Alexandr Vondra

Aktualizováno 22. 10. 2012 16:19
Alexandr Vondra je exministrem obrany ve vládě Petra Nečase, bývalým senátorem a bývalým místopředsedou ODS.
Alexandr Vondra.
Alexandr Vondra. | Foto: Ludvík Hradilek

Alexandr Vondra je český politik, člen ODS, bývalý disisent a signatář Charty 77. V roce 2006 působil krátce jako ministr zahraničí ve vládě Mirka Topolánka, poté se stal místopředsedou vlády pro evropské záležitosti. V letech 2010 až 2012 byl ministrem obrany v Nečasově kabinetu.

Na konci roku 2012 se rozhodl rezignovat z důvodu ztráty voličské podpory, která se projevila v senátních volbách. V prvním kole voleb, které se konalo 12. a 13. října, získal 17.48 % hlasů (3. místo).

V prvních měsících na ministerstvu obrany byly hlavní Vondrovou agendou armádní zakázky na nákup zbraní. Souběžně s jeho oznámením, že chystá audit zakázek z posledních let, oznámilo ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem, že kontroluje éru českého předsednictví EU, za něž odpovídal právě Vondra.

Výsledek této kontroly se stal příčinou pozdějších Vondrových potíží.

Kauza ProMoPro

Alexandr Vondra čelí podezření, že jeho tým nechal proplatit předražené faktury za ozvučení a tlumočení summitu v době, kdy Česko předsedalo Evropské unii. Na jeho obranu v této kauze se postavil tehdejší (i současný) ministr zahraničí Schwarzenberg, stejně jako Úřad vlády.

Zakázku za půl miliardy získala bez výběrového řízení firma PromoPro, ta si však najala subdodavatele a část peněz skončila ze zatím neobjasněných důvodů na zahraničních účtech.

Ministerstvo financí kvůli kauze podalo trestní oznámení, v němž píše, že zakázka pro firmu PromoPro byla nadhodnocená a společnosti, které se na ní podílely, získaly část peněz neoprávněně.

V Rakousku kvůli tomu bylo pro podezření z praní špinavých peněz zablokováno 150 milionů na účtu jedné ze subdodavatelských firem. Tato firma má anonymní majetkovou strukturu, není tedy jasné, kdo za ní stojí, ani komu bylo oněch 150 milionů určeno.

Audit obchodů se zbraněmi

Alexandr Vondra po svém nástupu na ministerstvo obrany oznámil, že udělá audit zakázek, které se v minulých letech staly synonymem pro korupci a obří plýtvání veřejnými prostředky. Audit vznikl a ukázalo se v něm, jaké se obchody uzavíraly v éře posledních dvou Vondrových předchůdců (Vlasta Parkanová a Martin Barták) s pomocí prostředníků.

Například Omnipol, za nímž roky stojí přítel ministra financí Miroslava kalouska Richard Háva, takto s armádou uzavřel obchody za deset miliard korun.

Letos v únoru pak Vondra dokončil novelu zákona o obchodování se zbrojním materiálem, která má státu ušetřit miliardy korun. A současně vyšachovat z lukrativních obchodů prostředníky jako například už zmíněný Omnipol. Novela má totiž po patnácti letech umožnit státu, aby vojenskou techniku nakupoval přímo od výrobců. Role prostředníků tak má zaniknout.

Kromě zbrojařské lobby se proti zákonu postavil právě Kalousek. Argumentoval tím, že nákupy bez prostředníka státní pokladnu rozhodně neposílí. "Nikdo ze mne nemůže dělat pitomce, že to přinese efekt," opakuje Kalousek. Stát si podle něj totiž nedokáže na mezinárodních zbrojních společnostech vyjednat výhodné podmínky.

Alexandr Vondra - politik a disident

Alexandr Vondra byl na 21. kongresu ODS zvolen místopředsedou strany. Patřil ke skupině lidí, kterou si do vedení strany přál nově zvolený předseda Petr Nečas. Ačkoli je některými lidmi v ODS vnímán jako "havlovec", získal v tajné volbě vůbec nejvíc hlasů ze všech kandidátů na místopředsedy. V roce 2012 již do vedení nekandidoval.

Vondra byl v letech 2006 až 2012 senátorem ODS za Litoměřicko a Slánsko. Ve volbách, které se konaly na podzim roku 2012, post neobhájil.

Do ODS vstoupil v prosinci 2006, do té doby byl nestraníkem.

Od září 2006 do ledna 2007 byl ministrem zahraničí v první vládě Mirka Topolánka. Až do května 2009 poté působil v druhé Topolánkově vládě jako vicepremiér pro evropské záležitosti. Právě do doby českého předsednictví EU se datuje kauza ProMoPro, které na podezřelých zakázkách vyplatil stát přes půl miliardy korun a za něž by měl Vondra nést zodpovědnost. Právě kvůli této kauze proběhla koaliční jednání o možnosti Vondrova odvolání.

Na počátku 90. let patřil Alexandr Vondra k nejbližším spolupracovníkům prezidenta Václava Havla, když pracoval jako jeho zahraničně politický poradce. V letech 1992 - 1997 působil na ministerstvu zahraničí jako náměstek. Z titulu této funkce vyjednával například česko-německou deklaraci či se podílel na jednání o vstupu Česka do Severoatlantické aliance.

Následující čtyři roky pobýval ve Spojených státech jako velvyslanec České republiky ve Washingtonu. Po návratu z diplomatické mise v USA připravoval pražský summit NATO.

Alexandr Vondra patřil v druhé polovině 80. let k předním představitelům protikomunistické opozice - patří k autorům petice Několik vět. V roce 1987 podepsal Chartu 77, o dva roky později se stal jejím mluvčím. Byl také jedním ze spoluzakladatelů Občanského fóra. Za svou činnost byl vězněn na Ruzyni a na Pankráci.

Alexandr Vondra se narodil 17. srpna 1961 v Praze, je absolventem oboru geografie na Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Je ženatý a má tři děti.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy