Petr Bendl -poslanec ODS zvolený ve Středočeském kraji

Aktualizováno 6. 10. 2011 12:07
Bývalý středočeský hejtman Petr Bendl byl od říjnu 2011 do července 2013 ministrem zemědělství ve vládě Petra Nečase. Také byl poslancem a funkci obhájil v předčasných volbách na podzim 2013.
Petr Bendl.
Petr Bendl. | Foto: Ludvík Hradilek

Petr Bendl byl v Středočeském kraji zvolen poslancem za ODS, stejně tak Adolf Beznoska. Měl 5 308 preferenčních hlasů a ODS v kraji obdržela 8,86 % hlasů.

V kraji byl lídrem kandidátky ODS pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny konané 25. a 26. října 2013.

V říjnu 2011 se Petr Bendl stal ministrem zemědělství - v této funkci nahradil Ivana Fuksu, odvolaného premiérem Petrem Nečasem. Jeho působení ukončilo zadržení šéfky kabinetu Petra Nečase, po němž podal premiér a celá vláda demisi. Nahradila je úřednická vláda Jiřího Rusnoka, nyní v demisi.

Petr Bendl byl v ministerské pozici dvakrát - v roce 2009, rovněž jako náhradník, působil ve funkci ministra dopravy, kterou předtím zastával Aleš Řebíček.

Předtím, mezi lety 2000 a 2008 působil jako hejtman Středočeského kraje.

Životopis Petra Bendla

Petr Bendl se narodil 24. ledna 1966 v Kladně. Má dva syny.

Absolvoval Vysokou školu strojní a textilní v Liberci, obor konstruktér víceúčelových obráběcích strojů.

V 90. letech byl starostou Kladna, od roku 1998 do roku 2000 byl poslancem. Posléze až do podzimu 2008 zastával funkci hejtmana Středočeského kraje.

Poslancem za Občanskou demokratickou stranu byl zvolen v květnu 2010 ve Středočeském kraji.

Kromě toho je předsedou regionálního sdružení strany. Ačkoliv vyšel z voleb v roce 2010 poměrně silný, nakonec byl v rámci středočeské organizace smeten křídlem vedeným Petrem Tluchořem a Markem Šnajdrem. Na 21. kongresu ODS v červnu 2010 tak Bendl spolu s Ivanem Langerem a Petrem Gandalovičem vypadli z vedení strany.

Na jejich místa nastoupili Alexandr Vondra, Jiří Pospíšil, Pavel Drobil a Pavel Blažek.

Petr Bendl byl členem Hospodářského, Kontrolního a Petičního výboru Poslanecké sněmovny.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy