlo obvinění ze zneužití pravomocí, jinde jde o korupci. Detaily bude policie zveřejňovat s vyšetřováním.
Sám Ivo Rittig byl v této době v zahraničí, údajně v Chorvatsku. Policie však byla v jeho českém sídle.
18. září 2013 se dostavil k výslechu, policie ho z ničeho neobvinila.
Dopravní podnik Praha
Další nařčení vůči Ivo Rittigovi se objevilo ze strany Nadačního fondu proti korupci, za což Rittig podal žalobu na Karla Janáčka, předsedu správní rady této organizace.
Případ vychází z auditu smluv dopravního podniku, u sedmi z deseti pochybných se našly skutečně nedostatky. Mají být předražené a v případě vypovězení smlouvy značně nevýhodně penalizované vysokou částkou. Konkrétně jde v tomto případě o kontrakt s tiskárnou Neograph na dodávky papírových jízdenek. 17 haléřů z každé jízdenky se posílalo firmě Cokeville Assets na britských Panenských ostrovech. Janečkův fond přišel s tím, že s tímto konzultační smlouvu Ivo Rittig, na jejímž základě dostával okolo čtyř milionů korun měsíčně a další procenta ze zisku.
Lesy ČR
Problematický státní podnik je údajně dlouhodobě uváděn ve zprávách BIS, v lednu zde navíc provedla zásah protikorupční policie, při němž zajistila hlavně dokumenty a materiály. Ze šesti miliard korun každoročních zisků má až jedna miliarda mizet.
Právě zde se ve spekulacích objevuje Rittigovo jméno, který má za odtokem peněz stát a být přitom kryt Michale Gaubem, ekonomickým ředitelem od roku 2009, který je nyní pověřen vedením, dokud nebude vybrán nový generální ředitel.
Podnik přitom spadá po ministerstvo zemědělství Petra Bendla, který má být v blízkém vztahu právě s Ivo Rittigem, který je, i vzhledem k dění, které odstartovala razie ÚOOZ pod vedením vrchního státního zástupce v červnu 2013, v blízkém vztahu s Janou Nagyovou, tajemnicí premiéra vlády, která zasedá ve výběrové komisi nového šéfa Lesu ČR.
S Lesy ČR Rittiga pojí další aktivity. Za nestandardní zakázku je označováno vypracování etického kodexu, za který se společnost ve smlouvě zavázala zaplatit Rittigově poradenskému podniku Rittig and Partners zaplatit 1,72 milionu korun.
Dál byla Rittigova firma najata na vypracování koncepce využití finančních zásob Lesů ČR čítajících 13 miliard korun. Za službu dostala firma Rittig and Partners zaokrouhleně 2,1 milionu korun.
Vladimír Doležal
V letech 2004 až 2006 se vyšetřovala žaloba na poslance Vladimíra Doležala z ODS, že majiteli autobazaru Autorecar Michalu Dvořákovi nabídla, že za osm set tisíc korun zajistí,a by si mohl svůj podnik ve Vršovicích ponechat, přestože radnice Prahy 10 s tím nesouhlasila. S pomocí Ivo Rittiga se měl pokusit Doležal ovlivnit následující vyšetřování tohoto činu.
Server Aktuálně uveřejnil v lednu 2006 přepis rozhovoru ze záznamu policejního přepisu:
Doležal: No já tě zdravím, tys mě volal?
Rittig: No já ti volal, protože rozjíždíme nějaký neskutečný kolotoče kvůli tobě, ale potřebuju tutově vědět to jméno, protože se nemůžeme nikdo k tomu dostat, rozumíš. Potřebujeme to jméno. Už to řeším na ministerský úrovni.
Doležal: Ale já vůbec, no dobře, no, tak já to musím zjistit no.
Rittig: Zkus mi to zjistit, protože oni jsou tam totiž tři lidi podobného jména.
Doležal: Aha.
Rittig:...který buď je N a háček místo R jo a takovýdle věci víš? Já když tam nejdu seshora, tak bych potřeboval mít tutovou jistotu. Už jsme zapojili tady s klukama aparát celej.
Doležal: Aparát jo?
Rittig: Jsme zapojili už teď no, buď v pohodě.
Doležal: A to jako prostě jste museli nebo prostě pro jistotu?
Rittig: Ne, chci mít absolutní jistotu.
Doležal: Jasný. Dobře, tak já to musím takže...
Rittig: Potřebuju nějakej papír vole, protože já nemůžu se ptát zespoda, rozumíš tomu teď, já bych potřeboval, abych nebyl za blbečka.
Doležal: Jestli budou znát číslo jednací kurva, já od něj nemám nic.
Rittig: Ale já bych potřeboval toho zástupce to jméno.
Doležal: Já to zkusím nějak zjistit.
Rittig: Teď bych to potřeboval během pěti minut, protože teď mám schůzku s náměstkem zase kvůli tomu.
Doležal: Jo, hm...Dobrý, jdu to řešit.
Rittig: Dobrý, čau, čau.
Doležal: Tak jo,čau.
Prospekta Moda
Za firmu vystupovala do roku 2013 bývalá partnerka Lenka Vejvalková, vlastnící 50 % akcií, zbylých padesát procent směřuje na Kypr, údajně by měly stále patřit Rittigovi, který se k nim dříve hlásil.
Společnost Prospekta Moda je vlastníkem franšíz na prodej zboží luxusních módních značek a přímo provozuje mimo jiné značkové prodejny Salvatore Ferragamo, Zegna, Versace, Diesel a Bottega Veneta a multibrandový obchod pro značky Valentino a Giorgio Armani.
Po povolení ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže byl povolen prodej majoritního podílu obchodní skupině Brand Management spadající pod Michaelu Maláčovou